Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Zīdaiņu pārtikas plaukts "Maxima" veikalā Vienības gatvē. Nav atrodams vairs neviens "Rūdolfa" biezenis bērniem. (Foto: Aculiecinieces)

Māmiņas veikalos neredz "Rūdolfa" biezenīšus bērniem - skaidrojam, kāpēc tie bija pazuduši 92

Bērni
14. jūnijā 06:01 2019. gada 14. jūnijā 06:01 | Papildināts, 14. jūnijā 12:19
Jauns.lv
Pirms nedēļas Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) izplatīja brīdinājumu par toksisku vielu atsevišķos zīmola "Rūdolfs" biezeņos, lūdzot tos neēst vai nest atpakaļ uz veikalu. PVD tajos bija konstatējusi paaugstinātu mikotoksīna patulīnu, kas faktiski nozīmē, ka biezenīšos ir sablendēti sapuvuši āboli. Uz brīdi preventīvi un drošības apsvērumu dēļ no "Maxima" veikalu plauktiem tika izņemti arī tie biezeņi, kuros ābolu nemaz nav. Šobrīd gan tie atkal atrodami veikalu plauktos.

Pagājušajā nedēļā PVD apturēja izplatību tik populārajiem mazuļu biezenīšiem, kuru sastāvā ir āboli ar bumbieriem, plūmēm un mellenēm. PVD nosaukto bīstamo partiju produkcija no tirdzniecības tika izņemta tūlīt. "Rūdolfu" ražotājs, uzņēmums "Lat Eko Food" gan apgalvoja, ka toksīnu skartās biezeņu partijas veikalos nemaz nebija parādījušās. Vairākas jaunās māmiņas portālam Jauns.lv vīlušās klāstīja, ka veikalos uz mirkli bija pazuduši arī tie "Rūdolfi", kuros ābolu klātbūtnes un līdz ar to iespējamā patulīna toksīna nav. Piemēram, burkānu, puķkāpostu vai smiltsērkšķu biezenīši. Rīdziniece Elīna teic, ka viņas dēlēns ļoti iecienījis tieši ziedkāpostu "rūdolfiņu", bet, piemēram, Vienības gatves lielveikalā "Maxima" nebija nopērkams ne tikai šī veida biezenis, bet vispār vairs nav nekādu "Rūdolfa" biezenīšu.

"Maxima" skaidro, kāpēc bija pazuduši tik iecienītos "rūdolfiņus"

Lielveikalu tīkla sabiedrisko attiecību speciāliste Liene Dupate-Ugule portālam Jauns.lv sākotnēji skaidroja, ka no tirdzniecības izņemti ne tikai tie biezeņi, par kuriem PVD ir aizdomas par toksisku vielu tajos, bet arī citi. Tas darīts preventīvi un drošības apsvērumu dēļ. "Produkcija veikalos atkal būs pieejama tikai tad, kad saņemsim pārbaudītus rezultātus no paša ražotāja un no PVD," sacīja uzņēmumā. 

Pēc vairākām stundām informācija tomēr tika precizēta, „Maxima Latvija” komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule skaidro, ka no tirdzniecības izņemti tikai atsevišķi "Rūdolfa" biezeņi, kas satur ābolus.

"Citi produkti, kas tika preventīvi pārbaudīti, atbilst visām kvalitātes prasībām un atsākta to tirdzniecība “Maxima” veikalos. Iespējams, kāda atsevišķs biezenis nav pieejams praktisku iemeslu pēc – tas, iespējams, ir izpirkts un nav vēl piegādāts," skaidro Dupate-Ugule.

"Rūdolfa" biezenīši atkal redzami veikalu plauktos.

PVD: tirgotāju pašu izvēle, izņemt vai neizņemt no plauktiem

Dienests pagājušajā nedēļā lūdza no tirdzniecības izņemt tikai tās produktu partijas, kurās bija konstatēts piesārņojums, bet to, kādēļ produkts nav pieejams tirdzniecībā vispār, būtu jājautā konkrētajam tirgotājam, portālam Jauns.lv skaidroja PVD preses sekretāre Ilze Meistere. Dienests savu darbu ir veicis un tālāk pašam "Lat Eko Food" jānoskaidro, kādā veidā biezeņos nonāca paaugstināta ķīmiskā viela mikotoksīna patulīns: to, kā patulīns radies uzņēmuma ražotajā produkcijā – nekvalitatīvas izejvielas dēļ, vai ir kādi citi iemesli, ir jānoskaidro pašam uzņēmumam, skaidro PVD. "Rūdolfa" ražotājs "Lat Eko Food" uz portāla Jauns.lv uzdotajiem jautājumiem darbadienas laikā tā arī neatbildēja.

