"Gribi redzēt, kāds es traks?" teica patēvs un nošāva 18 gadus vecās Amedijas mammu un iešāva viņai sejā. Tagad sieviete atgūst spēku dzīvot un palīdzēt citiem vardarbības upuriem

Amedija Djūija bija 18 gadus veca nebēdnieciska karsējmeitene un kaislīga futbola spēlētāja, kad 2018. gada 6. janvārī viņas dzīve strauji un neatgriezeniski mainījās. Todien pie sniegotas šosejas ģimenes automašīnā viņas patēvs dusmu lēkmē iešāva viņai sejā, nošāva viņas mammu un izdarīja pašnāvību. Meitene tika briesmīgi sakropļota, tomēr izdzīvoja. Turpmākos gadus ķirurgi burtiski pa gabaliņiem atjaunoja viņas seju un tas vēl nav beidzies.
25 gadus vecā Amedija ir pārcietusi jau 37 operācijas, lai mēģinātu saglābt seju pēc briesmīgā uzbrukuma, kuru, pēc viņas teiktā, ārsti raksturoja kā tādu, kurā izdzīvo “mazāk nekā 2%” pacientu. Pēdējā operācija notika 2024. gada novembrī, kad ārsti viņai izveidoja augšžokli, izmantojot daļu no viņas mazā liela kaula, kā arī ielika jaunus zobus.
Tagad 25 gadus vecā Dūija pirmo reizi var normāli ēst. “Tā ir vēl viena puzles daļa,” viņa pastāstīja izdevumam “People”, piebilstot, ka nākamais solis būs acs protēze. Viņa arī studē, lai apgūtu traumu terapeites profesiju, paralēli aktīvai izglītojot cilvēkus kampaņai par ieroču drošību un garīgās veselības jautājumiem.
“Man šķita, ka es šajā pasaulē esmu bez mērķa. Bija tikai operācija pēc operācijas pēc operācijas,” viņa atzina. “Tagad es vēlos, lai cilvēki iemācās atpazīt vardarbības, apdraudējuma pazīmes, un spēj pateikt: “Es neesmu drošā vidē. Mani bērni nav drošībā. Man viņi jāaizved prom no šejienes.””
Lai arī runāt par pagātni ir sāpīgi, viņa saka: “Es atkal un atkal atveru šīs rētas. Es turpinu savas ģimenes, svešu cilvēku labad. Es nevēlos, lai kāds cits pārdzīvo to, ko es piedzīvoju.”
Liktenīgā diena
Atceļā no nedēļu ilgā kruīza Bahamu salās ar mammu, kad Floridā reiss uz mājām aizkavējās vairākas stundas Amedija nejauši atklāja, ka patēvam ir romāns ar viņas 16 gadus veco draudzeni. Viņas mamma bija satriekta un ļoti saniknota. Pēc atgriešanās, kad viņas vīrs un Amedijas patēvs viņas sagaidīja lidostā, skandāls uzliesmoja ar jaunu spēku, vēsta “USA Today”.
Patēvs bija pie stūres. “Es baidījos, ka notiks avārija. Mana mamma kliedza: “Tev jābrauc lēnāk!’ Viņš sāka uz mani kliegt, draudēt. Es viņam pateicu: “Tu esi traks.” Viņš atbildēja: “Tu gribi redzēt trako?””
Viņš apstādināja auto, visi gatavojās izkāpt. “Pēkšņi mamma iesaucās: “Emij, viņam ir ierocis. Kāp atpakaļ mašīnā!” Es padomāja, ka viņš ar ieroci gribēja mūs iebiedēt, kā vienmēr to darīja agrāk.” “Es atceros, kā zvanīju 911. Atceros, kā paskatījos pār plecu. Kad cilvēki saka, ka tas notiek vienā acumirklī, tā burtiski notiek. Man aizkrita ausis, un viss kļuva melns.”
“Vispirms viņš iešāva man. Mana māte domāja, ka es esmu mirusi, tādēļ viņa cīnījās ar zobiem un nagiem. Man teica, ka viņas rokas bija šausmīgi nobrāztas. Viņa brilles bija sašķaidītas. Viņa domāja, ka viņas bērns ir beigts, un viņa cīnījās līdz pēdējam elpas vilcienam.”
Kad garāmbraucošie izsauca policiju, viņi atrada Amediju mašīnā šaušalīgi sakropļotu, viņas māti sniegā ar lodi galvā, bet tālāk arī patēvu, kurš bija sev iešāvis galvā, un daļa galvaskausa bija pazudusi.
Cīņa turpinās
Amedija ir apņēmusies palīdzēt citiem, lai viņi nepiedzīvotu līdzīgas šausmas. “Tagad es dalos ar to, ko esmu piedzīvojusi, lai palīdzētu citiem. Man beidzot ir iespēja runāt balsī un teikt ļaudīm: Šo es redzēju savā patēvā piecus gadus pirms šaušanas; tās ir pazīmes. Šis ir tas, ko man nācās piedzīvot. Es vēlos, lai jūs saprastu, kad kāds ir nestabils, jo īpaši ar šaujamieročiem. Viņš draudēja nošaut manu suni, kad man bija 15. Es vēlos, lai cilvēki iemācās atpazīt šīs pazīmes. Taču es arī vēlos, lai cilvēki zina, ka ir jāiet tālāk. Ir patiešām grūti turpināt, un jāatrod sevī spēks. Ja cilvēki spēj atrast spēku manī, es viņiem būšu šī klints.”
