Ko iesākt ar visu sieviešu biedu - PMS? 6 metodes simptomu mazināšanai
Šīs sajūtas pazīst gandrīz katra sieviete. Tās parādās aptuveni desmit dienas pirms mēnešreizēm un skar gan fizisko, gan emocionālo labsajūtu. Izrādās, to var krietni vien atvieglot.
Pirmsmenstruālais sindroms (PMS), kas nomoka daudzas mūsdienu sievietes, ir vispārīgs termins, kas ietver dažādu fizisku un emocionālu simptomu kopumu. Fiziskie simptomi ir, piemēram, šķidruma aizture, krūšu jutīgums, galvas un muguras sāpes, savukārt emocionālie simptomi izpaužas kā saspringums, nogurums, aizkaitināmība un depresija. Vienā vai vairākos menstruālajos ciklos pēc kārtas PMS skar vairāk nekā 90% sieviešu auglīgajā vecumā. Dažām sievietēm šie simptomi izpaužas tik nopietni, ka ietekmē pat sociālo dzīvi un darbu, taču ir vairāki dabiski risinājumi, kā tos var atvieglot. PMS nereti sauc arī par pirmsmenstruālo saspringumu (PMT). Tas ir stāvoklis, kas izraisa tūsku (un tā var radīt pat īslaicīgu svara palielināšanos), nervu saspringumu, galvassāpes, krūšu sāpes, disforiju (depresīvas dusmas) un koordinācijas zudumu, un visas šīs izpausmes parādās menstruālā cikla pēdējās dienās tieši pirms mēnešreizēm. Taču vairāki veiksmīgi klīniskie pētījumi liecina, ka PMS simptomus var atvieglot. Šajā gadījumā palīdz sešas netradicionālas terapeitiskās metodes.
(deviņi iknedēļas seansi) spēj uzlabot gan fizioloģiskos, gan emocionālos PMS simptomus – tas tika salīdzināts kādā pētījumā, kurā otra dalībnieču grupa saņēma viltus refleksoloģijas terapiju.
Homeopātija ļoti efektīvi palīdz kontrolēt PMS simptomus. Kādā trīs mēnešu ilgā pētījumā, kurā piedalījās 105 sievietes, PMS izpausmes būtiski samazinājās tieši homeopātijas lietotāju grupai. Šīs pētījuma dalībnieces arī dzēra mazāk analgētiskos līdzekļus un trankvilizatorus, kā arī mazāk kavēja darbu, salīdzinot ar placebo grupu.
(divas vai trīs reizes pirms mēnešreizēm trīs mēnešus). Šajā kontrolētajā pētījumā iesaistījās 25 sievietes, un tas pierādīja, ka manipulatīvā hiropraktikas terapija sniedz labākus rezultātus nekā viltus hiropraktikas terapija.
Uztura bagātinātāji ar 1200 mg kalcija – sievietes tos lietoja trīs mēnešus katru dienu un uzrādīja augstu šo līdzekļu efektivitāti. Salīdzinot ar placebo grupu, kalcija uztura bagātinātāji spēja mazināt lielāko daļu PMS simptomu – par to liecina apjoma ziņā iespaidīgs izcilas zinātniskās kvalitātes pētījums, kurā piedalījās 446 sievietes.
Arī daudzu praktiķu pieredze rāda, ka kalcija uztura bagātinātāji ir daudz drošāki nekā citi, kuru efektivitāti arī apstiprinājuši veiksmīgi, bet mazāk pārliecinoši pētījumi. Tā, piemēram, PMS simptomu mazināšanai var lietot standarta uzturvielas – B6 vitamīnu, magniju un kāliju.
Autogēnais relaksācijas treniņš (divas reizes nedēļā trīs mēnešus pēc kārtas) galvenokārt ir vērsts uz muskuļu relaksāciju, un tas var atvieglot fiziskos PMS simptomus. Kādā labi kontrolētā pētījumā, kurā sievietēm vajadzēja pierakstīt visus savus simptomus, izrādījās, ka autogēnais treniņš darbojas daudz labāk nekā citas metodes. Turklāt sievietēm, kurām simptomi izpaudās īpaši smagi, samazinājās arī emocionālās problēmas, piemēram, garastāvokļa svārstības.
(Ginkgo biloba), kas jālieto divas reizes dienā, dod labus rezultātus, mazinot PMS. Kādā dubultaklā placebo kontrolētā pētījumā tika iesaistītas 165 sievietes vecuma grupā no 18 līdz 45 gadiem. Viņu galvenās sūdzības bija par šķidruma aizturi, roku un kāju tūsku, sāpēm krūtīs, vēdera sāpēm un uzpūšanos, kā arī emocionālām problēmām, piemēram, aizkaitinājumu un agresiju. Šīs pazīmes tika novērotas visām sievietēm septiņās cikla dienās.
Pētījuma dalībnieces tika sadalītas divās grupās – vienai nozīmēja ārstēšanu ar Ginkgo biloba ekstraktu, otrai – ar placebo līdzekli. Pētījums turpinājās divus menstruālos ciklus – tas tika sākts pirmā cikla 16. dienā un ilga līdz nākamā cikla piektajai dienai. Ginka grupā, salīdzinot ar placebo grupu, tika konstatētas būtiskas pārmaiņas – nepatīkamās PMS izpausmes izdevās samazināt vai pat pilnībā novērst. Vislabākie rezultāti bija krūšu jutīguma un sāpju mazināšanā, kā arī šķidruma aiztures novēršanā. Sievietes, kuras bija saņēmušas ginka koka lapu ekstraktu, secināja, ka jūtami uzlabojies arī viņu garastāvoklis un samazinājusies agresivitāte. Ginka preparātiem ir arī laba panesamība – lielākā daļa sieviešu, kas tos lietoja, neizjuta nekādas blaknes.
Svētā viteksa augļu ekstrakts (Vitex agnus castus) var samazināt PMS simptomus vismaz uz pusi – tā liecina kāds pētījums, kurā novēroja 120 sieviešu. Dalībnieces trīs menstruālos ciklus pēc kārtas katru dienu dzēra 20 mg Vitex agnus castus tabletes, bet otra grupa saņēma placebo līdzekli. Grupā, kas lietoja viteksa preparātu, piecas no sešām parasti novērotajām PMS izpausmēm – aizkaitināmība, garastāvokļa svārstības, dusmas, galvassāpes un smaguma sajūta krūtīs – būtiski samazinājās. Vēdera pūšanos ar šo ārstēšanas metodi neizdevās samazināt. Kopumā vismaz 52% ārstēto sieviešu PMS simptomi saruka par 50%, salīdzinot ar placebo grupu, kur uzlabojums bija uz pusi mazāks – PMS simptomi samazinājās par 24 procentiem.
Teksts: žurnāls Ko ārsti tev nestāsta/Foto: Shutterstock