Sākas gavēnis. Īsteno pati savas gavēņa apņemšanās
Šodien sākas gavēnis, kurš ilgs pat līdz Lieldienām. Dažādas reliģijas un konfesijas attiecībā uz uzturu šajā laikā izvirza stingras prasības. Taču tu vari pati sev izveidot personisko gavēņa plānu, kura galvenais uzdevums ir ievērot mērenību.
Izmēģini svaigēšanu
Gavēni simboliski var uzskatīt par sevis attīrīšanās laiku. Pamēģini šajā laikā izvirzīt pati savus mērķus. Vai tā būtu atteikšanās no gaļas, alkohola, saldumiem vai kafijas - tas nav būtiski. Galvenais, ka gavēņa laikā mēs ieklausāmies sevī un izvērtējam, kas mūsu organismam ir un kas nav vajadzīgs. Šis ir arī lielisks brīdis, lai savā ikdienas uzturā ieviestu jaunas vēsmas, piemēram, izmēģinot svaigēšanu. Dabiskās veselības atjaunošanas centra ReCure saimniece Guna Bīlande uzsver, ka termiski apstrādājot ēdienu tiek “noplicināta” tā uzturvērtība. “Mūsdienu “modernais” cilvēks ik dienas patērē aptuveni 4000 kilokaloriju, taču “mirusi” pārtika nenodrošina organismu ar nepieciešamajiem vitamīniem un minerālvielām,”atzīmē Bīlande. Termiski apstrādāts ēdiens zaudē arī olbaltumvielas, šķiedrvielas, kā arī fermentus, kas mūsu organismā ir ierobežotā daudzumā. Kad fermentu krājumi izsīkst, cilvēks sāk izmantot savas iekšējās rezerves pārtikas sagremošanai, kas nenāk par labu veselībai, vairo nogurumu, paātrina novecošanās procesus. Bīlande uzsver, ka pietiks, ja sāksi ar vienu vai divām svaigām maltītēm dienā. Tādā veidā tu ne tikai varēsi izmēģināt dažādas jaunas receptes, bet arī uzlabot pašsajūtu un atbrīvoties no liekajiem kilogramiem.
Sāc dzert zaļos kokteiļus
Zaļais kokteilis ir ļoti labs variants veselīgām brokastīm. Tādā veidā viena svaiga maltīte tev jau būs nodrošināta. Kokteiļa zāļās krāsas dēļ ir izveidojies stereotips, ka šis dzēriens ir negaršīgs, taču tā nav tiesa. Kā tu pati to pagatavosi, tā arī kokteilis garšos. Zaļā kokteiļa pamata bāze ir zaļumi, ogas un augļi. Šajā gada laikā jāiztiek ar to, kas ir pieejams – zaļo lapu salāti, spināti, diedzējumi, saldētas ogas un dienvidu augļi. Vari arī pievienot ķirbi, brokoli, dažādas garšvielas. Blenderī ievieto aptuveni divas trešdaļas zaļumu un attiecīgi 1/3 ogu vai augļu. Lai kokteilis ir veselīgāks, vari papildus pievienot šķiedrvielas, sēklas, riekstus, žāvētus augļus, godži ogas, dažādas veselīgas piedevas, piemēram spirulīna pulveri u.tml. Tam visam pievieno ūdeni, ideālā variantā kļavu vai bērza sulas un sablenderē. Kokteilis jāizdzer uzreiz, jo saskarsmē ar skābekli tas oksidējas un zaudē daļu no vērtīgajiem vitamīniem. Kāpēc kokteilis ir labāks par zaļajiem salātiem? Tāpēc, ka sablederētā (šķidrā) veidā, tas labāk uzsūcas organismā. Zaļo kokteili iesaka dzert tieši dienas pirmajā pusē, jo tas sniedz enerģiju.