“Tas ne vienmēr ir viegli. Es atceros vienu reizi, kad jutos patiešām salauzta, ļoti nomākta. Es iegāju vannā, un galvā bija tik daudz domu. Tad pēkšņi mani pārņēma siltums, it kā milzīgs apskāviens. Es sajutu: Viss būs kārtībā. Tu esi kārtībā, tev viss būs labi. Tu tiksi tam pāri,” viņa sacīja. “Gadu gaitā esmu daudzas reizes jutusi, ka mamma ir blakus, bet šis brīdis palika man atmiņā, jo toreiz es biju patiesi zemākajā punktā. Es jutos, ka negribu vairs dzīvot, un mana mamma zināja, ka man vajadzēja viņu sajust. Es zināju, ka viņa ir ar mani. Dažreiz es krūtīs jūtu siltumu, un galvā atskan: “Viss ir kārtībā, mazulīt. Viss ir labi. Ar tevi būs viss kārtībā.” Es zinu, ka tā ir viņa. Es zinu, ka mana mamma ir man līdzās, mani vēro, vada mani šajā ceļā. Es to zinu.”
Kur var vērsties pēc palīdzības?
Latvijas Republikas prokuratūras vietnē var atrast informāciju, kur lūgt bezmaksas palīdzību - psiholoģisko vai praktisko, ja esi cietis/usi no vardarbības vai cita veida nozieguma. Prokuratūra aicina visas personas, kuras cieš no jebkāda veida vardarbības ģimenē, tostarp esošajiem vai bijušajiem partneriem, lūgt tiesu piemērot pagaidu aizsardzību pret vardarbību. Ja apdraudējums ir tūlītējs, jāsauc Valsts vai pašvaldības policija, kura var pieņemt lēmumu par nošķiršanu, kas nozīmē, ka varmākam nekavējoties būs jāpamet cietušās personas dzīvesvieta, un viņš nevarēs tajā atgriezties.
Bezmaksas psiholoģiskais atbalsts
CIETUŠAJIEM
Cietusajiem.lv
Palīdzība noziegumos cietušajiem, daudzpusīga praktiska informācija par iespējām rast atbalstu dažādās krīzes situācijās un nodrošināt aktuālās vajadzības.
Zvanu centra darba laiks: 12.00-22.00
Zvani: 116006 (bezmaksas)
Krīžu un konsultāciju centrs “Skalbes”
Zvanu centra darba laiks: diennakts
Zvana izmaksas: bezmaksas
Zvani: 116123
Zvanot uz 116123, ir iespējams pieteikties 10 bezmaksas attālinātam psihologa konsultācijām.
NEPILNGADĪGAJIEM
Prokuratūra norāda, ja ir kaut mazākās aizdomas, ka bērns varētu būt cietis no seksuālas vai cita veida vardarbības, nekavējoties vērsties Valsts policijā.
Bērnu aizsardzības centrs
Bezmaksas psiholoģiskā palīdzība, kas ir pieejama visu diennakti. Krīzes laikā, kad izjaukts ierastais dzīves ritms un jāievēro dažādi ierobežojumi, daudzi izjūt spriedzi. Lai izvairītos no tās sekām, psihologa konsultācija ir viena no efektīvākajām metodēm.
Bērnu aizsardzības centra Uzticības tālruņa piedāvāto palīdzību ir iespējams saņemt 3 veidos:
1. Zvanot uz bezmaksas tālruni 116111 jebkurā diennakts laikā;
3. Pieejamas e-konsultācijas.
Centrs “Dardedze”
Sniedz atbalstu jebkādai vardarbības novēršanai pret bērniem un viņu ģimenēm.
Zvanu centra darba laiks: darba dienās 9.00-17.00
Zvana izmaksas: bezmaksas
Zvani: 29556680
Pusaudžu resursu centrs
Īpaši apmācīta speciālistu komanda, kuru darbs ir uzlabot pusaudžu garīgo veselību. Speciālisti palīdz pusaudžiem tikt galā ar tām lietām, kas viņus nomāc, satrauc vai sadusmo.
Konsultē (10 - 18 gadu vecuma pusaudžus):
e-pastā: info@pusaudzucentrs.lv
sms un WhatsApp +37129164747
konsultatīvais tālrunis: 25737363
SIEVIETĒM, KURAS CIETUŠAS NO VARDARBĪBAS
Centrs “Marta”
Sniedz profesionālus sociālos, juridiskos, psiholoģiskos pakalpojumus vardarbībā un cilvēku tirdzniecībā cietušām pieaugušām personām, nodrošina palīdzību sievietēm un viņu bērniem, kuri atrodas ievainojamās dzīves situācijās.
Zvanu centra darba laiks: 10.00-18.00
Zvana izmaksas: bezmaksas
Zvani: +37167378539
Krīžu un konsultāciju centrs “Skalbes”
Zvanu centra darba laiks: diennakts
Zvana izmaksas: bezmaksas
Zvani: 116123
Zvanot uz 116123, ir iespējams pieteikties 10 bezmaksas attālinātam psihologa konsultācijām.