Zinātnieks iesaka: droši ejiet saulē pašā pusdienlaikā! Jaunākie padomi, kā pareizi sauļoties
Saulē jāuzturas tik ilgi, kamēr āda kļūst sārta, bet tā nedrīkst apdegt – tāds ir zelta likums, lai sauļošanās būtu droša.
Medicīnas pētnieks, zinātnieks Olivers Gilijs, kurš ir sācis saprātīgas sauļošanās kampaņu, apgalvo, ka mūsdienās norādījumi par drošu sauļošanos liek mums vairīties no uzturēšanās saulē. Vadlīnijas būtībā viens pret vienu kopē norādījumus, kas izstrādāti Austrālijā. Gilijs uzskata, ka šādas vadlīnijas ir pilnīgi nepiemērotas ziemeļu puslodes apstākļiem, kur saulainas dienas ir retums un saules gaisma bieži ir pārāk vāja. Tāpēc viņš pilnībā apgāž tos sauļošanās padomus, kādus esam lasījušas līdz šim.
Galvenās atšķirības esošajām vadlīnijām un Gilija izstrādātajiem drošas sauļošanās padomiem.
Iepriekš:
No 11 rītā līdz trijiem pēcpusdienā uzturieties ēnā.
Sargājiet ādu no saules ar apģērbu un cepuri.
Lietojiet saules aizsargkrēmu, kura aizsargfaktors ir vismaz 15+.
Izvairieties no sauļošanās.
Ejiet saulē dienas vidū.
Ļaujiet saulei piekļūt iespējami lielākam ādas laukumam.
Lietojiet saules aizsargkrēmu tikai tad, ja sākat apdegt.
Nededziniet ādu, bet iegūstiet iedegumu.
Kā ir ar ādas vēzi?
Ļaundabīgs ādas audzējs jeb melanoma ir visizplatītākā vēža forma – no visiem ādas audzējiem melanoma tiek konstatēta 75% gadījumu, un saules stari ir vienīgais zināmais vides riska faktors, kas to var izraisīt, atzīst pētnieki no A. P. Slouna un Č. F. Keteringa vārdā nosauktā vēža izpētes centra Ņujorkā. Lai gan tā noteikti ir tiesa, sauļošanās kā galvenais faktors konstatēta tikai 10% gadījumu. Fakts par sauļošanās risku acīmredzot ir aizgūts no pētījumiem, kuri liecina, ka cilvēkiem, kuri regulāri atrodas saulē, iespējams, tāpēc, ka tas saistīts ar viņu darbu, ir daudz lielāks melanomas risks nekā tiem, kuri vairāk uzturas iekštelpās. Un tiem, kuriem patiešām izveidojas ļaundabīgā, dzīvību apdraudošā melanoma, bieži tā nemaz neattīstās vietās, kuras parasti nesedz apģērbs. Melanoma visbiežāk tiek atklāta vīriešiem uz muguras un sievietēm uz augšstilbiem, kā arī melnādainiem cilvēkiem uz pēdu apakšdaļas. Citi ādas vēža riska faktori – tie, kurus parasti neviens nemin, ir aptaukošanās, nepietiekamas fiziskas aktivitātes un nepilnvērtīgs uzturs, ieskaitot ātrās apkalpošanas restorānos piedāvātās maltītes un uzkodas, kurās ir daudz neveselīgu tauku. Alkohola lietošana lielā apmērā arī var paaugstināt melanomas risku, un arī sievietēm, kurām ir endometrioze (šūnas dzemdē uzkrājas un sāk ieaugt citos audos), ir divas reizes augstāks melanomas risks.
Teksts: žurnāls Ko ārsti tev nestāsta/Foto: AllOverPress