Arī 40 un 50 gadu vecas sievietes aicina piedalīties armijas rezervistu apmācībās
Nav pareizs priekšstats, ka armija nav piemērota sievietēm. Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Apvienotā štāba Mobilizācijas un rekrutēšanas pārvaldes priekšnieks Gunārs Upītis intervijā portālam Jauns.lv pastāstīja, ka arī sievietes ir laipni gaidītas brīvprātīgo rezervistu apmācībās.
Runājot par sievietēm Latvijas armijā, viņš teica: “Mums NBS nav nekādu ierobežojumu un nepraktizējam dalījumu grupās pēc dzimuma un tautības. Iespējas ir visiem vienādas!”
Katra piektā ir sieviete
Latvijā militārajā jomā aptuveni 17-20% cilvēku ir sieviešu. Tāds īpatsvars ir profesionālajā dienestā. Šogad rezervistu brīvprātīgo apmācībai līdz šim no 205 kandidātiem, kas atzīti par derīgiem sākt kursus un medicīnas komisiju, 47 ir sievietes.
“Arī šeit sieviešu īpatsvars ir tuvu tam pašam 20% līmenim, kā tas ir uz profesionālo dienestu, pat nedaudz to pārsniedzot – šobrīd aptuveni 23% no kandidātiem uz rezervistu apmācību ir sievietes.”
Galvenais ir motivācija
Upītis sacīja, ka sievietes labprāt apmeklē apmācības un pēc tam iesaistās militārajā jomā ciešāk. Paši militārās jomas pārstāvji bieži vien atzīst, ka nav tik izšķiroši, vai cilvēks ir vīrietis vai sieviete, bet izšķiroša ir motivācija un vēlme apgūt programmu. Ja tās abas ir pietiekami augstā līmenī, pārējais ir tehnikas jautājums.
“Ja pats esi noskaņojies pateikt nē, vienmēr var atrast iemeslu. Daudz vieglāk ir atrast desmit iemeslus, kāpēc kaut ko nedarīt, nevis vienu iemeslu, lai tomēr saņemtos un kaut ko izdarītu,” viņš teica.
Izaicinājums nav tik liels, kā šķita
Domājot tieši par sievietēm rezervistēm, speciālists atzina, ka dažkārt gribas lietot teicienu: “Acis darba izbijās, rokas darba nebijās.” Bieži vien sākumā var likties, ka izaicinājums ir daudz lielāks un sarežģītāks, nekā tas ir patiesībā.
Bet rezervistu apmācību kurss ir veidots, apzinoties, ka cilvēks netiek uzņemts profesionālajā dienestā, kur vajadzīga augstāka slodze un dažādas militārās aktivitātes. Profesionālā dienesta karavīriem tā ir ikdiena. Bet rezervistu apmācības veidotas tā, lai tajās varētu sekmīgi iekļauties cilvēks, kurš kursos ieradies no civilās vides un izrauts no tās tikai uz īsu laika brītiņu.
Apmācības var izturēt arī 50 gadus veca sieviete
Arī par vecumu sievietēm nevajadzētu satraukties, domājot par rezervistu apmācībām, jo tajās ir daudz dalībnieku vecumā no 30 līdz 40 gadiem. Vairums šo cilvēku jau ir ieguvuši izglītību, atraduši nodarbošanos dzīvē un apmācības uztver kā papildus iespēju pārbaudīt sevi un būt noderīgam.
Turklāt aptuveni ceturtā daļa apmācību dalībnieku ir vecumā no 40 līdz 50 gadiem. “Slodze ir automātiski pielāgota tā, lai to varētu izturēt visi.. Protams, sākotnēji var likties smagāk un grūtāk, bet, ja cilvēks saņemas un viņam ir vēlme, tad var gāzt kalnus un izdarīt daudz vairāk.”
Sievietēm nav jāstaigā kā bruņiniekiem
Upītis vērsa uzmanību uz sabiedrībā valdošo stereotipu, ka karavīrs vienmēr ir visstiprākais un viņam kā bruņinieku laikos jāspēj cilāt smags zobens un nēsāt smagas bruņas un pamatīgs metāla vairogs.
“Tas īstenībā šobrīd ir nedaudz mainījies, jo arvien vairāk un vairāk pie mums ienāk dažādas tehnoloģijas, un nav vairs tā, ka ir vajadzīgs tikai fiziskais spēks. Bieži daudz svarīgāks ir tieši garīgais un morālais komponents. Ir vajadzīgas zināšanas, bet, galvenokārt, motivācija, attieksme un pārliecība.” Tās piemīt gan sievietēm, gan vīriešiem.
Latvijas armija ar izklaidēm un demonstrējumiem krastmalā svin savus 100
Ne vienmēr jāmet granātas
Apmācībās tiek piedāvāts ieskatīties arī dažādās papildus jomās, piemēram, pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanā, sakaru uzturēšanā, ložmetēju un granātmetēju darbībā.
“Daudziem liekas, ka galvenā karošana ir šaušana un mīnu mešana, bet bez komandas vadības, atbalsta un plānošanas tas nav izdarāms. Fiziskā slodze nav tāda, kas nebūtu izturama.”
Apmācībās ir piedalījušās sievietes dažādās vecuma grupās un apguvušas visu piedāvāto. “Nedomāju, ka vecums varētu būt kāds ierobežojums.” Gandrīz visi apmācību dalībnieki ir izturējuši slodzi.
Sievietes var būt motivētākas
Iestājoties profesionālajā dienestā, meitenes dažkārt ir pat labāk motivētas nekā puiši. Sieviešu atbiruma īpatsvars var būt mazāks nekā vīriešiem. Dažkārt viņas tieši vēlas pierādīt, ka nesalūzīs apmācībās.
“Man liekas, ka viņām uzņēmība ir krietni lielāka, lai pašapliecinātos un pierādītu, ka nav pareizs priekšstats, ka armija nav domāta sievietēm. Arī es šādam stereotipam absolūti nepiekrītu! Armija ir visiem valsts iedzīvotājiem. Mēs nešķirojam karavīrus pēc dzimuma.
Noderību parāda attieksme nevis dzimums
To, cik karavīrs ir noderīgs vai labs, parāda nevis tas, kas viņš ir (vīrietis vai sieviete), bet tas, kāds viņš ir. Kāda ir viņa attieksme, sagatavotība. Šīs lietas ir krietni svarīgākas. Arī sievietes ir gaidītas kursā. Aptuveni piektā daļa no visiem, kas piesakās, ir sievietes. Tā ir līdzīga daļa, kā piesakās arī citos dienesta veidos.”
Plašāka informācija par rezervistu apmācībām pieejama šeit.