8 maldi, kāpēc baidāmies savam tuvākajam cilvēkam teikt: "Es tevi mīlu"
Negaidiet, kad zvaigznes kritīs siltā vasaras naktī un lakstīgala dziedās koku galotnēs, un jūsu mīļotā tieši uz mirkli apklusīs un apstāsies jūras krasta malā un vērsīs dziļdomīgo skatienu tālumā...
Attiecības

8 maldi, kāpēc baidāmies savam tuvākajam cilvēkam teikt: "Es tevi mīlu"

Jauns.lv

Psiholoģe Marija Ābeltiņa apkopojusi astoņus maldus, kas liedz teikt: „Es tevi mīlu!”, un septiņus iemeslus, kāpēc šie vārdi sakāmi vienmēr, kad vien ienāk prātā.

8 maldi, kāpēc baidāmies savam tuvākajam cilvēkam ...

„Pavisam nesen viena mana kliente pastāstīja, ka viņas mīļotais vīrietis, ar kuru viņa dzīvo kopā teju 3 gadus, nekad nav teicis: „Es mīlu tevi”. „Viņš vienkārši man to nesaka, viņš spītējas, un tas mani sāpina, jūtos nenovērtēta un nemīlēta. Patiesībā jūtos kā tāda muļķīte. Es nesaprotu, vai vispār ir normāli gribēt, lai tavs vīrietis pasaka, ka tevi mīl?” atceras Ābeltiņa.

Šī saruna viņai atsauca atmiņā arī citas konsultācijas, kad sieviete un vīrieši ir šaubījušies teikt vai neteikt, gribēt vai negribēt dzirdēt: „Es mīlu tevi!”. Tāpēc psiholoģe apkopoja astoņas visizplatītākās maldīgās pārliecības par „Es mīlu tevi” un iemeslus, kāpēc atzīties mīlestībā.

1. Šie vārdi jāsaka tikai noteiktos apstākļos.

Bieži vien cilvēki domā, ka mīlestībā jāatzīstas vien Valentīndienā, Ziemassvētkos, sveču gaismā, baltām dūjām lidojot, vējam svilpojot, saulei rietot, gaismai austot, rozei plaukstot... Turklāt šiem apstākļiem jāsakrīt vienā stundā.

Protams, daudz skaistu mirkļu mūs sagaida dzīves ceļā, taču tie negadās pārāk bieži. Daudz īpašu mirkļu varam radīt paši, un tas gan var notikt pietiekami bieži. Tik bieži, cik paši vēlamies.

Negaidiet, kad zvaigznes kritīs siltā vasaras naktī un lakstīgala dziedās koku galotnēs, un jūsu mīļotā tieši uz mirkli apklusīs un apstāsies jūras krasta malā un vērsīs dziļdomīgo skatienu tālumā... Uzlieciet mīļāko mūzikas disku, paņemiet viņas roku savā, un nu mirklis ir pietiekami romantisks, ja jūs vēlaties romantiku. Organizējiet, improvizējiet, riskējiet, atļaujieties būt radoši.

2. Ar šiem vārdiem nedrīkst aizrauties, citādi mīlestība pazudīs, ja es tos pateikšu.

Ir cilvēki, kuri tic: ja viņi saka: „Es mīlu Tevi”, tas mazina viņu un partnera jūtas. Jūtas notrulina pavisam cita pārliecība un nespēja izrādīt jūtas. Mīlestība vairo mīlestību. Ja uzdrīkstamies kritizēt otru un sevi, aizrādīt, norāt, kāpēc tad sirsnīgi vārdi paliek tādā necieņā?

3. Jābūt par 110% pārliecinātam, vai mīli šo cilvēku, tikai tad var teikt.

Pirmkārt, šaubīties ir cilvēka dabā, otrkārt 110% garantijas izsniedz tikai bēru aģentūras un blēži. Jūtas nekad nav viennozīmīgas un kristāldzidras. Mēs vienlaikus sajūtam veselu buķeti. Vai kādreiz esat bijuši ziedošā pļavā? Kas vairāk zied – rudzupuķes, zvaniņi, pīpenes? Nav vērts skaitīt. Pļava vienkārši zied, ziedot vienlaikus ļoti dažādām puķēm.

