Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Uzņēmējs Andris Šķēle ar sievu, Luksemburgas Lielhercogistes goda konsuli Latvijā Kristiānu Lībani-Šķēli. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

No elegances līdz princešu lokām - viesu stils svinīgajā pieņemšanā pie Valsts prezidenta

Skaistums
2019. gada 28. novembrī 06:02 2019. gada 28. novembrī 06:02
  Anita Sedliņa | Žurnāls "Kas Jauns"
Cenšoties atdzīvināt visformālākā dreskoda tradīcijas, Valsts prezidenta pieņemšanā par godu valsts proklamēšanas gadadienai viesiem norādītā apģērba izvēle bija fraka jeb white tie vai tautastērps. Protams, ņemot vērā, ka fraka daudziem sagādātu problēmas, smokings (black tie) tika akceptēts kā pieļaujams variants. Uzskatot, ka apģērba izvēle ir arī attieksme – cieņas izrādīšana apkārtējiem, notikumam un vietai –, Kas Jauns lūkoja, kā tad lūgtie viesi svinīgajā dienā bija saposušies.

Viesiem ielūgumā norādītais apģērbs bija fraka/tautastērps. Taču smokings tika akceptēts kā pieļaujama izvēle, ņemot vērā, ka frakas valkāšanas tradīcija mūsdienās kļuvusi retāka un daudziem viesiem sagādātu grūtības.

Taču vienlaikus atzīmējam, ka Valsts prezidenta pieņemšana par godu valsts proklamēšanas gadadienai ir uzskatāma par pietiekamu iemeslu augstākās iespējamās apģērba kārtas izvēlei un frakas valkāšanas tradīcijas iedzīvināšanai.

White tie – vīrietim jāierodas frakā un baltā vestē, ap kaklu sienams balts tauriņš, kājās lakādas kurpes. Pavadonei – klasiska piegriezuma garā vakarkleita, smailpapēžu kurpes un vakara somiņa. Ar piebildi, ka pie vakarkleitas nedrīkst būt izlaisti mati, atkailināti pleci un rokas.

17. novembrī lūgtie viesi pulcējās uz Latvijas Republikas proklamēšanai veltīto pieņemšanu Rīgas pilī.

Perfekts piemērs

Perfekts norādītās etiķetes piemērs: kungam fraka ar baltu tauriņu, vesti un lakādas kurpes; kundze ievēro pat tādas detaļas, ka atkailināti pleci jāpiesedz tieši ar kažokādas izstrādājumiem un bižutērijas vietā ir jāizvēlas dārglietas.

Māksliniece Ieva Bondare ar vīru politiķi Mārtiņu Bondaru. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Klasiski un mūsdienīgi

Lai gan ne simtprocentīgi ievērots dreskods (Barišņikovs nav frakā, trūkst baltās vestes, pavadonei ir atkailināti pleci un par daudz redzamas kurpes), pāris ir viens no retajiem, kurš pamanījies izskatīties ne tikai tradicionāli klasiski, bet arī mūsdienīgi. Jāuzteic Latvijā reti sastopams perfekta izmēra un piegriezuma uzvalks, mākslinieciskāks tauriņš un dāmas aizraujošās faktūras kleita.

Baletdejotājs un aktieris Mihails Barišņikovs ar sievu Lizu Rainhartu. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Nepretenciozi gaumīgi

Prezidentiem kļūdas nepiedotu, tāpēc – pārdomāta parādes forma un, kā allaž, kundze sev piestāvošajos, maigajos pasteļtoņos. Svinīgajam noskaņojumam – kleitas spīdums un žaketes mirdzums, kas abu koptēlam piešķir skaistu, maigu un nepretenciozi gaumīgu izskatu.

Latvijas Valsts 9. prezidents Raimonds Vējonis ar sievu Ivetu. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Spēja būt glamūrīgiem

Viens no retajiem pāriem, kurš ir ne tikai ievērojis ieteikto dreskodu, bet arī izmantojis iespēju būt svinīgākiem un pat glamūrīgākiem. Piedevām, pateicoties dominējošajai melnajai krāsai, izskatās arī saskaņoti.

