"Es nesauļojos, tikai pastrādāju dārzā" - dermatologam ir kas sakāms par saules nocepinātiem cilvēkiem
foto: Shutterstock
Skaistums

"Es nesauļojos, tikai pastrādāju dārzā" - dermatologam ir kas sakāms par saules nocepinātiem cilvēkiem

Padomu nodaļa

Jauns.lv

Pirms izej no mājas – uzklāj ādai saules aizsargkrēmu! Tāds ir dermatologa Artūra Kaļvas svarīgākais padoms vasarā. Īstermiņā tā ir ādas pasargāšana no saules apdeguma, ādas pigmentācijas, ilgtermiņā – no pāragrām grumbām, onkoloģijas un citām ādas slimībām.

"Es nesauļojos, tikai pastrādāju dārzā" - dermatol...

"Tipiski ir pacientu skaidrojumi: es nesauļojos, tikai mazliet pastrādāju dārzā," pieredzē dalās Veselības centru apvienības dermatologs Artūrs Kaļva, taču kļūdaini ir uzskatīt, ka šāda uzturēšanās saulē ir mazāk kaitīga nekā apzināta sauļošanās pludmalē. "Atcerieties, kādreiz ādas bālums liecināja par aristokrātisku izcelsmi, bet par saulē iedegušiem cilvēkiem bija skaidrs, ka tie ikdienā strādā uz lauka. Vēl salīdzinoši nesen modē bija solārijā iegūts brūnums, taču ar laiku pastiprināta sauļošanās ir kļuvusi mazāk aktuāla. Mūsdienu sabiedrībā cilvēki vēlas izskatīties labāk un jaunāki par saviem gadiem, dzīvot ilgāk, tādēļ viena no svarīgākajām rekomendācijām ir iespējami aizsargāt ādu no ultravioleto (UV) staru bojājuma jeb fotonovecošanās. Ādas aizsargāšana ļauj, piemēram, samazināt oksidatīvo stresu šūnās – āda ilgāk saglabā elastīgumu un skaistumu. Pārlieku liels UV staru daudzums var nebūt draudzīgs ne ādai un veselībai kopumā. Intensīvākais saules UV starojums gada siltajos mēnešos ir laikā no pulksten 10.00 līdz 16.00. Tātad atrasties laukā vēlams no agra rīta vai vakarpusē."

Saule spēj fatāli ietekmēt ādu

Ultravioleto staru ietekme var radīt ādas apdegumu, ko pavada nepatīkamas sajūtas, un var rasties arī samērā lielas problēmas veselībai – iekaisumi pēc sauļošanās, hiperpigmentācija, kas lielai daļai cilvēku nozīmē vizuālu ādas defektu un diskomfortu. Dermatologs vērš uzmanību, ka neizsargāšanās no saules veicina, piemēram, ādas pigmentāciju, ko pēc tam ir grūti novērst. Tāpat saules ietekmē var notikt normālu ādas šūnu izmaiņas, kas kļūst atipiskas un potenciāli var attīstīties par bazaliomu vai melanomu.

Vērtējot ieguvumus un zaudējumus, ko sniedz saules stari, Artūrs Kaļva secina: "Lai saulē caur ādu sintezētu D vitamīnu, pietiek ar neilgu laiku – nav tā, ka sauļojoties vairākas stundas, var vairāk uzņemt šī organismam tik nepieciešamā vitamīna. Taču, ja āda ir bojāta, D vitamīnu tā nespēj sintezēt.  Ieguvumu no uzturēšanās saulē nav daudz, taču zaudējumi varbūt pat fatāli, jo ādai ir atmiņa – tā atceras saules nodarīto."

Aizsargkrēms – ik pēc divām stundām

Izvēloties piemērotāku aizsarglīdzekli pret sauli, jāņem vērā ādas īpatnības, līdzekļa sastāvs, un jāizvēlas piemērotākā forma (losjons, krēms, želeja, eļļa, sprejs). Visbiežāk saules aizsarglīdzekļus iedala divās lielās grupās – ķīmiskie un fizikālie. Saules aizsarglīdzekļi ir savienojumi, kas saules starus bloķē, novirza vai atstaro.

Artūrs Kaļva piekrīt, ka vasaras sniegto saulaino laiku ir jābauda, taču iespējami droši, tādēļ iesaka regulāri lietot saules aizsarglīdzekli, tā uzklāšanu atkārtojot ik pēc divām stundām. Ārsts uzsver:  "Saules aizsargkrēma uz ķermeņa nevar būt par daudz – uz sejas un kakla vien nepieciešama aptuveni tējkarote šāda līdzekļa. Turklāt saules aizsargkrēms jālieto uz jebkuras ķermeņa vietas, ko neapsedz apģērbs un kam var piekļūt saules stari. Ķermeņa zonas, ko visbiežāk aizmirstam ir ausis, deguns, lūpas, kakla mugurējā daļa, rokas, matu līnija un bezmatu (vai plānu matu) reģioni galvas ādā."