4. Ja šos vārdus pateikšu, man būs jāprec mans partneris un jādzīvo kopā ar šausmīgo sievasmāti/ vīramāti.

Dažkārt piešķiram 100 kilogramu svaru saviem vārdiem un pēc tam brīnāmies, ka nevaram tos „pacelt”. Vārdi: „Es mīlu tevi!” nozīmē tikai: „Es mīlu tevi.” Un katrs no mums ir tiesīgs to paskaidrot, kā to vēlas. Ko nozīmē īpašas jūtas pret otru? To drīkst izvēlēties? Vai tas nozīmē, ka gribam pavadīt kopā vairāk laika? Vai vēlamies dalīties visdziļākajos pārdzīvojumos? Vai gribam piedzīvot kopīgus mirkļus vai vēlamies par to pateikt skaļi, tā lai visi to dzird? Mēs drīkstam savas attiecības dalīt posmos un piedzīvot secīgi.

5. Par manām jūtām runā darbi, nevis vārdi!

Vārdi, domas, jūtas un darbi ir vienlīdz svarīgi fenomeni mūsu dzīvē. Ir neprāts padarīt kādu no tiem svarīgāku par otru. Visam ir sava nozīme un vieta. Ja ar darbiem vēlas izteikt mīlestību, neesiet skopi uz vārdiem un nenovērtējiet to nozīmi par zemu. Citādi nepastāvētu šī parādība, nebūtu rakstnieku, dzejnieku, scenāristu. Pasaule būtu mēma, bet tā nav tāda!

6. Es iepriekšējam draugam/ draudzenei teicu šos vārdus, un mums nekā nesanāca. Nav jēgas tos teikt.

Mēs varam pārdzīvot iepriekšējās neveiksmes gadiem ilgi, meklēt savu problēmu cēloņus vakardienā un savā bērnībā, bet vai tas ļaus būt laimīgiem šodienā? Pagātnes izpēte ir svarīga tikai tad, ja tā dara brīvus un priecīgus šodien. Ir tikai viena recepte – sadziedēt vakardienas brūces un dzīvot tālāk.

7. Tas ir ĻOOOOOOOTI nopietni!

Ja tas ir tiešām tik nopietni, tad tas jāpasaka nekavējoties!

8. Lai viņš/ viņa pasaka pirmais. Citādi es izskatīšos vājš!

Mīlestība nav varas rotaļa. Neviens nav vājš, neviens nav stiprs. Mīlot atklājamies otram, un tas rada uzticības un tuvības brīnumu. Otrs mīlot spēj mūs pieņemt, spēj atrast vārdus, lai pateiktu mums pat visnepatīkamāko, un mēs viņu dzirdētu, kā arī spēj atrast visskaistākos vārdus, lai mūs iedvesmotu un mēs viņu dzirdētu.

Septiņi iemesli, kāpēc ir pieņemami, atbalstāmi, jauki un svarīgi teikt: „Es mīlu tevi!” viemēr, kad tas ienāk prātā:

1. Labākais brīdis vienmēr ir tieši tagad!

2. Ja šis nebija vislabākais brīdis, vienmēr varu izveidot tādu brīdi, kādu vēlos.

3. Patiesi labo vārdu nekad nevar būt par daudz!

4. Dzīvē nav melnrakstu, katru mirkli dzīvojam pa īstam.

5. Cilvēki blakus mums ir pelnījuši mīlestību. Citādi kāpēc viņi aizvien mums ir tik tuvu?

6. Ja pat mums tas nešķiet svarīgi, otram tas var būt ļoti nozīmīgi. Būsim cēlsirdīgi, sagādāsim otram prieku!

7. Mīlestība ir spontānākā un radošākā emocija vai sajūta, kuru mums ir dots piedzīvot, kur ceļš ir rezultāts un rezultāts ir ceļš. Spontāni un radoši paužot mīlestību, mēs to vairojam. Nav nekādu šķēršļu, viss ir iespējams!


„Tautas Veselības Avīze” / Foto: Vida Press