Mājas aptieciņa. Kāpēc jāēd sarkanās bietes?
Bietes labi uztur skābju un sārmu līdzsvaru organismā, tāpēc tās īpaši ieteicamas, ja uzturā lieto daudz gaļas un tās izstrādājumus.
Dabasspēks

Mājas aptieciņa. Kāpēc jāēd sarkanās bietes?

Jauns.lv

Nu ir īstais laiks celt galdā bietes! Tās arī ziemā uzturvērtības ziņā stabili ierindojas dārzeņu saraksta līderpozīcijās, tūdaļ aiz kāpostiem un burkāniem. Tās satur vērtīgas organiskās skābes, daudz minerālvielu, vitamīnu, šķiedrvielu un pektīnvielu, kas regulē organismā svarīgas funkcijas.

Bietes kopš seniem laikiem tautas medicīnā ir svarīga mājas aptieciņas sastāvdaļa, ko sekmīgi lieto gandrīz visu slimību profilaksē un ārstēšanā. Tām piemīt asinsradoša, pretiekaisuma, pretsāpju, urīndzenoša, žulti dzenoša, pretstresa, asinis attīroša iedarbība; tās veicina tauku vielmaiņu, normalizē aknu šūnu darbību un samazina holesterīna līmeni asinīs. Bietes labi uztur skābju un sārmu līdzsvaru organismā, tāpēc tās īpaši ieteicamas, ja uzturā lieto daudz gaļas un tās izstrādājumus. Bietēs ir daudz minerālvielu, īpaši daudz kālija, kas labi ietekmē sirdsdarbību un daudzas citas organisma funkcijas.

Kā lietot?

Vārītas, ceptas, skābētas, saldētas utt. Gatavo svaigu biešu sulu, bet sāc ar mazumiņu 2–3 ēdamkarotes vienā reizē, ko samaisi, piemēram, ar burkānu vai apelsīnu sulu. Vārītas bietes (100–150 g, lieto apmēram mēnesi) tukšā dūšā labi palīdz pret aizcietējumiem, aknu un žultsceļu slimībām, aptaukošanos, kuņģa un zarnu darbības traucējumiem, arī pret sirds mazspēju un sirds ritma traucējumiem. Vārītas bietes jebkādā veidā ieteicams lietot, ja ir artrīts, nieru, urīnpūšļa vai prostatas iekaisums, cukura diabēts, ateroskleroze, hipertensija u. c. Organisma spēcināšanai, pret neirozēm, mazasinību, vīrusiem un saaukstēšanos dzer biešu sulu – pusglāzi dienā, samaisot to ar dzērveņu, burkānu vai citu sulu.

Papildus: ar biešu sulu skalo iekaisušu kaklu, to var pilināt degunā pret iesnām vairākas reizes dienā. Biešu sulas kompreses palīdz ārstēt arī ādas iekaisumus.

Žurnāls "100 Labi Padomi"/ Foto: Shutterstock