Ko darīt, ja svētkos visa ir bijis par daudz? Iesaka ārste
Natālija Zlobina, Rīgas 1. slimnīcas plazmaferēzes kabineta atbildīgā ārste - anesteziologs, reanimatologs, transfuziologs.
Esi vesels

Ko darīt, ja svētkos visa ir bijis par daudz? Iesaka ārste

Jauns.lv

Plazmaferēze ir mūsdienīga asins attīrīšanas metode, ko izmanto dažādu orgānu un organisma sistēmu ārstēšanā.

Plazmaferēze ir nesāpīga, droša un moderna asins attīrīšanas metode ārpus pacienta ķermeņa. Ar speciālu aparatūru tiek veikta asins šūnu (eritrocītu, leikocītu, trombocītu) atdalīšana no asins šķidrās daļas – plazmas. Tieši plazmā uzkrājas sārņvielas, toksīni un dažādu slimību ierosinātāji. Organisma asins šūnas tiek saglabātas un atdotas tam atpakaļ, savukārt noņemto asins plazmu pēc tilpuma kompensē ar citiem asins komponentiem un/vai plazmu aizstājošiem šķīdumiem. Vispirms sārņvielas izvada no asinīm, pēc tam no audiem, tādējādi notiek dziļa un pamatīga organisma attīrīšana. Plazmas vietā ievadītie šķidrumi atšķaida asinis, mazina to viskozitāti un uzlabo mikrocirkulāciju.

Vienas procedūras laikā iespējams attīrīt no 10 līdz 30% no kopējā organisma asiņu daudzuma.

Ārstēšanas nolūkā un paliekoši pozitīva rezultāta panākšanai nepieciešams veikt plazmaferēzes kursu no trim līdz pat 6–10 procedūrām. Vidējais procedūras ilgums ir 45–120 min.Metode ir maztraumatiska un droša (pilnībā izslēgta iespēja inficēties ar hepatīta vīrusiem vai HIV).

Kam var ieteikt veikt plazmaferēzi?

Ir aktuāli atcerēties, ka svētku laikā organisms cieš no garšīgiem, taču trekniem ēdieniem un stipriem dzērieniem. Īpaši pēc gavēņa, kura laikā bija pierasts pie vieglas barības. Šāda pārslodze ir smags trieciens aizkuņģa dziedzerim, aknām, kuņģim un nierēm. Statistiski pierādīts, ka pēc Ziemassvētku gavēņa tam sekojošā svinību maratona laikā aizkuņģa dziedzera iekaisuma slimnieku hospitalizācijas skaits ir trīs līdz piecas reizes lielāks nekā caurmērā. Plazmaferēze ir efektīva ārstēšanas metode smagu pankreatītu gadījumā.

Tradicionālas svētku svinības mēdz būt saistītas ar alkohola lietošanu – mazākās vai lielākās devās. Jebkurā gadījumā tā ir organisma intoksikācija, kas rada papildu slodzi gremošanas sistēmai. Alkohols veicina organisma atūdeņošanos, līdz ar to asiņu sabiezēšanu un viskozitātes paaugstināšanos. Alkoholisma ārstēšanas kompleksajā programmā izmantojot plazmaferēzi, ir iespējams samazināt ārstēšanas laiku, nozīmīgi samazināt abstinenci un novērst tās komplikācijas- alkohola delīriju. Plazmaferēze samazina alkohola regulāras lietošanas rezultātā radīto iekšējo orgānu bojājumu.  Arī narkoloģiskajā praksē plazmaferēze ir efektīva pat ļoti nopietnos intoksikācijas gadījumos – piemēram, ja narkotikas ir lietotas kopā ar alkoholu.

Plaši plazmaferēzi izmanto sporta medicīnā, mazinot pienskābes daudzumu pēc lielām muskuļu slodzēm, un stimulējošu vielu izvadīšanai no organisma.

Plazmaferēzes izmantošana sniedz pozitīvu efektu vairākās medicīnas nozarēs (sīkāku informāciju meklējiet plazmafereze.lv).

- Attīra organismu no vielmaiņas blakusproduktiem, novērš paaugstinātu olbaltuma, tauku, holesterīna, toksīnu, antivielu/antigēnu, imūnkompleksu, medikamentu u.c. koncentrāciju asinīs.

- Samazina jebkuru alerģisku reakciju izpausmes (tostarp bronhiālās astmas lēkmju biežumu).

- Palēnina komplikāciju veidošanos pacientiem ar cukura diabētu un tireotoksikozi (vairogdziedzera slimību gadījumā).

- Palīdz līdzsvarot imūnsistēmu.

- Samazina izsitumus un niezi ādas problēmu gadījumos.

- Uzlabo nieru, aknu un plaušu funkcijas.

- Samazina vai pavisam novērš locītavu sāpes.

Tāpat kā citām ārstnieciskajām manipulācijām un ārstniecības metodēm, ekstrakorporālajai (ārpusorganisma) asins attīrīšanas metodei ir savas indikācijas un kontrindikācijas. Tieši tāpēc norīkojumu uz plazmaferēzes kursu Jums var sniegt tikai speciālists.

Rīgas pašvaldības SIA „Rīgas 1. slimnīca”

Plazmaferēzes kabinets

Uz ārsta konsultāciju un procedūrām jāpierakstās iepriekš pa tālruni 67366408 vai mobilo tālruni  20218127

Fakss 67366407

E-pasts: plazmafereze@1slimnica.lv

Raksts publicēts sadarbībā ar Rīgas pašvaldības SIA "Rīgas 1. slimnīca" / Publicitātes foto