Dabiska alternatīva kontracepcijas tabletēm. 3 efektīvas metodes
Uzskata, ka kontracepcijas tabletes ir visbiežāk lietotie medikamenti pasaulē.
Esi vesels

Dabiska alternatīva kontracepcijas tabletēm. 3 efektīvas metodes

Jauns.lv

Lai izsargātos no nevēlamas grūtniecības, tev nav jāriskē piedzīvot hormonu preparātu negatīvās blaknes, iespējamas arī drošas alternatīvas.

Vairāk nekā 300 miljoni sieviešu kaut reizi mūžā ir lietojušas hormonālo kontracepciju, un 100 miljoni sieviešu to lieto patlaban. Kontracepcijas tablešu ērtā izmantošana un gandrīz 100% efektivitāte neapšaubāmi ir galvenais, kā dēļ sievietes tās izvēlas. Tomēr daudzi pētījumi liecina, ka par to jāmaksā augsta cena. Tromboze, insults, trausli kauli un vājš libido ir tikai dažas no veselības problēmām, kas tiek saistītas ar šiem medikamentiem. Par laimi, hormonālā kontracepcija nav vienīgā iespēja, kā izvairīties no nevēlamas grūtniecības. Ir vairākas grūtniecības kontrolēšanas metodes, kurām nav nepieciešami nedz medikamenti, nedz kādas ierīces. Tās sauc par auglības atpazīšanas metodēm, un tās ir gan drošas, gan efektīvas.  Saskaņā ar zinātnisko literatūru, salīdzinot šo metožu rezultātus ar tradicionālajām kontracepcijas metodēm, pirmajām ir labi panākumi.

Bilingu ovulācijas metode

Šī metode paredz, ka visa cikla laikā jāvēro, kā mainās dzemdes kakla gļotas, tādējādi var saprast, kad no sievietes olnīcām ir atdalījusies olšūna un viņa ir kļuvusi auglīga. Parasti auglīgajās dienās gļotas ir caurspīdīgas, mitras, slidenas, staipīgas. Savukārt neauglīgo dienu laikā gļotas ir nemainīgas, un parasti tās ir sausas, lipīgas, necaurspīdīgas un nestaipīgas.  Pasaules Veselības organizācija (PVO) pētījumi liecina, ka 93% sieviešu neatkarīgi no viņu izglītības līmeņa ir spējīgas identificēt vai atšķirt, vai viņu gļotas ir auglīgas vai neauglīgas. Turklāt, ja šī metode tiek pareizi izmantota, tā 98–99% ir droša. Līdzīgs Bilingu metodei ir Kreigtona modelis vai NaPro tehnoloģija, un tā ir daudz sistematizētāka, jo pārmaiņas dzemdes kakla gļotu izskatā tiek raksturotas ar attēlu un precīzu aprakstu palīdzību. Pētījumā, kur piedalījās vairāk nekā 1800 pāru, izrādījās, ka šīs metodes grūtniecības kontroles rādītājs bija 96–99,5 procenti.  Vairāk informācijas par abām metodēm var iegūt vietnē www.boma-usa.org (Bilingu ovulācijas metodes asociācija) un www.aafcp.org (Amerikas Auglības aprūpes speciālistu akadēmija).

Simptotermālā metode (STM)