PVD arīdzan vērš uzmanību, ka Latvijā, tieši tāpat kā citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, ir noteikts, ka par pārtikas kvalitāti un nekaitīgumu, tostarp nodrošinot, ka pārtikas produktā nav pārsniegtas pieļaujamās piesārņojumu normas, ir atbildīgs tās ražotājs. Pārtikas ražotājam ir obligāti jāizvērtē visi riski, kas varētu būt saistīti ar attiecīgā produkta ražošanu, jāievieš paškontroles pasākumi iespējamā piesārņojuma novēršanai. Eiropas Komisija, balstoties uz Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) zinātniskajiem pētījumiem un atzinumiem, ir noteikusi maksimāli pieļaujamos piesārņotāju līmeņus pārtikas produktos. Arī patulīnam šāda norma ir noteikta.  Piesārņojuma normas ir vienādās visās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Saistītās ziņas

Tik populārajos "Rūdolfa" biezeņos zīdaiņiem PVD atrod toksisku vielu un lūdz tos šobrīd neēst 92
PVD informē par izmeklēšanas rezultātiem "I love Eco" medus paraugos 14
12 toksīni, kas mūs indē katru dienu 22

Jau vēstījām, PVD aicinājis nelietot uzturā un atsaukt no tirdzniecības vairākus uzņēmuma "Lat Eko Food" ražotos augļu biezeņus, tostarp zīdaiņiem paredzētus. PVD, veicot oficiālo kontroli, produktos laboratoriski konstatējis toksisku vielu mikotoksīnu - patulīnu, kura koncentrācija pārsniedz maksimāli pieļaujamo līmeni.

PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere informēja, ka produkti, kuros konstatēts piesārņojums, veikalos lielākoties pieejami 190 gramu iepakojumā, izņemot ābolu, bumbieru biezsulu 260 gramu stikla traukā un ābolu, banānu, žāvētu plūmju biezeni ar cepumiem zīdaiņiem no sešu mēnešu vecuma 110 gramu stāvpakā, ko arī nevajadzētu lietot.

Tāpat uzturā nebūtu vēlams nelietot arī ābolu un melleņu biezeni BIO stikla traukā (partijas numurs A1002), kura derīguma termiņš ir 2021.gada 8.aprīlis, ābolu un melleņu biezeni BIO stikla traukā (partijas numurs A1035), kura derīguma termiņš ir 2021.gada 30.aprīlis.

Starp no tirdzniecības atsauktajiem produktiem ir arī ābolu biezenis, stikla traukā (partijas numurs A1018), ābolu un plūmju biezenis BIO stikla traukā (partijas numurs B9480), kuru derīguma termiņš ir 2021.gada 17.aprīlis, ābolu un plūmju biezenis BIO stikla traukā (partijas numurs B964), kura derīguma termiņš ir 2021.gada 30.aprīlis, un ābolu un bumbieru biezenis stikla traukā (partijas numurs B876), kura derīguma termiņš ir 2021.gada 4.marts. No tirdzniecības uzņēmumam jāatsauc arī BIO ābolu un melleņu biezenis "Rūdolfs" zīdaiņiem no četru mēnešu vecuma, stikla traukā (partijas numurs A947), kura derīguma termiņš ir 2021.gada 4.marts. Uzņēmumam likts piesārņoto produktu partijas atsaukt no tirdzniecības. Šobrīd uzņēmumā pārbaudi veic PVD eksperti.

Uzņēmums skaidro, kur radusies problēma

Egija Martinsone, SIA “Lat Eko Food” valdes priekšsēdētaja, portālu Jauns.lv informēja, ka visi SIA “Lat Eko Food” produkti, kas šobrīd nopērkami Latvijas tirdzniecības vietās, ir droši un atbilst austākajām kvalitātes prasībām. Produkti, kuros, iespējams, konstatēts paaugstināts patulīna līmenis, izņemti no tirdzniecības jau pagājušajā nedēļā vai nemaz nav nonākuši ārpus noliktavas.

Patulīns ir dabīga viela, kas mēdz veidoties augļos, piemēram, tiem nokrītot no koka un sasitoties. Vēlamies uzsvērt, ka produktos konstatētā patulīna līmenis atbilst pieļaujamai normai produkta lietošanai no trīs gadu vecuma, pavisam nedaudz pārsniedzot zīdaiņiem pieļaujamo normu, kas nevar radīt nopietnu veselības apdraudējumu, teikts uzņēmuma paziņojumā.

“Lat Eko Food” vēlas uzsvērt, ka tirdzniecībā bija nonākusi neliela atsevišķu partiju produkcija. Lielākā daļa produktu, kas minēti PVD paziņojumā, nekad nav atstājuši uzņēmuma noliktavas, kā arī PVD veiktie laboratorijas rezultāti nesakrīt ar uzņēmuma rīcībā esošajiem, tāpēc situācija joprojām ir izpētes procesā.

"Lat Eko Food" pagājušajā gadā strādāja ar 2,168 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 91% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa pieauga vairākas reizes - līdz 11 611 eiro. "Lat Eko Food" ir reģistrēta 2010.gadā, un uzņēmuma pamatkapitāls ir 14 217 eiro. Uzņēmuma galvenais darbības virziens ir bioloģiskas bērnu pārtikas ražošana, kas tiek papildināta ar dažādu citu augļu un dārzeņu pārstrādes produktu ražošanu. Informācija kompānijas mājaslapā liecina, ka patlaban uzņēmums ražo biezeņus bērniem, biezeņus stāvpakās, biezsulas, augļu un dārzeņu krēmus kečupus, smūtijus, ievārījumus un biezsulas.

Citi šobrīd lasa

Erotisko dižpārdokļu autores Račko vīrs piepilda sievas sapņus 3
Hercogiene Ketrīna apmeklējusi terapiju kopā ar depresijas mākto brāli
"Kam tiek zagts? Bērnam, invalīdam!” Rīgas centrā no “Kurts Coffee” kafijas namiņa nozagta krājkasīte 6
Tēmas: Maxima, Rimi
Skatīt visus komentārus

«Золотые пропорции»: Модель Беллу Хадид признали самой красивой женщиной в мире

«Хюррем вернулась»: в сети обсуждают преображение звезды «Великолепного века» 1