Kā mazināt nemitīgo trauksmes sajūtu? Palīdzība bez zālēm
Mēs visi laiku pa laikam piedzīvojam trauksmi, jo tā ir dabiska reakcija uz stresu. Bet tad, kad trauksmes sajūtai nav racionāla pamatojuma, ir laiks vērsties pēc palīdzības.
Pastāvīga trauksmes sajūta jeb vispārēja trauksme ir īpašs psihes stāvoklis, kuram raksturīgas vairākas fiziskas izpausmes: sirdsklauves, sausa mute, svīšana un miega problēmas. Diemžēl atsevišķi medikamenti šādā situācijā var drīzāk kaitēt, nevis palīdzēt. Piemēram, paroksetīns, tāpat kā citi selektīvie serotonīna atpakaļsaistes inhibitori (SSAI), tiek saistīti ar dažādām nevēlamām blakusparādībām – miegainību, aizcietējumiem, svara palielināšanos, seksuālo disfunkciju un zāļu atcelšanas sindromu, kas rodas, kad medikaments jābeidz lietot.
Palīdzība bez medikamentiem
Var noderēt kognitīvi biheiviorālā terapija (KBT)
Šī ir psiholoģisku konsultāciju forma, kas var būt efektīva ilgtermiņā. Šo metodi var izmantot ar trauksmi saistītu psihes traucējumu gadījumos, bet tā darbojas tikai pusi laika, tādēļ KBT vajadzētu izmēģināt kombinācijā ar kādu citu (vai vairākiem) dabiskās ārstniecības līdzekļiem.
Palīdz ārstniecības augi
Trauksmes ārstēšanai var izmantot vairākus augu izcelsmes preparātus, un vispopulārākais ir Dienvidokeāna salās atrodamais augs kava (Piper methysticum). Pārskatā par 11 augstas klases pētījumiem, kuros piedalījušies vairāk nekā 600 cilvēku, kava tika atzīts par “efektīvu simptomātisku trauksmes ārstēšanas līdzekli”. Vairākās valstīs tas gan ir aizliegts, jo ir bažas par tā drošumu. Daži eksperti uzskata, ka aizliegums ir nepamatots, tomēr līdz brīdim, kamēr šie jautājumi tiek noskaidroti, var izvēlēties arī kādu citu ārstniecības augu.
Kumelītes
(Matricaria recutita). Kāds pētījums liecina, ka kumelīšu ekstrakts efektīvi samazinājis vieglu vai vidēji smagu vispārēju trauksmi. Otra pētījuma dalībnieku grupa lietojusi placebo līdzekli.
Baldriāns (Valeriana officinalis). Šī auga preparāti var palīdzēt novērst nervozitāti un miega traucējumus, kā arī mazināt depresiju – tie ir visbiežāk sastopamie vispārējas trauksmes simptomi.
Pasiflora
(Passiflora incarnata). Kāds pētījums liecina, ka pasifloras ziedu preparāts, ārstējot trauksmi, bijis tikpat efektīvs kā benzodiazepīna atvasinājums oksazepāms.
Labas ir fiziskās aktivitātes
Sportošana, kustības ir viens no spēcīgākajiem pretstresa un prettrauksmes līdzekļiem, tādēļ cilvēkiem, kuri sūdzas par trauksmi un depresiju, ļoti bieži iesaka pievērsties fiziskām aktivitātēm. Šajā ziņā var labi noderēt gan zemas, gan vidējas intensitātes aerobie vingrinājumi, piemēram, lēna skriešana vai peldēšana, vai braukšana ar velosipēdu un staigāšana. Lai sasniegtu labākus rezultātus, būtu jāizkustas 15–30 minūtes vismaz trīs reizes nedēļā.
Var lietot uztura bagātinātājus
Trauksme ir viena no problēmām, ko atsevišķu vitamīnu trūkums vērš vēl smagāku. Īpaši ieteicami ir kalciju, magniju un cinku saturošu uztura bagātinātāji. Citas uzturvielas, kas var palīdzēt, ir 5-hidroksitriptofāns (5-HTP) un aminoskābes L-lizīns un L-arginīns, ja tiek lietoti kopā. Kādā nesen veiktā zinātniskā pētījumā secināts, ka ir “nopietni pierādījumi”, kas liecina, ka uztura bagātinātāji, kas satur gan L-lizīnu, gan L-arginīnu, var tikt izmantoti trauksmes simptomu un traucējumu ārstēšanā.
Ieteicamās devas: 2–3 g L-lizīna un L-arginīna (katras vielas) – šāds daudzums samazinājis trauksmi klīnisko pētījumu dalībniekiem, savukārt parastā 5-HTP deva ir apmēram 300 mg dienā. Tomēr individuālā deva būtu jānosaka sadarbībā ar pieredzējušu ārstu.
Ieteicama masāža
Pacienti, kuri apmeklējuši masāžas kursu, secinājuši, ka šī procedūra ļāvusi gan mazināt trauksmi, gan vairot pašpārliecinātību un ir atbrīvojies gan viņu ķermenis, gan prāts. Masāžu var arī kombinēt ar aromaterapiju, lai gan tās iedarbība nav pārāk spēcīga un ilgstoša.
Der izmēģināt relaksācijas terapiju
Kādā 27 pētījumu pārskatā secināts, ka relaksācijas terapija (Jākobsona progresīvā relaksācija, autogēnais treniņš, praktiskā relaksācija un meditācija) var būtiski samazināt trauksmes simptomus.
Pozitīva iedarbība atklāta transkraniālajai magnētiskajai stimulācijai (TMS). Daudzsološi pētījumu rezultāti liecina, ka šī neinvazīvā metode, ar kuru tiek stimulēti smadzeņu neironi, var ļoti labi noderēt, ārstējot trauksmi. Piemēram, secināts, ka šādi var mazināt trauksmi, ja ir pēctraumatiskais sindroms vai panikas traucējumu gadījumos.
Teksts: Ko ārsti tev nestāsta/Foto: Shutterstock