Nebaidies pārbaudīt kāju vēnas! Riska grupā ir augstpapēžu kurpju cienītājas
Skaidro Baltijas Vēnu klīnikas Ķirurģijas nodaļas vadītājs flebologs Pēteris Gerke.
Par kāju vēnu veselības pārbaudi vajadzētu aizdomāties, ja esi, piemēram, iecienījusi augstpapēžu apavus. Svarīgi zināt, ka to valkāšana ne tikai veicina plakanās pēdas veidošanos un pastiprinātu pēdas svīšanu (tiek nospiesti sviedru dziedzeri, kas atrodas pēdas spilventiņos pie pirkstiem), bet arī vēnu varikozi.
Staigājot kurpēs uz augstiem papēžiem, tiek nostiepts ikru muskulis, kas ir galvenais venozais pumpis, un vēnās veidojas asins sastrēgums – tā ir labvēlīga augsne vēnu varikozei. Ne velti ar to līdz četrām reizēm biežāk slimo sievietes.
Pārbaudi arī vajadzētu veikt, ja, piemēram, bieži un ilgstoši tiek nospiesta paceles vēna. Arī daudzas stundas atrodoties tupus stāvoklī, teiksim, puķudobē, tiek traucēta asins cirkulācija. Tā būtu nepieciešama cilvēkiem ar lieko svaru vai aptaukošanos, jo to ietekmē pastiprinās slodze uz kājām. Arī tad, ja ilgstoši un regulāri (vairāk nekā 4 stundas) jāuzturas karstumā vai jāstrādā fiziski smags darbs, jo tad paplašinās asinsvadi un to funkcionālā spēja samazinās.
Vēl par kāju vēnu pārbaudi vajadzētu padomāt, kad nomāc nekonkrēta nepatīkama sajūta kājās, tās pastāvīgi ir nogurušas, kā pielietas ar svinu, veidojas tūska, smeldzošas sāpes kāju ikru rajonā (dažkārt kāju ikru muskuļos mēdz būt arī krampji). Protams, iemeslu, lai izmeklētu kāju vēnas, ir vēl vairāk, bet minēju raksturīgākos.
Kā pārbauda kāju vēnas?
Ar neapbruņotu aci pirmās vēnu slimības pazīmes, kā arī slēptās varikozes nepamanīsi, tāpēc talkā jāņem dupleksultrasonogrāfija (USG), kas ir vēnu izmeklēšanas zelta standarts. Ātrāk un nekļūdīgāk izmeklējuma rezultātu sniedz premium klases ultrasonogrāfijas iekārtas, kas precīzi nosaka refluksu, t. i., vēnu un artēriju plūsmu (īpaši svarīgi, ja vēnas ir slimas un operējamas). Dupleksultrasonogrāfija palīdz izvēlēties piemērotāko ārstēšanas metodi un noteikt plānojamās operācijas apjomu.
Der zināt, ka vēnu pārbaude notiek, pacientam esot stāvus vai slīpumā ar kājām uz leju, lai gravitācijas spēks pareizi iedarbotos uz asins plūsmu. Izmeklēšana ar ultrasonogrāfu ir ātra (10–20 minūtes) un nesāpīga. To var veikt arī profilakses nolūkos, jo ir nekaitīga. Turklāt rezultāts zināms tūdaļ pēc izmeklējuma.
Dupleksultrasonogrāfiju veic:
■ lai pārbaudītu kāju un roku dziļās un virspusējās vēnas;
■ venozo trombožu diagnostikai un novērošanai dinamikā;
■ iedzimto venozo patoloģiju diagnostikai;
■ nepietiekamo vēnu posmu un perforanto vēnu noteikšanai;
■ venozo slēgumu (trombozes) noteikšanai;
■ venozās plūsmas izvērtēšanai dziļajās un virspusējās vēnās, tas ļauj laikus sākt
pareizu ārstēšanu dažādām vēnu slimībām;
■ pirms operācijas, lai precīzi veiktu vēnas iezīmēšanu ar marķieri (lai vēnu operācija noritētu nekļūdīgi). Lielā vēna nav redzama, tāpēc to precīzi iezīmēt var tikai USG kontrolē. Arī tās vēnas, kas, stāvot kājās, ir redzamas, pacientam apguļoties uz operāciju galda, vairs nav saskatāmas, tāpēc tās vajag iezīmēt. Parasti to izdara operējošais ārsts.