Atpakaļ sporta zālē! 3 fitnesa veidi dažādām gaumēm
Iestājoties rudenim un ziemai, fiziskās aktivitātes dabā nomainām pret nodarbībām sporta zālē. Žurnāls „OK!” iepazīstina ar trim fitnesa veidiem dažādām gaumēm.
Zumba
Tev patiks: ja labprāt dejo un vēlies uzlabot fizisko formu.
sievietēm, kurām nepatīk horeogrāfiskas, ritmiskas un tempa ziņā ātras nodarbības.
Ar ko jārēķinās? Intensīvas un ātras nodarbības. Iesācējām ir jātiek līdzi pārējām dejotājām – ir risks, ka pirmajās nodarbībās jutīsies neveikla.
Sporta klubos KL, City Fitness, Atlētika, Bruņinieks u. c.
Lietderīgs fitness
Zumba ir aizraujošs fitnesa un dejas apvienojums Latīņamerikas mūzikas ritmos. Pateicoties efektivitātei un atbrīvotajai ballītes gaisotnei nodarbībās, tās popularitāte arvien pieaug. Zumbas trenere Katrīna Kalnozola stāsta, ka zumbojot sievietes ne tikai uzlabo savu fizisko formu, bet arī iemācās mūzikas ritmā sievišķīgi šūpot gurnus, plecus un vidukli, tādējādi atraisot sievišķību un gūstot par sevi pārliecību. Zumba nodrošina kustību dažādību un intensitāti – tiek nodarbinātas visas muskuļu grupas. Cītīgi apmeklējot nodarbības, zumbotājas iegūst izkoptu stāju, stingru muskulatūru un kustību koordināciju. Zumba var būt arī patīkams veids, kā nemanot zaudēt lieko svaru. Vienas nodarbības laikā tiek sadedzināts aptuveni 550 kaloriju.
Radusies kā nejaušība
Zumbas rašanās ir nejaušība. Deviņdesmito gadu vidū Beto Perezs, tolaik vēl mazpazīstams aerobikas treneris no Kolumbijas, aizmirsa uz nodarbību paņemt aerobikai atbilstošu mūziku. Lai atrisinātu situāciju, treneris atskaņoja mūzikas ierakstus, kas atradās viņa mašīnā. Beto Perezs improvizēja, tradicionālos aerobikas elementus apvienojot ar Latīņamerikas deju soļiem. Nodarbības apmeklētāji bija sajūsmā, un jau 1999. gadā šis fitnesa veids no Kolumbijas ienāca arī ASV un tagad ir pieprasīts visā pasaulē.
Jānoķer pārējie
Teiksim, kā ir, – zumba iesācējām var izrādīties diezgan mulsinoša. Ieklīstot grupā, kur meitenes aktīvi dejo zumbu vairākus mēnešus vai pat gadus, iespējams, jutīsies neveikli. Horeogrāfiju un visu soļu nosaukumus viņas zina no galvas, spēj izskriet līdzi treneres rādītajiem soļiem, bet tu, atnākusi pirmo reizi, neveikli riņķo ap savu asi, mēģinot tikt līdzi. Lai saglabātu nodarbības tempu, iesācējām diemžēl ir jātiek līdzi pārējām dejotājām. Ja esi nolēmusi ļauties zumbas ritmiem, ir īstais brīdis to darīt. “Katru gadu, sākoties rudens sezonai, fitnesa zāli apmeklē arī daudzi jauniņie, tāpēc sezonas sākumā katras nodarbības pirmajā daļā visus klātesošos iepazīstinu ar zumbas pamatsoļiem, parādot tos lēnākā tempā. Un soļi nav nemaz tik sarežģīti, tie vairakkārt atkārtojas, līdz ar to ar katru nodarbību zumba padodas arvien labāk,” iedrošina zumbas trenere Katrīna Kalnozola.
BodyArt
Tev patiks: ja vēlies ne tikai uzlabot fizisko sagatavotību, bet arī atbrīvoties no stresa un saspringuma.
cilvēkiem, kam patīk dažādība. Lai pilnībā apgūtu vingrojumus, 6–8 nedēļas nodarbības būs vienveidīgas.
