Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
periodika.lv

Bjalistokā atklās interaktīvu izstādi par "Rīgas audumu" - vadošo modes zīmolu starpkaru Latvijā

Kultūra
25. oktobrī 11:32 2021. gada 25. oktobrī 11:32
  LETA
Bjalistokas Leļļu teātrī, Polijā, no 26.oktobra līdz 28.novembrim būs apskatāma virtuālās realitātes ekspozīcija "Rīgas audums. Laikmeta raksti", kas tapusi Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejam (DMDM) sadarbojoties ar tehnoloģiju uzņēmumu "Vividly" un interaktīvā formātā atklās tekstilfabrikas "Rīgas audums" līdz šim neredzētas dizaina lappuses.

Kā informēja Latvijas Nacionālais mākslas muzeja pārstāve (LNMM) Natālija Sujunšalijeva, uzņēmēja Roberta Hirša (1895-1972) 1925.gadā izveidotā tekstila ražotne "Rīgas audums" kļuva par vadošo modes zīmolu starpkaru Latvijā. Fabrika turpināja aust un apdrukāt zīdu, puszīdu un sintētiskas šķiedras materiālus gan nonākot Latvijas PSR Vieglās rūpniecības ministrijas pakļautībā, gan pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Tās pastāvēšanas 76 gados tapuši tūkstošiem auduma paraugu, kuru rakstos pēdas atstājusi laikmeta mode, tehnoloģiskā un industriālā attīstība, mākslinieku radošie meklējumi un eksperimenti.

Foto: Publicitātes foto

2009.gadā LNMM un DMDM no ilggadējas "Rīgas auduma" darbinieces, mākslinieces Ievas Zaļkalnes saņēma dāvinājumu - 14 paraugu albumus - unikālus Latvijas industriālā dizaina eksemplārus, kas dokumentē audumu apdrukas rakstus laika posmā no 1930. līdz 1990.gadiem. Sujunšalijeva atzīmēja, ka tā vismaz daļa no zudušās informācijas par rūpnīcas radošo darbību nonāca līdz muzejam, lai tiktu saglabāta, izpētīta un publiski izstādīta. Taču ņemot vērā tekstila un papīra trauslumu, albumu eksponēšana ir ļoti problemātiska.

Foto: Publicitātes foto
Foto: Publicitātes foto

Tā kā viena no DMDM prioritātēm ir padarīt muzeja kolekciju pieejamu sabiedrībai, tika meklētas jaunas komunikācijas formas. Sadarbībā ar virtuālās realitātes uzņēmumu "Vividly" DMDM izveidojis projektu "Rīgas audums. Laikmeta raksti", kas apvieno zinātnisko izpēti un arhīva materiālu digitalizāciju, piedāvājot interaktīvu pieredzi. Modernās tehnoloģijas savienojot ar analogo pasauli, tiek sniegta dokumentāla liecība nākotnei. Uz jaunāko progresīvo tehnoloģiju bāzes izveidotā ekspozīcija, kā arī tās turpinājums attālinātā - digitālā - vidē ir iespēja izzināt vēl neatklāto 20.gadsimta 30. līdz 80.gadu rūpnieciskā dizaina mantojumu Latvijā.

Foto: Publicitātes foto
Foto: Publicitātes foto

Vēl pirms pirmizrādes Rīgā, DMDM izstāde "Rīgas audums. Laikmeta raksti" būs aplūkojama Bjalistokā - pilsētā, kas vēl nesen bijusi lielākais tekstilindustrijas centrs Polijā. Tās eksponēšanu Bjalistokas Leļļu teātra galerijā organizē Bjalistokas Tehniskās universitātes Arhitektūras departaments un Latvijas vēstniecība Polijā. Interaktīvais projekts tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Foto: Publicitātes foto

Saistītās ziņas

Latvijas noslēpumi: zīda karalis Roberts Hiršs
Viņa "Rīgas Auduma" skatlogs 30. gados diktēja modi valstī. Kas bija Latvijas zīda karalis Roberts Hiršs
Vai savulaik tik iecienītais audums krimplēns joprojām ir modē?

 

Vēl portālā

Mamma mani pameta pirms 13. dzimšanas dienas. Biju zaglēns, kuru kāda ģimene tomēr pieņēma
Emocionāli izdegušai mammai bērns nav prioritāte
"Es absolūti iemīlējos Gruzijā." Laura no Gruzijas neatgriezās viena, bet kopā ar Marselu
Pievienot komentāru

Почему Елизавета II выбрала в мужья самого бедного принца во всей Европе?

Плачущие Пелагея, Билан и Агутин появились в выпуске "Пусть говорят", посвященному Градскому