"Negribu, lai baidās no sporta, bet..." Fitnesa trenere piedzīvojusi dzīvībai bīstamu asiņošanu smadzenēs
foto: Instagram / @lovelinzi
"Es nevēlos, lai cilvēki baidītos no sporta, jo tas ir ārkārtīgi rets gadījums, taču tas ir vienīgais loģiskais izskaidrojums, kāpēc tas notika."
Dzīvības loterija

"Negribu, lai baidās no sporta, bet..." Fitnesa trenere piedzīvojusi dzīvībai bīstamu asiņošanu smadzenēs

Marianna Ozola

Jauns.lv

Pārmērīga fiziskā slodze var būt ne tikai kaitīga, bet pat novest pie letālām sekām. Biežāk dzirdēts, ka cilvēkam slodzes dēļ var palikt slikti ar sirdi, bet iemesli var būt dažādi. Salīdzinoši reti, bet cilvēki var saskarties arī ar asinsizplūdumu smadzenēs.

Tieši ar šādu pieredzi saskārusies fitnesa trenere Linzi Toda no Northemptonas. Kā vēsta "Dailymail", viņa piedzīvoja pēkšņu smadzeņu asiņošanu, kas bija saistīta ar gadiem ilgu intensīvu fizisko slodzi. Vadot fitnesa treniņnometni brīvā dabā, viņa pēkšņi sāka just spēcīgas galvassāpes un tinītu (troksni ausīs), taču sākotnēji viņa šos simptomus norakstīja uz nogurumu.

"Es esmu ļoti sportiska, nekad neesmu bieži slimojusi, tāpēc domāju, ka tas viss ir noguruma dēļ," stāsta 40 gadus vecā sieviete. Tomēr, kad galvassāpes turpinājās un bija jau tik spēcīgas, ka ar grūtībām varēja izkāpt no gultas, viņa devās uz neatliekamās palīdzības nodaļu, kur ārsti veica magnētiskās rezonanses izmeklējumu. Rezultāti šokēja – viņai tika konstatēta smadzeņu asiņošana un 17 mm liels asins receklis - akūta subdurāla hematoma."Neirologs man piezvanīja un teica, ka viņš redz ļoti nopietnu stāvokli – smadzenēs ir liels asins receklis, kas ir bīstams."

Mediķi paskaidroja, ka asiņošanu izraisījusi šķidruma noplūde no muguras smadzenēm, kas ir reta parādība. "Ārsti paskaidroja, ka šāda veida problēmas bieži sastopamas bokseriem, regbistiem vai cilvēkiem, kas ir guvuši galvas traumas," viņa norādīja. Ņemot vērā, ka sieviete nebija guvusi traumas, ārsti pieļauj, ka sievietes regulārā fiziskā slodze varēja radīt plīsumu  – ārējam aizsargājošajam slānim, kas norobežo smadzenes no muguras smadzenēm. Tā rezultātā šķidruma noplūde izraisīja spiediena kritumu, kas noveda pie vēnu plīsumiem un asins recekļu veidošanās.

Viņa saka: "Es nevēlos, lai cilvēki baidītos no sporta, jo tas ir ārkārtīgi rets gadījums, taču tas ir vienīgais loģiskais izskaidrojums, kāpēc tas notika." 

Ja laikus nebūtu sniegta palīdzība, šāda asiņošana varēja izraisīt nāvi

Akūta subdurāla hematoma ir smaga un dzīvībai bīstama asiņošana, kas notiek zem galvaskausa un ārpus smadzenēm, tieši starp cieto smadzeņu apvalku un tīklveida apvalka membrānām. Šajā stāvoklī asinis ātri uzkrājas subdurālajā telpā, radot spiedienu uz smadzenēm, kas var izraisīt smagus neiroloģiskus traucējumus un pat nāvi.

Galvenās iezīmes un simptomi:

  • Simptomi parādās ātri, bieži jau dažu minūšu vai stundu laikā pēc smadzeņu traumas.

  • Raksturīgas pazīmes ir smagas galvassāpes, samaņas zudums vai ģībonis, runas neskaidrība, krampji, vājums, nogurums un pat koma.

  • Spiediena palielināšanās smadzenēs var izraisīt paralīzi un citas smagas komplikācijas.

Cēloņi un epidemioloģija:

  • Visbiežāk rodas smagas galvas traumas rezultātā, piemēram, kritienu vai satiksmes negadījumu laikā.

  • Akūta subdurāla hematoma var skart jebkura vecuma pacientus.

  • Parasti tas notiek kopā ar citām smadzeņu traumām, piemēram, subarahnoidālu asiņošanu vai smadzeņu kontūzijām.

Ārstēšana:

  • Akūtu subdurālu hematomu ārstē steidzami, bieži nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, lai atbrīvotu spiedienu uz smadzenēm un novērstu turpmāku bojājumu.

  • Savlaicīga diagnostika un ārstēšana ir kritiski svarīga, lai novērstu neatgriezeniskus bojājumus un glābtu dzīvību.

Ja akūta subdurāla hematoma netiek ārstēta, tā var radīt ļoti nopietnas un dzīvībai bīstamas komplikācijas. Asiņu uzkrāšanās zem galvaskausa palielina spiedienu uz smadzenēm, kas var izraisīt:

  • Smadzeņu trūci - smadzeņu audu izspiešanu no normālās vietas, kas bieži noved pie nāves.

  • Komu un samaņas zudumsu - hematomas progresēšanas rezultātā pacients var ieslīgt komā.

  • Atkārtotu asiņošanu - īpaši gados vecākiem cilvēkiem, kuriem smadzenes ir jutīgākas un kuriem pastāv lielāks risks piedzīvot papildu asiņošanu.

  • Krampjus - var attīstīties pat pēc hematomas ārstēšanas, bet bez ārstēšanas risks ir vēl lielāks.

  • Neatgriezeniskus smadzeņu bojājumus - ilgstošs spiediens var izraisīt smadzeņu audu bojāeju un funkcionālus traucējumus.

Bez savlaicīgas medicīniskas iejaukšanās akūta subdurāla hematoma var beigties ar nāvi.