Kā iegūt kuplus, spīdošus matus? Ļoti vienkārši: ēd pareizos produktus vajadzīgajās kombinācijās!
Iekļaujot uzturā pareizos produktus vajadzīgajās kombinācijās, var atrisināt nopietnas matu problēmas un tikt pie kupliem un spīdošiem matiem.
Skatoties uz ķermeni kā vienotu sistēmu, kā to uzlūko arī holistiskās medicīnas pārstāvji, var redzēt, ka tad, ja par to rūpējas un apzināti ķermenī iegulda visu, kas tam nepieciešams, tas vainagojas ar rezultātu. Matu stāvoklis atspoguļo organisma kā vienotas sistēmas darbību. Tādēļ šķiet loģiski, ka, atbilstoši koriģējot organisma apgādi, matu stāvokli var mainīt. Lai panāktu uzlabošanos, var būt nepieciešams samērā ilgs laiks, tomēr, ja visam neatmetīsiet ar roku, rezultātu noteikti sagaidīsiet.
Uzzini, kā produkti, kurus lieto uzturā, ietekmē matu augšanu
Ar šādu problēmu saskaras cilvēki, kas uzturā lieto daudz cukura, augļu, sulas (ieskaitot apelsīnu sulu), svaigus dārzeņus un/vai pīpē marihuānu. Šo produktu pārmērīgs patēriņš var izraisīt arī matu galu šķelšanos.
Matu izkrišana galvvidū.
Iespējams, to izraisa pastiprināta gaļas un sāls lietošana uzturā, savukārt galvas priekšpusē to var provocēt bieža alkohola lietošana, augļi un dārzeņi, tēja, cukurs, taukvielas un eļļas.
Pakāpeniska un vienmērīga matu izkrišana.
To var izraisīt nepareizs olbaltumvielu metabolisms jeb vielmaiņa, nepietiekama cinka uzsūkšanās organismā vai tā trūkums, vai arī, iespējams, slinka vai nepareiza zarnu trakta darbība. Ēdot rafinētus produktus, iespējams, var rasties cinka deficīts, tāpat to var izraisīt pārmērīga pilngraudu produktu lietošana un pārāk mazs dzīvnieku izcelsmes produktu patēriņš. Tā notiek tāpēc, ka neapstrādāti, neslīpēti graudi satur fitātus – vielas, kas kavē cinka uzsūkšanos organismā. Tātad – nepareizs olbaltumvielu metabolisms, kas rada matu izkrišanu, var veidoties no nepietiekamas olbaltumvielu uzņemšanas, pārmērīgas cukura lietošanas vai nepietiekama dzīvnieku izcelsmes produktu daudzuma uzturā (piemēram, tiem, kuru organisms nespēj absorbēt visas uzturvielas, arī olbaltumvielas no veģetāra uztura). Tāpēc ieteicams vairāk uzturā iekļāut pupiņu, olas, zivis, vistas gaļu, dažreiz arī liellopa gaļu, bet mazāk lietojiet cukuru.
Šī problēma var rasties, ja uzturā lieto par daudz proteīna un par maz minerālvielu. Tāpēc ieteicams uzturu papildināt ar jūras produktiem un samaziniet dzīvnieku izcelsmes produktu patēriņu. Arī par par daudz minerālvielu un proporcionāli maz olbaltumvielu var nāNormāla olbaltumvielu uzsūkšanās organismā var tik traucēta, ja proteīns netiek uzņemts pareizās proporcijās ar minerālvielām. Kopumā minerālvielu un olbaltumvielu attiecībai uzturā būtu jābūt 1:8, t. i., 1 mg minerālvielu uz katriem 8 mg olbaltumvielu. Šāda proporcija dabiski ir pilngraudu produktiem, bet, lietojot papildus vairākus uztura bagātinātājus, daudz sāls vai produktus, kas gatavoti no koncentrātiem, līdzsvars var tikt izjaukts. Tāpēc palieliniet olbaltumvielu daudzumu uzturā un samaziniet jūras aļģu, sāls vai minerālvielas saturošu uztura bagātinātāju lietošanu.
Mainot ēdienkarti no tādas, kurā ir daudz gaļas, cukura, augļu sulu un piena produktu, uz diētu, kurā ir daudz pilngraudu produktu, pupiņu, svaigu dārzeņu un jūras produktu, var pieredzēt acīmredzamas pārmaiņas – nespodri un grūti ķemmējami mati kļūst spīdīgi un gludi. Vislabāk rezultāti redzami stadijā, kad skaistie, mirdzošie jaunie mati ir paaugušies kādus 7–10 cm, bet pārējā daļa vēl ir tāda pati, ka iepriekš, – trausla un nespodra. Salīdzinot šīs matu šķipsnas, pārmaiņas veselības vēsturē redzamas kā uz delnas. Taukainiem matiem un blaugznām parasti ir saistība ar pastiprinātu taukvielu, piena, siera un saldējuma lietošanu uzturā. Samazinot šo produktu patēriņu un lietojot vairāk salātu un termiski apstrādātu dārzeņu, vērojama visai drīza stāvokļa uzlabošanās.
Teksts: Ko ārsti tev nestāsta/Foto: Shutterstock