Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Publicitātes foto

Darja Kalašņikova ar unikālu performanci Rīgā skaitīs dienas kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā

Kultūra
24. janvārī 14:27 2023. gada 24. janvārī 14:27
  Pastaiga
Atklājot jaunu ekspozīciju “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991”, piektdien, 2023. gada 3. februārī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) aicina uz ukraiņu mākslinieces Darjas Kalašņikovas performanci “Cik ilgi tas var turpināties?”.

Foto: Publicitātes foto

Darjas Kalašņikovas performance “Cik ilgi tas var turpināties?” ir aizkustinājusi kritiķus un skatītājus daudzos mākslas festivālos. Tajā viņa caur kustību skaita dienas kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā, izaicinot sava ķermeņa fiziskās spējas.

Foto: Publicitātes foto

Priekšnesumā, kas norisināsies Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) 3. stāva vestibilā, imersīvi tiek kombinēta mākslas vingrošana, autores izveidots pavadošais skaņas celiņš un gaisma. Atkārtojot vingrinājumus, māksliniece nospiedošā vienmuļībā mēra nu jau gandrīz gadu notiekošā kara ilgumu un stāsta par Ukrainas pilsētām, kas daļēji vai pilnībā ir nopostītas.

Foto: Publicitātes foto

Darja Kalašņikova – māksliniece, politiskā aktīviste un bijusī mākslas vingrotāja no Luhanskas Ukrainā – nav bijusi mājās kopš 2014. gada, kad krievi okupēja viņas dzimto reģionu. Toreizējā okupācija bija atbilde Eiromaidana kustībai – pret tā brīža Ukrainas valdību vērstajai protesta kustībai, kuras dalībniece bija arī pati māksliniece. Šobrīd viņa piedzīvo otro karu savā dzīvē.

Foto: Publicitātes foto

“Ukrainas kara sākumu 2022. gadā sagaidīju Kijivā, 24. februāra rītā pamostoties savā dzīvoklī. Pirmās trīs kara dienas pavadīju Kijivas bumbu patvertnē, tad pārbraucu uz Lucku Ukrainas ziemeļos. Divus mēnešus dzīvojot Luckā, jutu, ka pasaule sāk pierast pie kara Ukrainā. Balstoties šajās sajūtās, pieņēmu vēl vienu izaicinošu lēmumu – pārcelties uz Eiropu un atgādināt par kara tuvo klātesamību caur savu mākslu,” stāsta Darja Kalašņikova.

Foto: Publicitātes foto

Pasākuma apmeklētāji varēs pirmie iepazīties ar jauno ekspozīciju “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991”, kas iekārtota LNMM 2. stāva kreisā spārna zālēs un vēstī par Latvijas laikmetīgās mākslas procesiem sociālpolitisko pārmaiņu laikā. Izstādes pamatu veido muzeja kolekcijas darbi, kuru saturs reaģē un kritiski vēršas pret padomju sociālpolitisko realitāti, saglabājot skaudru aktualitāti arī šodien, kad pavisam netālu no mums Krievija izvērš karu un posta Ukrainas teritoriju un cilvēku dzīves. Mākslinieki atklāj pārmaiņu ērai raksturīgās pretrunas un eksistenciālo pieredzi, gan izmantojot ideoloģiski piesātinātu simboliku, mitoloģiskas alegorijas un tēlus, gan pavisam tieši runājot par būtiskiem notikumiem.

Uz performanci aicināts ikviens interesents!

Dalība ir bez maksas. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Vēl portālā

Jaunais Covid paveids "Pirola" rada bažas zinātniekiem. "Tas izplatās ātrāk, nekā spējam tam izsekot!"
Šādas bērnu ciešanas ne pie kā laba nenovedīs! Ārsts vēršas pie vecākiem, kuri nedod bērniem pretsāpju zāles 
Jaunais, īpaši mutējošais Covid variants fiksēts nu jau 15 valstīs. Kādi ir tā simptomi? 7
Pievienot komentāru