Mikroviļņu krāsns un plīts. Radiācijas "perēklis" tavā virtuvē
Virtuves tehnika izstaro elektrosmogu, kas var apdraudēt tavu veselību.
Esi vesels

Mikroviļņu krāsns un plīts. Radiācijas "perēklis" tavā virtuvē

Jauns.lv

Mēs visi zinām, ka virtuvē ļoti svarīga ir higiēna. Tomēr, lai cik tīra tā būtu, virtuvē var būt arī cita veida netīrumi, kas ir tikpat kaitīgi veselībai. Tas ir elektrosmogs, fona radiācija, ko mūsu mājokļos rada elektriskās virtuves ierīces.

Mūsdienās ēdiena pagatavošanai tiek izmantots plašs dažādu modernu ierīču klāsts, tādēļ potenciāli virtuve ir telpa, kurā elektrosmoga līmenis varētu būt visaugstākais. Sākot no mikroviļņu krāsns, elektriskās plīts, līdz pat blenderim, mikserim un sulu spiedei vai kafijas automātam – tie visi dod savu ieguldījumu elektrosmoga veidošanā. Interesanti arī, ka pārtikas alerģija vai dažu produktu nepanesība iet roku rokā ar elektrosensitivitāti. Bieži elektrosmogs var mainīt garšas vai ožas sajūtas, un to izraisa elektrosmoga negatīvā ietekme uz nervu sistēmu un sirds un asinsvadu darbību. Cilvēki, kuriem piemīt elektrosensitivitāte, visbiežāk sūdzas arī par alerģiju pret glutēnu un piena produktiem. Tādēļ neatkarīgi no tā, vai jūs esat vai neesat elektrosensitīvi, būtu vēlams mājās ieviest jaunas higiēnas prasības un tieši par elektromagnētisko tīrību. Lai to izdarītu, iespējams, būs nedaudz jāpamaina savi virtuves ierīču lietošanas ieradumi, taču kopumā tas var būtiski samazināt elektromagnētisko piesārņojumu, palīdzēt saglabāt veselību vai samazināt slimību izpausmes.

Kas jāzina par mikroviļņu krāsni

Droši vien nebūsiet pārsteigti, uzzinot, ka vislielāko elektropiesārņojumu virtuvē rada mikroviļņu krāsns. Tā darbojas, izstrādājot augstas frekvences elektromagnētiskos viļņus, kuri krāsnī ievietotajā ēdienā vienlaikus uzkarsē visas ūdens molekulas, – mikroviļņi iekļūst dziļāk un ātrāk citās vielās nekā tradicionālās karsēšanas metodes. Mikroviļņu krāsns ir gudra ierīce, bet tā var kļūt ļoti bīstama, ja to nepareizi lieto. Pārsteidz tas, ka šo ierīci lieto tik daudzi, bet ir tikai daži zinātniski pētījumi par tās drošumu un mikroviļņu ietekmi uz pārtiku, kas šādā krāsnī tiek gatavota. Neviens nav analizējis, vai mikroviļņu ietekmē pārtikā neveidojas kādas neparastas ķīmiskas vielas vai toksīni. Tomēr mēs zinām, ka mikroviļņu noplūde no lielākās daļas mikroviļņu krāšņu veido lauku, kas ir daudz spēcīgāks par starojumu, ko rada bezvada telefoni un mobilo tālruņu raidītāji. Mēs zinām arī, ka mikroviļņu krāsnī sasildītai bērnu pārtikai un pienam krītas uzturvērtība un ka pastāv lielāks risks applaucēties, jo produkta temperatūra ir daudz augstāka, nekā to var sajust, aptaustot pudeli. Cilvēkiem, kuri ir elektrosensitīvi, ir grūti atrasties telpā, kurā darbojas mikroviļņu krāsns, tāpēc, ja tādi esat, no tās ieteicams atbrīvoties un lietot tradicionālo cepeškrāsni.. Ja tomēr ir jāizmanto mikroviļņu krāsns, ieslēdziet to un paejiet pāris metru tālāk – nestāviet pie mikroviļņu krāsns, kad tajā kaut kas cepas.

Plīts vai plīts virsma ir otrs lielākais elektrosmoga izraisītājs virtuvē aiz mikroviļņu krāsns.
Plīts vai plīts virsma ir otrs lielākais elektrosmoga izraisītājs virtuvē aiz mikroviļņu krāsns.

Netīrās elektriskās plītis

Tipiskai elektriskajai plītij ir spēcīgs elektromagnētiskais lauks, tādēļ, gatavojot uz tās ēdienu, vajadzētu stāvēt pāris pēdu atstatu. Plītīs, kuru virsma veidota no stikla, nevis ar metāla riņķiem, tiek izmantota cita tehnoloģija, tomēr tās rada tikpat spēcīgu magnētisko lauku. Arī no halogēna un īpaši no indukcijas virsmām elektrosensitīviem cilvēkiem būtu jāizvairās. Indukcijas virsmas, uz kurām var likt alumīnija traukus, izdala īpaši spēcīgu netīrās elektrības starojuma frekvenci, tādēļ, ja jums tāda ir, izmantojiet tālākos riņķus un turieties tālāk no plīts, kad tā ieslēgta. Vienkāršākais risinājums būtu lietot gāzes plīti, tomēr jutīgiem cilvēkiem var būt diskomforts arī no atklātas gāzes liesmas.

Kā ar citām virtuves ierīcēm?

Daži kafijas automāti, kuros tiek izmantotas kafijas tabletes, izplata īpaši augstu elektromagnētisko starojumu, tādēļ, ja esat to ieslēguši, paejiet tālāk. Tas pats attiecas uz stacionārajām sulu spiedēm, blenderiem un mikseriem: ieslēdziet tos un paejiet nost. Magnētiskais lauks kļūst vājāks apmēram 30–60 cm attālumā no ierīces (mikroviļņu krāsns starojums iet vēl tālāk). Teiktais attiecas arī uz citām virtuves ierīcēm un visām telpām – atslēdziet no elektrotīkla ikvienu ierīci, kuru neizmantojat. Izvairieties no luminiscences spuldzēm – neatkarīgi no tā, vai to gaismas elements ir taisns vai spirālveida. LED spuldzes ir relatīvi drošas, ja tām ir kvalitatīvs sprie-guma pārveidotājs, tāpat arī vecmodīgās kvēlspuldzes.


Teksts: žurnāls Ko ārsti tev nestāsta/Foto: Shutterstock

Tēmas