Arī šī metode paredz, ka jāvēro dzemdes kakla gļotas, bet, lai noteiktu auglīgās dienas, jāņem vērā arī ķermeņa temperatūras rādījumi (kas pēc ovulācijas pieaug) un cikla vēstures dati. Metode balstās uz ideju, ka, izmantojot vairāk par vienu ovulācijas pazīmi, sieviete daudz precīzāk spēj paredzēt drošās dienas. Kādā pētījumā Vācijā, kurā piedalījās 900 sievietes, pētnieki atklāja, ka simptotermālā metode ir ļoti efektīva ģimenes plānošanai. Rezultāti liecina, ka, pareizi to izmantojot un auglīgajās dienās atturoties no dzimumakta, bija iespējams panākt, ka uz 100 sievietēm gadā ir tikai 0,4% neplānotu grūtniecību (99,6% efektivitāte). Tādējādi pētnieki secināja, ka, veiksmīgi lietojot STM, “tās efektivitāte ir pielīdzināma modernām kontracepcijas metodēm, piemēram, orālajai kontracepcijai”. Vairāk informācijas par šo metodi var iegūt www.ccli.org (The Couple to Couple League International – Starptautiskā pāru atbalsta līga).

Standarta dienu metode

Šīs metodes pamatā ir sievietes menstruālā cikla dienu novērošana. Tā ir moderna un “lietotājai” draudzīgāka tā sauktās ritma metodes variācija, kura tika ieviesta 20. gados, pirms kļuva pieejamas hormonālā kontracepcija. Standarta dienu metode ir piemērota tikai tām sievietēm, kuru menstruālais cikls parasti ilgst no 26 līdz 32 dienām. Tā paredz, ka cikla auglīgajās dienās, lai izvairītos no nevēlamas grūtniecības, sievietēm ir jāatturas no dzimumakta bez kādas aizsardzības metodes, īpaši sākot no 8. līdz 19. cikla dienai. Sievietes var izmantot arī krāsainu pērlīšu virkni CycleBeads, kas attēlo menstruālo ciklu, kas palīdz sekot līdzi, kad ir iestājušās auglīgās dienas.  Pētījumi liecina, ka standarta dienu metodes efektivitāte ir 95%, ja tā tiek pareizi izmantota, tipiskā lietojuma gadījumā tie ir 88 procenti. Lai iegūtu vairāk informācijas par šo metodi, skatiet www.irh.org (Džordžtaunas universitātes Reproduktīvās veselības institūts).

Ieguvumi un risks

Auglības atpazīšanas metodes (AAM) ļauj izvairīties no nevēlamas grūtniecības un arī no kontracepcijas medikamentu blaknēm. Turklāt kādā pētījumā tika novērots, ka pāriem, kuri izmantoja dabiskās kontracepcijas metodes, bija labāka savstarpējā komunikācija un veiksmīgākas seksuālās attiecības, kā arī dziļāka intimitāte un respekts vienam pret otru. AAM tiek saistītas arī ar mazāku laulību šķiršanu skaitu (vismaz ASV).  Vēl viens liels ieguvums – AAM jebkurā brīdī var pārtraukt. Līdzko sieviete pārtrauc izmantot šo metodi, viņa var palikt stāvoklī, atšķirībā no hormonālās kontracepcijas līdzekļiem, pēc kuru lietošanas nepieciešams laiks, lai atkal kļūtu auglīga. Turklāt zināšanas par savu auglību var izmantot, lai palielinātu iespēju ieņemt bērnu.  Kādi ir trūkumi? Izmantojot AAM, jāprot sevi organizēt un jāsaglabā nopietna attieksme pret šo metodi, tāpēc, visticamāk, tā nav piemērota ikvienai. Skaidrs arī, ka dabiskās grūtniecības plānošanas metodes neaizsargā no seksuāli transmisīvajām slimībām, kas nozīmē, ka tās var izmantot tikai tad, ja abi partneri ir pārbaudījušies, vai arī dzimumaktā tiek lietots prezervatīvs. Vēl viens trūkumus ir augstais neveiksmes risks, ja sieviete ir nepareizi novērtējusi auglības pazīmes vai kļūdījusies aprēķinos, un tas ir atkarīgs no tā, cik labi metode ir apgūta. Citi faktori, piemēram, nogurums, stress, vai slimība var apgrūtināt pareizu auglības pazīmju novērtēšanu.

Teksts: žurnāls Ko ārsti tev nestāsta, Foto: Shutterstock