Ar ko jārēķinās? Nodarbības ir skaļas, jo dalībnieki izelpojot skaļi izdveš Haaa!. Pareiza elpošana šajās nodarbībās ir īpaši svarīga.
Sporta klubos Centrs, Atlētika, F1, Infinity Fitness, City Fitness u. c.
Piemērots visiem
BodyART fitnesa nodarbības īpaši piemērotas sēdoša darba veicējiem, kas 2–3 reizes nedēļā vēlas ļauties sportiskām aktivitātēm. Treniņi ietver Austrumu filozofiju un ir īpaši piemēroti Rietumu cilvēku vajadzībām, kuru veselības problēmas radušās pārsvarā sēdoša darba dēļ – muguras un locītavu sāpes, arī sakņupusi stāja. BodyART vingrojumi ļauj sakārtot veselību, ķermeni un prātu, tos var izpildīt cilvēki ar vāju fizisko sagatavotību, pat ar veselības problēmām.
Bez steigas
BodyART pirmsākumi meklējami pirms divdesmit gadiem, kad fizioterapeits Roberts Šteinbahers radīja funkcionālo treniņu sistēmu bērniem ar kustību traucējumiem. Laika gaitā viņš saprata, ka izstrādātā vingrošanas sistēma ir piemērota arī pieaugušajiem ar dažādu fiziskās sagatavotības līmeni. BodyART nodarbības ietver gan jogas iedvesmotus, gan fizioterapeitiskus un ārstnieciskus, kā arī spēka un apziņas vingrojumus, kas iedarbojas gan fiziskā, gan emocionālā līmenī. Iespējams, sportot gribētājām, kas dod priekšroku dažādībai, nepatiks viena, nemainīga BodyART vingrošanas programma 6–8 nedēļas, jo mērķis ir iemācīties veikt vingrojumus pareizi un tikai pēc tam apgūt ko sarežģītāku. Lai gan sākotnēji kustības šķiet lēnas, treniņš ir intensīvs – nogurums iestājas ātri, un ķermenis tiek pamatīgi izvingrināts.
Skaļa elpošana
Viens no BodyART plusiem – iesācēji jau pirmajā nodarbībā jūtas droši, jo galvenais uzdevums ir saprast, kā pareizi tehniski veikt konkrēto vingrojumu, turklāt katrs to pilda savā tempā. “Nodarbībās nav kopējas horeogrāfijas. Dalībnieki veic vingrojumus atbilstoši savai fiziskajai sagatavotībai, ieklausoties savā elpošanas ritmā,” stāsta BodyART instruktors Zigmunds Āboliņš. Viņš uzsver, ka elpošanai jāpievērš īpaša uzmanība. Sākotnēji trenera un arī pārējo vingrotāju skaļā elpošana var mulsināt. Vai nevar mazliet klusāk? Nē, tā ir pareizi! Veicot jebkuru fizisku aktivitāti, ir jāelpo, jo plaušām nepieciešams skābeklis un ķermenim ir vieglāk izturēt fizisko slodzi. BodyART treniņos jāizmanto centrālā elpošana – ieelpa caur degunu un izelpa caur muti, drebinot balss saites tā, it kā cenšoties panākt, lai noraso spogulis. Ar siltu izelpu jāmēģina radīt skaņa Haaa!. Šāda elpošana uztur muskuļus siltus, līdz ar to vingrojumi tiek izpildīti kvalitatīvāk.
Enerģijas avots
Vēl viens iemesls, kāpēc daudzi izvēlas apmeklēt BodyART nodarbības, ir
holistisks jeb visaptverošs treniņš. Tas nozīmē, ka jebkura vingrojuma izpildē piedalās viss ķermenis, turklāt arī emocionālā līmenī. Katru nodarbību veido piecas dažādas, tradicionālās ķīniešu medicīnas elementos balstītas enerģijas fāzes. To uzdevums ir sabalansēt enerģijas cilvēka ķermenī tā, lai nodarbības beigās ikviens justos līdzsvarots gan fiziski, gan garīgi. “Pēc BodyART nodarbības cilvēks nav piekusis, bet gan enerģētiski uzlādēts. Šāds treniņš neizsmeļ – gluži otrādi – piepilda ar jaunu spēku,” teic Zigmunds Āboliņš.
