
Vai panākumus maratonā nosaka ekipējums vai gribasspēks? Abebes Bikilas neticamais stāsts: 36 dienas līdz "Rimi" Rīgas maratonam

Etiopijas garo distanču skrējējs Abebe Bikila, kļuva par nacionālo varoni 1960. gada Romas olimpiskajās spēlēs, kad triumfēja maratonā, kļūstot par pirmo Āfrikas sportistu, kurš jebkad izcīnījis olimpisko zelta medaļu vieglatlētikā.
Sacensību laikā daudzi skatītāji un sportisti bija patīkami pārsteigti par Bikilas sportisko veikumu - viņš skrēja ar vieglu un efektīvu soli un skrējiena laikā aktīvi turējās distances līderu bariņā. Tomēr bija kāda neparasta nianse, kas piesaistīja daudzu uzmanību - Bikila nelīdzeno distanci bija izlēmis mērot basām kājām.
Izrādās, ka neilgi pirms sacensībām sponsori bija etiopietim piešķīruši apavus ar ko mērot distanci, tomēr tie Bikilu neapmierināja. Apavi berza kājas un izraisīja diskomfortu. Līdz ar to vien dažas stundas pirms starta viņš izlēma distancē doties ar basām kājām.
Skrējiens notika Romas ielās, vēlu vakarā. Etiopietis distancē izcēlās ne tikai ar savu tempu, bet arī ar izturību pret konkurentu spiedienu, visu distanci noturoties līderu bariņā. Izšķirošais brīdis pienāca pēdējos kilometros, kad Bikila "pierāva tempu", atstājot aiz sevis savu tuvāko konkurentu, Marokas skrējēju Radžu Ben Abdesalāmu.
Distanci Abebe Bikila mēroja 2 stundās, 15 minūtes un 16,2 sekundes, uzstādot jaunu olimpisko rekordu. Pēc uzvaras viņš kļuva par nacionālo varoni un iedvesmoja jaunu Āfrikas skrējēju paaudzi. Jāpiemin, ka Bikila atkārtoja savu panākumu 1964. gada Tokijas olimpiskajās spēlēs, šoreiz gan ar apaviem kājās. Bikila olimpiādē jau atkal uzstādīja jaunu pasaules rekordu (2:12:11), un kļuva par pirmo skrējēju pasaules vēsturē, kurš uzvarējis divos olimpiskajos maratonos pēc kārtas.
Diemžēl Bikilas dzīvē traģiskas pārmaiņas ieviesa autoavārija 1969. gadā, kas viņu atstāja paralizētu no vidukļa uz leju. Tomēr pat pēc traģēdijas viņš turpināja iedvesmot citus, piedaloties sacensībās ratiņkrēslā un nezaudējot savu cīnītāja garu. Bikilas panākumi iedvesmoja jaunas skrējēju paaudzes Etiopijā, kas drīz vien kļuva par vienu no vadošajām valstīm garo distanču skriešanā.