Kā izsargāties? Padomi jauniešiem
Kādi kontracepcijas līdzekļi lietojami, sākot attiecības
Sākot dzimumattiecības, speciālistu nostāja ir kategoriska – par kontracepcijas līdzekli tiek izmantots galvenokārt prezervatīvs. To varētu kombinēt ar lokālo kontracepciju – makstī liekamajām svecītēm un krēmiem. Taču nekādā gadījumā agrā jaunībā nav iesakāmas hormonālās kontracepcijas tabletes. Tās varētu tikt lietojamas, kā likums, tikai divus gadus pēc regulāru mēnešreižu iestāšanās. Lietojot hormonus agrīnā periodā, var izraisīt ilgstošas organiskas disfunkcijas, dažkārt regularitāti neguvušās menstruācijas zūd un neatjaunojas. Olnīcām grūtāk atmosties, ja tās vēl nav iegājušas ritmā.
Prezervatīvs jālieto, ne tikai lai izsargātos no grūtniecības, bet arī tādēļ, lai pasargātu savu veselību. Protams, satiekot brīnišķīgu cilvēku un piedzīvojot iemīlēšanos, pirmais skats uz partneri ir caur un cauri rožains, taču nereti realitāte ir gluži citāda, tāpēc, sākot jaunas attiecības, bez vārda runas lietojams prezervatīvs, galvenokārt domājot par seksuāli transmisīvajām slimībām, tostarp AIDS, kas nepavisam nav retums.
Arī dabiskā vecmāmiņu ieteiktā metode, kuras laikā tiek izrēķinātas neauglīgās dienas, vēl īsti nederēs mēnešreižu neregularitātes dēļ. Dažkārt jaunas meitenes sūdzas ārstiem par cikla svārstībām. Pārrunājot problēmu, izrādās, ka vienu mēnesi laiks starp menstruācijām ir 23, bet nākamajā – 30 dienas. Ginekologs šajā gadījumā meiteni nomierinās, paskaidrojot, ka šādas svārstības tiek uzskatītas par normālu ciklu, jo jaunībā, līdz pirmajām dzemdībām, tas ir pieņemami. Tomēr neauglīgo dienu skaitļošanas metode kļūst neizmantojama, jo ir gandrīz neiespējami noteikt, kad norisinās ovulācija. Tagad gan ir pieejami speciāli testeri, ar kuriem iespējams noteikt ovulācijas brīdi, taču šis tas nav lēts, kā arī jaunas meitenes vēl pietiekami nepārzina savu fizioloģiju, lai spētu šo ierīci produktīvi lietot. (Diemžēl veselības mācība mūsu valstī klibo. Skolu beidzot, jaunietes zina augstāko matemātiku, ķīmiju, fiziku, astronomiju, bet tas, kas norisinās pašas ķermenī, joprojām ir neziņā tīts!)
Šajā vecumā nav iesakāms arī tā sauktais pārtrauktais dzimumakts. Jaunieši, jo sevišķi puiši, ir seksuāli aktīvi un spējīgi uz vairākiem dzimumaktiem vienas nakts laikā. Tātad, pat visu izdarot pareizi, kāds spermatozoīds var palikt uretrā un, sākot nākamo dzimumaktu, noplūst meitenes makstī. Tādējādi grūtniecība var sākties it kā bez iemesla.
Pēdējo gadu laikā vērojama tendence, ka jaunietes vieglprātīgi un bezrūpīgi lieto tā saukto avārijas kontracepciju. Par avārijas kontracepcijas lietošanu jau viss pateikts tās nosaukumā. Cik bieži var gadīties avārija? Ne biežāk kā reizi vienā vai divos gados. Izvarošanas, neparedzēti dzimumsakari, plīsis prezervatīvs... Taču nav iedomājama regulāra šo līdzekļu izmantošana. Avārija nevar būt divas reizes nedēļā, jo tad tā vairs nav avārija, bet gan sistēma!
Ko sevī ietver avārijas kontracepcija? Jāzina, ka viena vai divas šīs mazās brīnišķīgās glābjošās tabletītes satur tieši tik daudz hormonu, cik 20 tablešu regulāri lietojamo hormonālo kontaraceptīvu paciņa. Iedomājieties, ja jums saujā sabērtu mēneša devu – šīs divdesmit tabletes –, vai spētu tās tā vienkārši ar vieglu sirdi norīt? Taču viena vai divas ripiņas – ak, tas taču tīrais nieks vien ir! Tomēr efekts un trieciens hormonālajai sistēmai ir patiesi iespaidīgs. Nav brīnums, ja sekas būs jūtamas vēl divus trīs mēnešus. Protams, šajā situācijā sievietei ir jāizlemj, ar ko viņa riskē vairāk. Ja tiek nolemts riskēt ar savu veselību, tad šim riskam ir jābūt pamatotam. Vēl kāds būtisks ieteikums: izlemjot iedzert avārijas kontracepcijas līdzekli, būtu labi, ja pirms tam rastos iespēja aprunāties ar ginekologu. Statistika liecina, ka 70% gadījumu avārijas kontracepcija tiek lietota neauglīgo dienu laikā, tātad – nepamatoti, tikai lielo baiļu dēļ. Turklāt – runājot par avārijas kontracepcijas metodi, kā jebkura kontracepcijas metode arī šī nav simtprocentīgi droša. Avārijas kontracepcijas deva ar ļoti augstu hormonu – progesterona – devu cenšas aizkavēt ovulāciju. Turpretī, ja ovulācija ir notikusi, piemēram, pirms trim stundām, olšūna ir atbrīvojusies un gatava apaugļoties – ne divas, ne 20 avārijas tabletes to nespēs aizkavēt.
Ovulācijas aizkavēšana nav vienīgais avārijas kontracepcijas radītais efekts. Ja organismā tiek sasniegts kāda hormona augsts līmenis, tas uz kādu laiku pats to pārstāj producēt. Ieņemot avārijas kontracepcijas tableti, tiek radīta progesterona līmeņa virsotne jeb “pīķis”. Savukārt pēc divām trim dienās iestājas hormonālā “bedre” – tablešu progesterons ir izvadīts, bet vietējais vēl nav saražots. Uz šā fona nobrūk endometrijs (audi, kas klāj dzemdi). Šis process izraisa menstruācijām līdzīgu asiņošanu, nodrošinot atbrīvošanos no iespējamās grūtniecības. Jāzina, ka, lietojot avārijas kontracepciju, vienai un tai pašai sievietei var būt dažādas reakcijas; dažkārt tās nav vispār, citreiz parādās asiņaini izdalījumi, citreiz nobīdās menstruālais cikls. Šīs parādības ir atkarīgas no tā, kurā cikla dienā avārijas kontracepcija ir lietota un kādu hormonālo triecienu šis līdzeklis rada. Labā ziņa – ja apaugļošana notikusi, par spīti avārijas kontracepcijas lietošanai, bērniņu drīkst iznēsāt.
Asnate, 21 gadu veca:
– Ļoti baidījos no grūtniecības, tāpēc vienmēr akurāti lietoju prezervatīvu. Tajā vienā vienīgajā reizē šis nelaimīgais prezervatīvs pārplīsa. Nekavējoties izdzēru divas avārijas kontracepcijas tabletes (man tās vienmēr bija somiņas nodalījumā, jo patiesi ļoti negribēju palikt stāvoklī). Liels bija mans pārsteigums, kad pēc dažiem mēnešiem konstatēju, ka gaidu bērniņu.
Konsultēja ginekoloģe Vēsma Kažociņa