CrossFit
Tev patiks: ja meklē sportisku izaicinājumu.
sievietēm, kas nevēlas treniņos iekļaut svaru cilāšanu.
Ar ko jārēķinās? Treniņš ir intensīvs – 12–20 minūtēs jāveic grūti un efektīvi vingrojumi.
CrossFit zālēs Rīdzene, Andrejsala, Teika
Ietaupa laiku
Augstas intensitātes intervālu treniņi ir šā gada aktuālākā fitnesa tendence. Vēlēdamies ietaupīt laiku, cilvēki priekšroku dod pusstundu ilgiem lielas slodzes treniņiem, kas ir tikpat efektīvi kā divas stundas ilgs trenažieru zāles apmeklējums. Viens no šādiem intensīva fitnesa veidiem ir CrossFit. Pie mums tas ir jaunums, kamēr ārzemēs sen iecienīts un atzīts par lielisku iespēju, kā fiziski attīstīt visu ķermeni.
Nekad nav garlaicīgi
CrossFit radies 2000. gadā, pateicoties ASV vingrotājam Gregam Glasmenam, kurš attīstot savu fizisko spēku un izturību, secināja – jāpilnveido visas muskuļu grupas, nevis jākoncentrējas uz konkrētiem spēka vingrojumiem. Tātad jāveic spēka vingrojumi, jācilā svari, kā arī jāpilda kardio treniņi: jāskrien, jāpeld un jābrauc ar riteni. Tas viss ir Glasmena radītā CrossFit pamatā. Katrā nodarbībā vingrojumu kompleksi mainās – nav nekādas garlaicības un rutīnas. Treniņa intensīvākā daļa ilgst tikai 12–20 minūtes. Treneris uz tāfeles uzraksta, kādi vingrojuma elementi jāveic un cik reižu. Mērķis ir izpildīt tos iespējami ātrāk. Arī rezultāti tiek uzrakstīti uz tāfeles, līdz ar to rodas motivācija nepalikt pēdējam. Taču lielākā sacensība norit pašam ar sevi – paveikt to, ko, teiksim, pirms nedēļas neesi spējusi.
Vai der sievietēm?
Neiztrūkstoša treniņa sastāvdaļa ir svarcelšana, un to ar sievišķību parasti nesaista. Taču CrossFit svarcelšana ir tikai vingrojumi spēka attīstībai. To, cik smagus svarus celt, izvēlas katra pati, turklāt iesācējām ļauts cilāt tikai stieni vai pat tā saukto treniņa koku. Galvenais mērķis – apgūt, kā to darīt tehniski pareizi.
Izteikti muskuļi parādās sievietēm, kas trenējas 2–3 reizes dienā, ir profesionālas CrossFit sportistes, kas piedalās sacensībās vai arī vienkārši vēlas izteikti muskuļotu augumu. Lai iegūtu izcilnīšus, ir ne tikai intensīvi jātrenējas, bet arī jāizvēlas atbilstošs uzturs. Savukārt, lai justos labi un spēka pilna, pietiek ar diviem CrossFit treniņiem nedēļā, un tādā slodzē par vīrišķīgiem muskuļiem jāuztraucas nav.
Īpaša vide
Daudzi trenažieru zāli pret CrossFit nodarbībām nomaina tieši... cilvēku dēļ. CrossFit ir kolektīva nodarbe – tajā valda draudzīga gaisotne. Nodarbībās cits ar citu gan sacenšas, gan atbalsta, piemēram, uzmundrinoši sit plaukstas un sauc vārdā, kad veic vingrojumu ar pēdējiem spēkiem. Tas dod pārliecību – jā, es to varu! Te pašapziņa noteikti pieaug arī tad, ja viss vēl neizdodas. Tas treniņa zāli padara par sava veida tusiņa vietu, kur ne tikai progresēt fiziski, bet arī veidot draudzīgas un pozitīvas attiecības.
Konsultē Mārtiņš Druvkalns, CrossFit Rīdzene treneris, Katrīna Kalnozola, Zumba fitness trenere, Zigmunds Āboliņš, BodyART instruktors