Kā pirms maratona sagatavot gremošanas sistēmu? 9 dienas līdz "Rimi" Rīgas maratonam
foto: Yuri Arcurs / Alamy/ Vida Press
Viens no svarīgākajiem aspektiem, lai uzlabotu zarnu veselību treniņos, ir izstrādāt uztura plānu.

Kā pirms maratona sagatavot gremošanas sistēmu? 9 dienas līdz "Rimi" Rīgas maratonam

Sporta nodaļa

Jauns.lv

Gatavojoties sacensībām, skrējēji parasti koncentrējas uz ātruma, izturības un spēka attīstīšanu. Tomēr ir viens būtisks aspekts, kas bieži tiek palaists garām - un tas ir zarnu veselība.

Kā pirms maratona sagatavot gremošanas sistēmu? 9 ...

Kā uzsver maratoniste un dietoloģe Natālija Rizo, skriešanas kustības kopā ar asiņu plūsmas maiņu (maratona laikā no gremošanas sistēmas aizplūst uz strādājošajiem muskuļiem) var daudziem skriešanas laikā izraisīt diskomfortu. Laimīgā ziņa ir tā, ka tāpat kā mēs trenējam savus muskuļus, mēs varam trenēt arī savas zarnas.

Viens no svarīgākajiem aspektiem, lai uzlabotu zarnu veselību treniņos, ir izstrādāt uztura plānu. Sporta dietoloģe Endžija Eša uzsver, ka svarīgi ir praktizēt pareizu ēšanu pirms garajiem treniņiem. "Katram sportistam iepriekš jāpārbauda tieši tas brokastu ēdiena veids un pārtikas uzņemšanas laiks pirms skrējiena, ko izmantosiet sacensību dienā," norāda dietoloģe. "Veicot šādas pārbaudes treniņos, jūs varēsiet precīzāk izveidot savu uztura stratēģiju, lai izvairītos no vēdera sāpēm vai noguruma sacensību laikā. Turklāt pareizs uzturs garos skrējienos ir būtisks, lai saglabātu vienmērīgu enerģijas līmeni, tāpēc ir svarīgi koncentrēties uz to, kas nepieciešams, lai ķermenis tiktu pareizi uzlādēts."

Katras personas gremošanas sistēma ir atšķirīga, un tāpēc nav universāla pieejas pārtikas uzņemšanai. Tomēr pētījumi liecina, ka daži produkti kā, piemēram, piena produkti, gaļa, kafija un produkti ar augstu tauku vai olbaltumvielu saturu, var izraisīt problēmas skrējienu laikā.

Skrējējiem ieteicams izvairīties no šiem produktiem vismaz divas stundas pirms sacensībām un sacensību laikā. Tā vietā būtu jāizvēlas ogļhidrātiem bagāti ēdieni, kas nodrošina vienmērīgu enerģijas piegādi un neveicina gremošanas traucējumus. 

Papildus ēdiena uzņemšanai ir ļoti svarīgi nodrošināt pietiekamu šķidrumu uzņemšanu skriešanas laikā. Patērējot nepietiekamu ūdens daudzumu, skrējēji riskē ar dehidratāciju, kas var veicināt vēdera krampjus. Tāpat ir svarīgi klausīties savā ķermenī un pielāgot uztura plānu atbilstoši savām vajadzībām. Piemēram, ja jūtat, ka enerģija skrējiena laikā pārāk ātri izsīkst, varat palielināt ogļhidrātu uzņemšanu maltītes laikā. Dienās ar īsākiem skrējieniem vai atpūtas dienās, varat iekļaut pārtikā zarnām draudzīgus produktus, piemēram, fermentētus pārtikas produktus un šķiedrvielām bagātus ēdienus.

Zarnu veselība ir būtiska jebkura skrējēja treniņu plānā, un tās treniņš ir tikpat svarīgs kā fiziskās sagatavotības uzlabošana. Ar pareizu uztura plānu un rūpīgu zarnu trenēšanu jūs varat samazināt risku ciest no gremošanas traucējumiem sacensību laikā. Atcerieties, ka katra ķermenis ir atšķirīgs, tāpēc sava ideālā uztura plāna atrašana ir ilgtermiņa process, kas prasa eksperimentēšanu un pielāgošanos.