Kā izvairīties no saules apdegumiem un ko iesākt, ja tas ir noticis
Esi vesels

Kā izvairīties no saules apdegumiem un ko iesākt, ja tas ir noticis

Jauns.lv

Nedēļas nogalē laika prognozes sola jaunus karstuma rekordus, tāpēc ejot saulē jābūt īpaši uzmanīgām.

Aizsargkrēms - atbilstošs ādas tipam.

 Izvēloties saules aizsargkrēmu noteikti ņem vērā savu ādas tipu. Cilvēkiem ar gaišu ādu (I fototips), gaišiem (rudiem) matiem un acīm, kuriem viegli veidojas apdegums, jālieto krēmi ar visaugstāko aizsardzību: SPF 50+ (Eiropā reģistrētiem krēmiem), SPF 100 jeb total sun block (ASV reģistrētiem krēmiem).II fototipa īpašniekiem, kuriem sauļošanās sākumā vērojams apsārtums un iedegums veidojas  pakāpeniski  jālieto krēmi ar SPF 20-30. III-IV tipa īpašniekiem, kuriem saulē veidojas vienmērīgs iedegums un reti rodas apdegums, saules aizsargkrēmi jālieto ar SPF 15-20.

Ņem vērā uz iepakojuma norādīto derīguma termiņu, jo  saules aizsargfiltri ir gaistošas vielas, un pēc termiņa beigām tie vairāk nenodrošina aizsardzību. Izvēloties krēmu svarīgs ir ne tikai SPF (saules aizsargfaktors), bet norāde par aizsardzību pret UVA, UVB.

Valda mīts, ka aizsargkrēms jālieto tikai sezonas sākumā, kamēr āda „pierod”. Tā nav patiesība -  āda jāaizsargā visu laiku, kamēr ir saule. Atceries, ka aizsargkrēms jāklāj vismaz 20 minūtes pirms došanās saulē.

Ko darīt, ja āda saulē ir apdegusi:

No sākuma traumētā vieta jāatvēsina ar aukstu kompresi vai dušu, pēc tam  jālieto dziedinošs, atjaunojošs krēms (Bephanten, Panthenol) vai speciāls SOS līdzeklis, kas nomierina un mitrina ādu.

Ja āda sāk lobīties, to nedrīkst plēst nost. Vispirms traumētās vietas atvēsini ar maigā auduma drāniņā iesietiem ledus gabaliņiem, pēc tam sasmērē ar antibakteriālu ziedi. Ja sāksi ādu plēst nost, pastāv infekcijas, rētu un neglītu plankumu veidošanās risks.

Pie saules apdegumiem nepieciešams pastiprināti lietot šķidrumu - kā minimums 10 glāzes dienā. Ieteicams izvēlēties ūdeni ar minerāliem un mikroelementiem, jo līdz ar šķidrumu no organisma izvadās ne tikai šlakvielas, bet arī citas – tostarp vērtīgas vielas.

Pēc ādas apdegšanas saulē, to var nomierināt ejot remdenā vannā, kurai pievienota 1 krūze ābolu etiķa. Šādā vannā jāpavada 10 minūtes.

Ādas apsārtumam noderēs visparastākie salāti - smalki sagrieztas salātu lapas sajauc ar rūgušpienu un biezā slānī uzliec uz sejas paturot 15-20 minūtes. Šāda maska nomierinās ādu, noņems iekaisumu un atsvaidzinās.

Saulē pārkarsušai ādai palīdz kāpostu lapas. Sasmalcini kāpostu lapas līdz putras konsistencei un pieliec klāt olas dzeltenumu. Lieto kā sejas masku un pēc 10-20 minūtēm noskalo ar  siltu ūdeni. Šī maska ne tikai noņem iekaisumu no saules, bet arī sausuma sajutu.

Ievēro!

•    UV stari ir kaitīgi tavai ādai, tādēļ neatkarīgi no vecuma ikdienā zem kosmētikas noteikti lieto saules aizsargkrēmu ar SPF filtru.

•    Nedrīkst aizmirst, ka no saules jāsargā arī acis un galvas āda, tāpēc neaizmirsti ar cepuri un saules brillēm.

•    Vasaras laikā ieteicams lietot A, C, E vitamīnu, kas ir antioksidsanti, kā arī mikroelementus un selēnu saturošus preperātus, kuriem piemīt šūnu atjaunojoša un iekaisumu mazinoša darbība.

•    Vasarā ir ieteicams lietot gaišo vai oranžo toņu lūpu krāsu, jo  sarkanas un tumšas lupu krāsas spožas saules ietekmē var sakairināt lupu malas izraisot  sausumu un plaisu rašanos.

•    Rūpējies par vidi un nelieto aerosolu dezoderantus! Atceries, ka sintētiskie dezoderanti aizsprosto poras, kamēr dabiskie regulē svīšanas procesus.

Kasjauns.lv/Foto: All Over Press

Tēmas