Vai ilgāka pagulēšana brīvdienās kompensēs negulētās naktis? Zinātne saka stingru - nē!
Ilgāka pagulēšana brīvdienās nekompensēs miegam laupītās stundas visu iepriekšējo nedēļu!
Esi vesels

Vai ilgāka pagulēšana brīvdienās kompensēs negulētās naktis? Zinātne saka stingru - nē!

Jauns.lv

„Brīvdienās ilgāk pagulēšu…” Tā tu sevi mierini, ja darbu gūzmas dēļ kārtējo nakti sanācis pavadīt nomodā ilgāk nekā gribētos. Taču tādā veidā tavas smadzenes nebūt nav pienācīgi atpūtušās.

Nesen veikts pētījums, kurā eksperimenta dalībnieki sešas dienas pēc kārtas izlīdzējās ar sešu stundu miegu, bet pēc tam nākamās trīs naktis gulēja pa desmit stundām. Rezultāti? Eksperimenta dalībnieki sliktāk risināja problēmsituācijas, viņiem bija lēnāka reakcija un ķermeņa fiziskās spējas tā arī neatgriezās iepriekšējā līmenī. Taču zināms labums no ilgākas izgulēšanās tomēr ir, jo eksperimenta dalībnieki jutās atpūtušies, un viņu hormonu balanss atgriezās normālā līmenī, teikts akadēmiskajā žurnālā „American Journal of Physiology” publicētajā pētījumā.

Zinātnieku vidū ir termins „miega parāds” – ar to apzīmē vēlas gulētiešanas un agras celšanās rezultātā zaudētās miega stundas. Jā, tās uzkrājas! Taču savu „parādu” nav iespējams segt vienā nedēļas nogalē, tam nepieciešams daudz vairāk laika. Labās ziņas – ar lielu pacietību un centību to var izdarīt. Ja esi dzīvojusi miega badā, centies katru nakti atrast vēl vienu lieku stundiņu vai divas un doties gulēt agrāk. Tas jādara regulāri, nevis miega badā aizvadītu darba nedēļu jāmēģina kompensēt ar gulēšanu līdz pusdienlaikam brīvdienās.

Īpaši svarīgi tas ir Latvijā, kur ar miega traucējumiem cīnās 60% cilvēku – divreiz vairāk par vidējo rādītāju pasaulē. Ārsti pie tā vaino psihoemocionālo pārslodzi, ko izraisa nestabilitāte darbā un attiecībās, un savu artavu devusi arī nesenā ekonomiskā krīze. Jo ilgāk dzīvosi bez pienācīgas izgulēšanās, jo grūtāk būs dzēst savu „miega parādu”. Turklāt pēc ilgāka miega bada perioda tu pat pilnībā neapzināsies savu nogurumu, taču garīgās un fiziskās spējas tik un tā būs krietni ierobežotākas.

Zinātnieki daudz pētījuši miega trūkuma ietekmi uz veselību. Nesenos pētījumos noskaidrojies, ka nepietiekama miega dēļ mēs sākam negausīgāk ēst un ilgojamies pēc cukurotiem produktiem. Tas, protams, noved pie pieņemšanās svarā. Miegam jāpievērš uzmanība arī tad, ja centies nomest liekos kilogramus. Bieži vien tas ir viens no neveiksmes iemesliem, jo ķermenis miega badā daudz gausāk dedzina kalorijas.

Kasjauns.lv / Foto: All Over Press