Ko vēl var izmantot?

"Mēness aptiekas" farmaceite Juta Namsone uzsver: "Ir pieejama gan dermokosmētika, gan arī dekoratīvā kosmētika ar SPF filtru. Lai gan ir pieejama dekoratīvā kosmētika ar saules aizsardzības faktoru, drošākai aizsardzībai pret UV starojumu saules aizsarglīdzeklis jāuzklāj pirms jebkādas kosmētikas, jo īpaši, tās, kas nesatur SPF."

Ieteicams lietot higiēnisko lūpu krāsu ar SPF filtru, un neaizmirst par saulesbrillēm, jo, piemēram, melanoma var attīstīties arī acīs. Āda vasarā rūpīgi jāattīra, regulāri jāmitrina ar speciāliem līdzekļiem, ik dienu pietiekamā daudzumā jāuzņem ūdens.

Vasarā svarīgi pievērst uzmanību lietotajiem medikamentiem, jo ir zāles, kas var nelabvēlīgi mijiedarboties ar saules stariem, veicinot ādas apdegumu. Tāds blakusefekts var būt, piemēram, noteiktām antibiotikām, pretsāpju ziedēm. Par izrakstīto medikamentu drošu lietošanu vasarā ir vērts pajautāt ārstam un noteikti konsultēties ar farmaceitu, kam pieejama plaša informācija par medikamentiem, kas ir fotosensibilizējoši un var radīt ne tikai ādas apdegumu, bet arī citas, visai nopietnas veselības problēmas.

Farmaceite skaidro: "Ne visi apzinās, ka dažas zāles var pastiprināt ādas jutīgumu pret saules stariem. Tās var izraisīt ne tikai apsārtumu vai apdegumu, bet arī nopietnākas reakcijas, piemēram, fotoalerģiju vai pigmentācijas izmaiņas. Tieši tāpēc vasarā, uzsākot jaunu medikamentu lietošanu, ir svarīgi izlasīt lietošanas instrukciju un konsultēties ar farmaceitu."

Bērniem no saules jāuzmanās vēl vairāk!

Ja pieaugušajiem saules apdegums var rasties 10 līdz 20 minūšu laikā, tad bērna āda apdeg divas, trīs reizes ātrāk. Tā kā bērna āda ir daudz jutīgāka, izvēloties saules aizsarglīdzekli, jāpievērš uzmanību tam, vai tas ir paredzēts attiecīgā vecuma bērnam. Farmaceite Juta Namsone aicina izvēlēties bērniem piemērotus saules aizsarglīdzekļus ar augstu SPF, kas nesatur smaržvielas un citas potenciāli kairinošas vielas. Bērniem āda ir daudz plānāka un jutīgāka, tādēļ ir tik svarīga produkta atbilstība bērna vecumam un, vai tas ir dermatoloģiski pārbaudīts. Vasarā noteikti iesaku vecākiem rūpīgāk sekot līdzi arī medikamentu lietošanai – dažas bērniem paredzētās zāles var veicināt fotosensitivitāti."

Dermatologs Artūrs Kaļva atgādina: "Bērnam (atbilstošā vecumā) jācenšas iemācīt rīkoties ar izvēlēto saules aizsarglīdzekli, saulē lietot galvassegu, jāiesaka vilkt iespējami nosedzošu apģērbu, ja šovasar paredzēts būt kādā nometnē, doties pārgājienā vai piedalīties Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos. Pat neliels ādas apdegums var sabojās piedalīšanās prieku, bet, sliktākajā gadījumā –  būs jādodas ārstēties."

Trīs veidi, kā sevi pasargāt no nevēlamiem saules stariem?

Cik vien iespējams, izvairieties no saules! Pavadiet laiku ēnā, īpaši pusdienlaikā, kad UV indekss ir visaugstākais (iespēja pārbaudīt tālruņa lietotnēs).

Izvēlieties apģērbu, kas nosedz rokas un kājas (maksimāli nelaiž cauri UV starus; ideāli, ja tas ir speciāls apģērbs, kas aizsargā no UV stariem), cepures ar platām malām, saulesbrilles, kas bloķē gan UVA, gan UBV starus. 

Lietojiet līdzekļus ar saules aizsardzības faktoru 30 un vairāk, gan pret UVA, gan pret UVB stariem.