
Tramps draud Dānijai: "Kaut kas var notikt ar Grenlandi"

ASV prezidents Donalds Tramps kārtējo reizi paziņoja, ka var izmantot militāru spēku, lai anektētu Dānijai piederošo Grenlandes salu, kas faktiski nozīmē NATO galvenās dalībvalsts bezprecedenta laupīšanas uzbrukumu savai alianses sabiedrotajai. “Ar Grenlandi varētu kaut kas notikt,” viņš paziņoja telekompānijai NBC.
Q: "Would you rule out military force to take Canada?"
— The Bulwark (@BulwarkOnline) May 4, 2025
Trump: "I think we're not going to ever get to that point. Something could happen with Greenland, I'll be honest."
Q: "You are not ruling out military force to take Greenland?"
Trump: "I don't rule it out." pic.twitter.com/j6QckEvMvg
Kopš atgriešanās Baltajā namā Tramps pastāvīgi stāsta, ka ASV grasās pārņemt savā kontrolē Grenlandi un pat savu kaimiņvalsti Kanādu, pasaulē izraisot nosodījumu un satraukumu. Viņš Grenlandi uzskata par stratēģiski nozīmīgu gan aizsardzības ziņā, gan kā dabas resursu avotu.
Intervijā NBC raidījumam “Meet The Press” Trampam svētdien vaicāja, vai viņš neizslēdz iespēju izmantot spēku pret šo teritoriju. “Es to neizslēdzu. Es nesaku, ka es to darīšu, bet es neko neizslēdzu. Nē, ne šeit. Mums ļoti vajag Grenlandi. Grenlandē ir ļoti maz cilvēku, par kuriem mēs parūpēsimies, mēs viņus lolosim un tā tālāk. Taču mums tā ir vajadzīga starptautiskās drošības dēļ,” sacīja Tramps.
Gan Dānija, gan Grenlande, kas bauda autonomiju Dānijas karalistes sastāvā, kategoriski noraidījušas iespēju atdot salu ASV.
Kanādai pagaidām nedraudot ASV militāra uzbrukuma risks, kaut gan Tramps pastāvīgi mēģina pierunāt kanādiešus izmest miskastē savu neatkarību un kļūt par ASV 51. štatu, savu “piedāvājumu” atkārtojot pat Kanādas parlamenta vēlēšanu dienā. Pagaidām Tramps ir noskaņots salauzt kanādiešus ekonomiski, neķeroties pie raķetēm. “Tas ir ļoti maz ticams. Es to neredzu attiecībā uz Kanādu. Es vienkārši to neredzu, man jābūt godīgam ar jums,” ar invāzijas perspektīvu izteicās Tramps.
Tramps teica, ka ir runājis ar vēlēšanās uzvarējušo Kanādas premjerministru Marku Kārniju un apstiprināja, ka viņi nav apsprieduši ideju par Kanādas pievienošanu ASV. Tomēr Tramps piebilda, ka šo tēmu varētu apspriest, kad Kārnijs apmeklēs Vašingtonu “šonedēļ vai nākamnedēļ”. “Es vienmēr par to runāšu. Zināt, kāpēc? Mēs subsidējam Kanādu apmēram 200 miljardu dolāru gadā apmērā," sacīja Tramps. "Mums nevajag viņu automašīnas. Patiesībā mēs negribam viņu automašīnas. Mums nevajag viņu enerģiju. Mēs pat to negribam. Mums ir vairāk nekā viņiem. Mums nevajag viņu kokmateriālus. Mums ir lieliski kokmateriāli. Man ir tikai jāatbrīvo no pasistajiem vides aizsardzības pārstāvjiem.”
Ja “Kanāda būtu ASV daļa, tas mums neko nemaksātu. Tas būtu lieliski... tas būtu lolots štats. Un, ja paskatāmies kartē, ja paskatāmies uz ģeogrāfiju, es sirdī esmu nekustamo īpašumu cilvēks. Kad es paskatos uz [karti] bez tās mākslīgās līnijas, ko pirms daudziem gadiem kāds ar lineālu novilka – tā vienkārši ir mākslīga līnija, kas iet taisni. Jūs pat to neapzināties,” sapņoja Tramps. “Cik skaista valsts tā būtu.”
“The Guardian” norāda, ka Kārnijs, tāpat kā apmēram 90% kanādiešu, ir kategoriski pret ideju atteikties no savas valsts un to iekļaut ASV sastāvā.
Aprīlī publicētās aptaujas rezultāti atklāja, ka 68% amerikāņu uzskata, ka Tramps ir nopietni noskaņots Grenlande sagrābšanā, un 53% domā, ka viņš nopietni runā arī par Kanādas pārņemšanu. Taču “ABC News” pasūtītajā aptaujā lielākā daļa respondentu norādīja, ka neuzskata nevienu no šīm aneksijām par labu ideju. Apmēram 86% iebilda pret ASV mēģinājumu pārņemt Kanādu, un 76% iebilda pret Grenlandes pārņemšanu.