Par to, ko nerunā... Kā Rīgas Dzemdību namā notiek dzemdības, ja atklājas - bērniņš ir miris
Dzīvē reizēm nākas saskarties ar neparedzamām un smagām situācijām, kas skar pašus dziļākos un sāpīgākos dzīves aspektus. Viena no tām ir bērniņa zaudējums pirms dzimšanas, par ko nereti runā klusu vai nerunā nemaz.
Rīgas Dzemdību nama ginekoloģe un dzemdību speciāliste Līva Ķīse skaidro, kā tiek organizētas dzemdības situācijās, kad atklāts, ka auglis ir miris, un kādu atbalstu sievietēm iespējams sniegt šādos brīžos.
Kā notiek dzemdības, ja bērniņš ir miris?
Kā Ķīse norāda ģimenes portālam mammamuntetiem.lv, katrs gadījums tiek rūpīgi izvērtēts, ņemot vērā gan sievietes veselības stāvokli, gan klīnisko situāciju. Viņa uzsver, ka lielākajā daļā gadījumu dzemdības tiek veicinātas dabīgā veidā, jo vaginālas dzemdības parasti ir drošākas. „Sievietei arī mirušais bērniņš ir jādzemdē vagināli,” viņa stāsta, piebilstot, ka šādas dzemdības tiek plānotas un ierosinātas līdzīgi kā jebkuras citas dzemdības.
Tomēr mēdz būt situācijas, kad nepieciešama ķeizargrieziena operācija. „Ja sievietei iepriekš bijušas vairākas ķeizargrieziena operācijas, ja ir spēcīga asiņošana vai nopietni veselības stāvokļi, mēs izvērtējam ķeizargrieziena nepieciešamību,” skaidro Ķīse. Taču lielākoties ārsti rekomendē vaginālas dzemdības, jo tās saistītas ar mazākiem infekcijas riskiem.
Viņa uzsver, ka šādās situācijās svarīgi rūpēties arī par sievietes emocionālo un fizisko stāvokli. „Ar sievieti tiek izrunāts viss iespējamais, lai viņa justos droša un atbalstīta,” piebilst speciāliste.
Medicīniskās komplikācijas un riski
Ķīse uzsver, ka ilgstoša grūtniecības saglabāšana pēc augļa bojāejas var radīt nopietnas komplikācijas, piemēram, infekciju, dzemdes iekaisumu vai sepsi. „Jo ilgāk mēs atliekam dzemdību ierosināšanu, jo augstāks var būt komplikāciju risks,” brīdina speciāliste.
Lai mazinātu komplikāciju iespējamību un palīdzētu nākamās grūtniecības vadīt veiksmīgāk, speciāliste iesaka veikt izmeklējumus. „Placenta histoloģiska izmeklēšana, augļa autopsija un asinsreces traucējumu analīzes var sniegt noderīgu informāciju par iespējamajiem cēloņiem,” saka Ķīse, piebilstot, ka tas var palīdzēt ārstu darbā nākotnē.
Psiholoģiskais un emocionālais atbalsts
Papildus fiziskajai aprūpei ļoti svarīgs ir emocionālais atbalsts. Ķīse norāda, ka Dzemdību nama speciālisti piedāvā arī psiholoģisko atbalstu, kas šādās situācijās var būt būtisks. „Mums ir pieejamas bezmaksas psihologa konsultācijas, un iespēju robežās mēs cenšamies tās nodrošināt,” viņa stāsta.
Tomēr ne vienmēr psihologs ir pieejams tieši dzemdību laikā. „Jebkurā brīdī pēc tam, kad sieviete ir gatava saņemt palīdzību, mēs varam piedāvāt šīs konsultācijas,” norāda Ķīse. Viņa uzsver, ka personāls dara visu iespējamo, lai radītu klusu un iejūtīgu vidi, kas palīdzētu sievietei justies mierīgāk.
Sievietes pieredze un izaicinājumi
Kā norāda Ķīse, šādas situācijas ir emocionāli ļoti smagas, jo sievietes pieredze ir saistīta ar cerībām un sapņiem par gaidāmo bērniņu. „Sieviete jau ir mamma no paša grūtniecības sākuma,” viņa saka, uzsverot, ka zaudējums ir smags jebkurā grūtniecības stadijā.
Ķīse arī norāda, ka sievietēm ir svarīgi sekot līdzi augļa kustībām, jo tas var palīdzēt laicīgi atklāt iespējamās problēmas. „Ja jūs nejūtat bērniņa kustības, nekavējoties vērsieties pie ārsta,” viņa aicina, norādot, ka ātra rīcība var būt izšķiroša.
"Jo ilgāk auglis ir nediagnosticēti gājis bojā, un dzemdību darbība pati par sevi ne vienmēr iesākas, tad ir augstāks risks, ka var attīstīties infekcija. Literatūrā aprakstīts, kad mēs varam īslaicīgi atlikt dzemdību ierosināšanu. Tas ir tad, kad ir konstatēta augļa nāve, bet ne ilgāk par 48 stundām. Tātad, ja sievietei ir vajadzīga psiholoģiska sagatavošanās, aptvert situāciju, tad mēs varam īslaicīgi atlikt, bet – jo ilgāk atliekam, jo augstāks var būt komplikāciju risks."
Diemžēl gada laikā esot vairāki gadījumi ar antenatālas augļa bojāejas gadījumiem.
Kur meklēt palīdzību?
Šādās grūtās situācijās ir pieejami vairāki atbalsta centri un tālruņi, kas var palīdzēt emocionāli un praktiski:
- Centrs „Marta” – palīdzība sievietēm un viņu bērniem (tālr.: 67378539).
- „Skalbes” – krīzes palīdzība un atbalsts (tālr.: 67222922, 27722292).
- Cietusajiem.lv – informācija un atbalsts noziegumos cietušajiem (tālr.: 116006).
Speciālisti uzsver, ka svarīgi ir neklusēt un meklēt palīdzību, jo savlaicīgs atbalsts var palīdzēt gan emocionāli, gan praktiski tikt galā ar šo smago pieredzi un sagatavoties nākotnes iespējām būt vecākiem.