Latvijas Valsts 7. prezidents Valdis Zatlers ar sievu Lilitu. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Kur veste?

Liekas, Latvijā dreskoda noteikumi ir elastīgāki nekā citur pasaulē. Ja uzvilkta fraka, tad šķiet, ka var atteikties no citas prasības – vestes. Tomēr kundze, kā gandrīz visas, tērpusies melnā vakarkleitā un spējusi līdzsvarot oficiālos noteikumus ar pašas stila izjūtu, līdz ar to plecu apsegšanu uztvērusi nevis kā apgrūtinājumu, bet tēla papildinājumu. 

Kultūras ministrs Nauris Puntulis ar sievu Sandru. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Kļūdīties nevar

Tautastērpi un karavīru izejamie formastērpi ir pieļaujama izvēle pat visstingrākajā dreskodā (pat tad, ja tas nozīmē brunčus vīriešiem). Lieliski, jo tā kļūdīties nevar ne noteikumos, ne modes tendencēs!

Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva

Retro bez pārspīlējumiem

Pāra rota ir kundze, kura, kā allaž, spējusi klasiku smalki un eleganti modernizēt un pielāgot savai individuālajai retro stila izjūtai. Bez glamūra un pārspīlējumiem, samts un zīds cēlumam, siluets un drapējumi – oriģinalitātei, un melnā  krāsa atkal noderējusi saskaņotībai ar vīru.

Latvijas Valsts prezidents Egils Levits ar sievu Andru. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Īstais laiks ordeņiem

Valsts svētkos goda lentes un ordeņi ir īstajā vietā un laikā, īpaši tad, ja to vārdā nav aizmirsts par ieteicamo fraku.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (pa labi). (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Vienam simts, otram nulle

Kā matemātikā – noteikumi ievēroti uz piecdesmit procentiem. Ja Imants Lancmanis ir par visiem simts ievērojis prasības un tās papildinājis ar patriotiskiem, pelnītiem apbalvojumiem, tad pavadone tos nav ievērojusi it nemaz. Tērps nav dēvējams par vakartērpu, un pat tad, ja Latvijas izpratnē elastīgajos dreskodos pieļautu kostīmus, tas nav gana cēls tik svinīgam pasākumam.

Bijušais Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis ar māsu Laumu. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Pievērsim acis

Ignorējot melno tauriņu ap kaklu, karavīru izejamie formastērpi ir atbilstoša izvēle pasākumam, un slavējama pavadones „izcelšanās” ar nemelnas krāsas tērpu. Tāpēc šajā – atkal „elastīgajā” – situācijā atļausimies pievērt acis uz nesavākto matu kārtojumu un ieteikt turpmāk izvēlēties tēlu, kas neasociējas par pasaku tēliem – princesēm.

Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva

Pārlieku personīgi

Teorētiski pāris ir centies ievērot noteikumus un būt patriotisks, tomēr pārlieku aizrāvies ar personīgām pārinterpretācijām. Kunga uzvalks, kas piedevām ir izmērā par lielu, nav ne smokings, ne fraka, bet kundzes tautastērpu aizēno ikdienišķā, lielā rokassoma.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Egils Baldzēns ar sievu Silviju Silavu (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Stratēģisks caurspīdīgums

Kā daudziem šajā sarakstā, dreskods ir apzīmējams ar vārdu „gandrīz” (ja kleita būtu garāka, ja kungam veste baltāka). Tikmēr slavējama ir kleitas izvēle, kurā nav ne miņas no klišejām un garlaicības – stratēģisks caurspīdīgums, lakoniski ziedu raksti, amizantas piedurknes un kā materiāls izmantots cēlais, bagātīgais samts, kas paģēr, ka var atteikties no citiem aksesuāriem.

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards ar sievu Vitu. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Atkal tie mati...

Kinokritiķes ir vakartērpu lietpratējas un zina, kad ir laiks un vieta svētkiem, glamūram un efektīgai sievišķībai. Protams, „gandrīz”, jo piemirsts, ka matiem ir jābūt savāktiem.