Gavēnis nav badošanās
Uztura speciāliste Eva Kataja iesaka gavēnī atturēties no visa tā, kas organismam nedod neko vērtīgu. “No trekniem produktiem un gaļas var atturēties tie, kas vēlas atslogot savu gremošanas sistēmu, taču nekādā gadījumā gavēni nevajadzētu uztvert kā diētu. Gavēnis nenozīmē badošanos, lai sagatavotos peldsezonai,” uzsver Kataja. Tiem, kuri gavēni ievēros pirmo reizi, uztura speciāliste to iesaka darīt apdomīgi. Iesākumā viņa rekomendē atturēties no vienas produktu grupas, piemēram, saldumiem. Ja mēģināsi strauji atteikties no visa kaitīgā uzreiz, pastāv liela iespēja, ka šī apņemšanās piedzīvos fiasko. Evas Kataja iesaka gavēņa laikā dzert daudz tīra ūdens, kam pievienots nedaudz citrona vai laima sulas, uzturā iekļaut zaļumus - dīgstus, kreses, lociņus un citus vietējos zaļumus, nelietot rūpnieciski pārstrādātus un rafinētus produktus, atturēties no kafijas un alkohola lietošanas, kā arī atrast laiku fiziskām aktivitātēm, atpūtai un labam miegam.
Ja nav laika gatavot
Ja tev pašai nav laika gatavot, izmēģini programmu ( www.vitalitatesprogramma.lv), kas pagaidām vienīgā Latvijā piedāvā visas dienas ēdiena līdznešanas iespēju. Tā gan pieejama tikai rīdziniekiem un prasīs zināmus ieguldījumus, taču pašai nebūs jālauza galva par to, ko katru dienu gatavot, lai ievērotu gavēņa uztura pamatprincipus. Programmas būtība ir pavisam vienkārša – pēc konsultācijas ar uztura speciālistu, tu vari izvēlēties sev piemērotāko uztura programmu un katru rītu saņemt vakuumā iepakotu maltīti – brokastis, pusdienas, vakariņas un uzkodas. Vakuuma paciņas uzsildīšanai nav nepieciešami katli un pannas, vienkārši jāieliek paciņa karstā ūdenī un dažas minūtes jāpatur. Jau pēc pāris dienām izjutīsi veselīga uztura priekšrocības – uzlabosies miegs, no rītiem būs vieglāk piecelties, pieaugs enerģija. Un protams – bez mocībām un badošanās “kusīs” arī liekie kilogrami.
Protams, uzsākot organisma attīrīšanās kūres, paralēli uzturam jāpievērš uzmanība gan fiziskajām aktivitātēm, gan procedūrām, kas veicina toksīnu izvadīšanu. Noteikti ieteicams apmeklēt pirti un citas ūdensprocedūras, kā arī masāžas. Starp citu, daudzi veselības centri piedāvā īpašas attīrīšanās detokss programmas. Tā kā gavēņa laiks neaprobežojas tikai ar rūpēm par organismu, mēģini atrast laiku arī savai “garīgajai barībai”. Lasi grāmatas, apmeklē lekcijas, daro labus darbus un pārvērtē savas dzīves prioritātes.
Gunas Bīlandes svaigēšanas receptes:
Dzērveņu trifeles
100g kaltētas dzērvenes
100g dateles
150g indijas rieksti
1 ēdk karoba pulveris apviļāšanai
Visas sastāvdaļas sasmalcina blenderī izmantojot S veida asmeni un veido bumbiņas, kuras apviļā karoba vai kakao pulverī.
Zupai nepieciešams:
200ml burkānu sula
250g muskatķirbis
¼ avokado
ingvers,timiāns,kanēlis,jūras sāls
Visas sastāvdaļas, izņemot avokado, sablenderē līdz viendabīgai konsistencei, pēc tam pievieno avokado un blenderē vēl dažas sekundes.
Ciedru riekstu krēmam nepieciešams:
50g ciedru rieksti
50g spināti
100ml olīveļļa
50ml ķirbju eļļa
½ tjk medus
šķipsniņa jūras sāls
Visu sablenderē, līdz izveidojas viendabīga masa un aptuveni tējkaroti krēma pievieno zupai.
Kasjauns.lv/Foto: All Over Press