Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Kaspara Groševa multimediālā instalācija “Cita istaba”. (Foto: Publicitātes foto)

Nosaukti "Purvīša balvas 2021" kandidāti

Kultūra
28. janvārī 13:57 2021. gada 28. janvārī 13:57
  Jauns.lv
Par "Purvīša balvas 2021" kandidātiem kļuvuši mākslinieki Skuja Braden, Valdis Celms, Krista un Reinis Dzudzilo, Kaspars Groševs, Ieva Kraule-Kūna un Elīna Vītola, Rasa un Raitis Šmiti, Aija Zariņa un Amanda Ziemele.

Purvīša balvas 2021 ekspertu darba grupa ir noslēgusi divus gadus ilgu darba posmu un, izvērtējot visus Purvīša balvas 2021 fināla atlasei nominētos 18 māksliniekus/mākslinieku grupas, kuru radošais sniegums novērtēts kā nozīmīgs notikums Latvijas vizuālās mākslas ainā laika posmā no 2019. gada 1. janvāra līdz 2020. gada 31. decembrim, nosaukusi astoņus Purvīša balvas 2021 kandidātus:

• Skuja Braden par izstādi “Samsāra”, īpaši izceļot izstādes centrālo daļu “Ilgas altāris”, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (14.03.–27.09.2020.);

Mākslinieču dueta Skuja Braden izstāde “Samsāra”. (Foto: Publicitātes foto)

• Valdis Celms par kinētiskajām skulptūrām “Dzīvības ritmi” un “Pozitrons” otrās Rīgas Starptautiskās Laikmetīgās mākslas biennāles izstādē “Viss reizē zied” (20.08.–13.09.2020.);

Valda Celma kinētiskās skulptūras. (Foto: Publicitātes foto)

Krista un Reinis Dzudzilo par darbu “ZRwhdZ” Kim? laikmetīgās mākslas centrā (22.08.–06.10.2019.);

Kristas un Reiņa Dzudzilo darbs “ZRwhdZ”. (Foto: Publicitātes foto)

Kaspars Groševs par multimediālo instalāciju “Cita istaba” mākslas festivāla “Cēsis 2020” ietvaros (25.07.–28.08.2020.);

Kaspara Groševa multimediālā instalācija “Cita istaba”. (Foto: Publicitātes foto)

Ieva Kraule-Kūna un Elīna Vītola par projektu “Mākslinieku krīzes centrs” divu gadu periodā galerijā “Low” un Kim? laikmetīgās mākslas centrā;

Ievas Kraules-Kūnas un Elīnas Vītolas projekts “Mākslinieku krīzes centrs”. (Foto: Publicitātes foto)

Rasa un Raitis Šmiti par darbu “Atmosfēriskais mežs” (2020) mākslas un mediju centra “ZKM” Karlsrūē (Vācija) organizētajā izstādē “Kritiskās zonas – Zemes politikas observatorijas” (22.05.2020.–28.02.2021.);

Rasas un Raita Šmitu darbs “Atmosfēriskais mežs”. (Foto: Publicitātes foto)

Aija Zariņa par personālizstādi “Mosties, mosties reiz, svabadais gars” LNMM Kupola zālē (07.12.2019.–02.02.2020.);

Aijas Zariņas personālizstāde “Mosties, mosties reiz, svabadais gars”. (Foto: Publicitātes foto)

Amanda Ziemele par personālizstādi “Kvantu matu implanti” Kim? laikmetīgās mākslas centrā (21.02.2019.–07.04.2019.).

Amandas Ziemeles personālizstāde “Kvantu matu implanti”. (Foto: Publicitātes foto)

Šī 2019. - 2020. gada perioda otrais posms bijis izaicinājums, kas joprojām tupinās. Taču, neraugoties uz to, mākslas process nav apstājies, un mākslinieki radoši strādā arī krīzes apstākļos - ekspertu darba grupa kopumā diskutējusi par 53 izstādēm/mākslas notikumiem, nominējot balvai kopumā 18 darbus.

Ekspertu darba grupas vadītāja Līna Birzaka - Priekule uzsver, ka, viņasprāt, šis ir viens no interesantākajiem nominantu un finālistu sarakstiem balvas vēsturē. “Tas apliecina, ka līdzās laikmetīgās mākslas klasiķu paaudzei ienākusi spēcīga jaunākā mākslinieku paaudze. Radušās vai sevi apliecinājušas vairākas jaunas nevalstiskas organizācijas - galerija “Look”, “Low” galerija, māksla daudz biežāk sastopama ne tikai iekštelpās, bet arī pilsētvidē un virtuālajā telpā.

Balvai tika nominēti vairāki procesuāli mākslas darbi, kuri savā idejiskajā un formālajā risinājumā pielāgojas konkrētajiem apstākļiem. Šis periods izceļas arī ar to, ka lielākoties uzmanību izpelnījušās (un arī kā finālistes izvirzītas) mākslinieces sievietes.”

Balvas kandidātu darbu izstāde Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Lielajā zālē būs skatāma no 2021. gada 4. jūnija. Purvīša balvas 2021 laureāts tiks paziņots 11. jūnijā. 

Purvīša balvas laureātu izvēlēs starptautiska žūrija septiņu profesionāļu sastāvā: LNMM direktore Māra Lāce; muzeja un Purvīša balvas patrons, SIA “Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns; kurators, ilggadējs Minsteres skulptūru projekta radošais direktors un viens no dibinātājiem Kaspers Kēnigs; Ķelnes mākslas meses radošais direktors Daniels Hags; Krievijas galeriju asociācijas viens no valdes locekļiem, galerijas Pop/Off/Art dibinātājs, mākslas vēsturnieks un kurators Sergejs Popovs; mākslas kolekcionāre, SAM Art Projects (Parīze) dibinātāja Sandra Egediša; kurators, Kestner Gesellschaft (Hanovere) direktors Adams Budaks.

Purvīša balva tiek piešķirta reizi divos gados vienam māksliniekam vai mākslinieku grupai, kas pārstāv Latvijas mākslu ar izcilu darbu, kurš dziļi saistīts ar sava laikmeta norisēm un kurā ir saite starp mūsdienu dzīvi, garīgiem ideāliem un absolūtām vērtībām. Par balvas laureātu kļūst autors, kurš saņēmis ekspertu un īpaši izveidotas starptautiskas žūrijas augstāko vērtējumu. Balvas apjoms ir 28 500 eiro (ieskaitot nodokļus). Purvīša balva ir lielākā balva vizuālās mākslas jomā Latvijā.

Turpinot pirms diviem gadiem aizsākto tradīciju, arī šogad tiks pasniegta balva par mūža ieguldījumu mākslā un to saņems Maija Tabaka – par uzticību glezniecībai mūža garumā un figurālās glezniecības gara uzturēšanu Latvijas mākslā. Lēmumu par to, kuram māksliniekam piešķirt balvu, pieņem Purvīša balvas orgkomiteja. Balvas finansiālais apjoms ir 10 000 eiro (neieskaitot nodokļus).

Vēl portālā

Sieviete Marokā vienās dzemdībās pasaulē laidusi deviņus bērnus: piecas meitenes un četrus puikas 8
Rutks - atkal pieprasīts dārzenis. Kā to audzēt, kā gatavot 1
Problēma, kurā labāk neiedzīvoties - deviņi ieteikumi, kā stiprināt urīnpūsli
Pievienot komentāru

Еле говорит: перенесшая операцию Ольга Бузова выложила первое видео из больницы

55 лет спустя: как сложились судьбы актеров из польского сериала "Четыре танкиста и собака"