"Domā taču pozitīvi, drīz būsi stāvoklī" - kā toksisks pozitīvisms sāpina pārus, kuri cieš no neauglības
foto: Shutterstock
Toksisks pozitīvisms rada plaisu starp tiem, kas piedzīvo grūtības, un viņu atbalsta sistēmu. Draugi un ģimene bieži izmanto šādas frāzes, lai izvairītos no diskomforta, taču tas var likt cilvēkiem nepieņemtiem un saprastiem.
Attiecības

"Domā taču pozitīvi, drīz būsi stāvoklī" - kā toksisks pozitīvisms sāpina pārus, kuri cieš no neauglības

Viktorija Popova

Jauns.lv

Kad pāris saskaras ar neauglības problēmām, tā var būt emocionāli ļoti smaga pieredze. Ja draugi un citi tuvinieki reaģē ar frāzēm, piemēram, “Esiet pozitīvi, un viss notiks” vai “Būs labi, viss notiek ar iemeslu”, viņu labi domātā "mierināšana" bieži nevis palīdz, bet gan pasliktina situāciju.

"Domā taču pozitīvi, drīz būsi stāvoklī" - kā toks...

Šāds toksisks pozitīvisms ne tikai ignorē pāra patiesās sajūtas, bet arī rada vainas apziņu un atsvešināšanos, raksta Psychologytoday.com.

Galvenās toksiskā pozitīvisma sekas:

  1. Emociju noliegšana un sāpju nepieņemšana
    "Esi pateicīgs par to, kas tev jau ir" un citas frāzes, kas aicina būt pozitīviem, var šķist kā nepieņemšana. Tās rada iespaidu, ka visa šī emociju gamma – skumjas, dusmas vai vilšanās – nav pieņemamas, un ka neveiksme saistīta ar cilvēka nepietiekamu pozitīvu attieksmi.

  2. Ilūzijas par kontroli radīšana
    Teiciens “Ja saglabāsi pozitīvu attieksmi, drīz vien būsi stāvoklī” liek cilvēkiem uzņemties nepamatotu atbildību par procesiem, kurus viņi nevar kontrolēt. Ja ārstēšana neizdodas vai sapņotais mazulis nepiesakās, šāda domāšana var veicināt pašpārmetumus un neveiksmes sajūtu.

  3. Attiecību vājināšana
    Toksiskais pozitīvisms rada plaisu starp tiem, kas piedzīvo grūtības, un viņu atbalsta sistēmu. Draugi un ģimene bieži izmanto šādas frāzes, lai izvairītos no diskomforta, taču tas var likt cietušajiem justies neredzētiem un nesaprastiem.

Kā sniegt īstu atbalstu?

  1. Empātijas praktizēšana
    Tā vietā, lai teiktu: “Neraizējies, viss būs labi,” saki:

  • “Es esmu blakus, lai tev palīdzētu.”
  • “Tas izklausās ļoti grūti. Kā es varu tevi atbalstīt?”
  • Emociju pieņemšana
    Atzīstot, ka “ir normāli justies izmisušam un sērot,” mēs ļaujam cilvēkiem saskarties ar savām sajūtām bez kauna sajūtas. Tas palīdz stiprināt emocionālo izturību.

  • Praktiska palīdzība
    Mazie palīdzības žesti, piemēram, aizvešana pie ārsta, maltītes pagatavošana vai vienkārši klusa klātbūtne, bieži ir daudz spēcīgāki par jebkuru optimistisku padomu.