Nacionālā kino centra direktore Dita Rietuma un filmu kritiķe Daira Āboliņa-Ilješāne. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Dinamiski, bet ne pēc noteikumiem

Nenoliedzami svinīgs un dinamisks koptēls, kurā diemžēl par labu stilam aizmirsti it visi oficiālie noteikumi. Būtiskākais  – skaistā kleita ir ne tikai ar atkailinātām rokām, bet arī pleciem.

Uzņēmējs Andris Šķēle ar sievu, Luksemburgas Lielhercogistes goda konsuli Latvijā Kristiānu Lībani-Šķēli. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Ir centušies

Pāra stila pievilcības uzdevums uzticēts kundzei, kuras izvēle par labu kostīmu atgādinošai vakarkleitai ir oriģināla un brīnišķīga ideja. Izceļas arī klasiskā latviešu „košuma” krāsa un, kas pārdomāti, atkārtojas Andra Amerika kabatas lakatiņā. Pāris ir centies!

Eiropas Parlamenta deputāts Andris Ameriks ar sievu Gintu. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Aizraujošie volāni

Pieļaujam, ka melns un balts komplekts ir šķitis kā piesardzīgākā un drošākā izvēle, tomēr kaklasaitē šādi līniju ritmi ir pārāk ikdienišķi, pārāk efektīgi un ietves „zebru” atgādinoši. Par laimi, šo neveiksmi uzlabo pavadones kleita, kura nav klišejiski klasiska, bet moderna aizraujošo volānu kārtojumu dēļ.

Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Teatrāls kokteilis

Dreskodu kokteilis, ko centieni saglābt ar kundzes garajiem cimdiem un piesegtajiem pleciem, ir novēlots, kļuvis par teatrālu un abu koptēlam pārspīlētu.

Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva

Vilkšu, kas pašam patīk!

Atstājot noteikumus citiem, pāris drosmīgi izvēlējies tikai to, kas pašiem labpaticis. Ja tos ignorējam arī mēs, varam uzteikt, ka elegances un izsmalcinātības latiņa ir sasniegta un ar gaumi problēmu nav.

Saeimas deputāts Daniels Pavļuts ar draudzeni Elīnu Grīnhofu. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Jāreorganizē garderobe

Tik pievilcīgai sievietei kā Ilzei Pētersonei-Godmanei ir pienācis laiks reorganizēt garderobi, atbrīvoties no senilās bolero jaciņas, samta ziedu motīviem un neloģiskiem, haotiskiem drapējumiem. Gaume ir, augums ir, izpratne par pieklājību ir, atliek tikai izvēlēties mūsdienīgākus izstrādājumus!

AS Gaso valdes priekšsēdētāja Ilze Pētersone-Godmane ar vīru politiķi Ivaru Godmani. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Citu viesu stils svinīgajā pieņemšanā

Latvijas Valsts 6. prezidente Vaira Vīķe-Freiberga ar kungu Imantu Freibergu. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)
Veselības ministre Ilze Viņķele. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)
Saeimas deputāts Raimonds Bergmanis ar sievu Viktoriju. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)
Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde ar meitu Dārtu. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)
Tieslietu ministrs Jānis Bordāns ar sievu Ingeborgu. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)
Mākslas muzeja direktore Māra Lāce. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ar sievu Zaigu. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)
Saeimas deputāts Raivis Dzintars ar sievu Martu. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)
Arhitekte Zaiga Gaile. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)
Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece ar meitu Regīnu Annu Jansoni. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Saistītās ziņas

Labam stilam nevajag daudz. Kā ģērbjas Latvijas pirmā lēdija Andra Levite
Inese Šlesere, Māris Gulbis un citi stila gardēži tiekas Rīgas modes nedēļā
Cik piemēroti un stilīgi šoruden tērpjas pašmāju sabiedrības dāmas un kungi

Citi šobrīd lasa

Divas mūzikas leģendas: Madonna un Bejonsa kopā piedalījušās provokatīvā fotosesijā
Mūžībā devies bijušais Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis
"Kabajeva pilda zināmu uzdevumu." Opozicionārs kliedē mītu par Putina mīļāko un viņas bērniem