Vai šie tavi simptomi liecina par magnija trūkumu? Uzzini, kā to novērst!
foto: Shutterstock
Par magnija trūkumu liecina vairāki simptomi, tostarp ilgstošs nogurums un bezmiegs.

Vai šie tavi simptomi liecina par magnija trūkumu? Uzzini, kā to novērst!

Veselības nodaļa

"100 Labi padomi Par veselību"

Cilvēka organisms magniju neražo, tas arī neveido lielas šīs minerālvielas rezerves, tāpēc magnijs ar uzturu jāuzņem katru dienu.

Asinsanalīzei nav jēgas

Pieauguša cilvēka organismā ir 21–28 g magnija, lielākā daļā atrodas kaulos, nedaudz – muskuļos, pavisam maz – asinīs. Tāpēc vienīgā diagnostikas metode – asinsanalīze, kas piedāvā noskaidrot, cik daudz magnija ir cilvēka organismā – nav objektīva, jo uzrāda tikai nelielu daļu organismā esošā magnija. Uzmanība jāpievērš simptomiem, kas var liecināt par magnija trūkumu: ilgstošs nogurums, bezmiegs, muskuļu krampji, asinsrites traucējumi, roku trīce, paātrināta sirdsdarbība, paaugstināts asinsspiediens, garastāvokļa svārstības.

Daudzveidīgs uzturs

Diennaktī sievietēm jāuzņem aptuveni 300 mg magnija, vīriešiem – 350 mg. Magnijs ir daudzos pārtikas produktos, tāpēc ēdienkartei jābūt daudzveidīgai. Daudz magnija satur saulespuķu un ķirbju sēklas, kakao pulveris, linsēklas, Indijas rieksti, mandeles, zemesrieksti, sojas pupiņas, prosa, kvinoja, brūnie rīsi, pākšaugi, pilngraudu produkti, auzu pārslas.

foto: Shutterstock
Magnijs uzturā
Magnijs uzturā

Ko spēj magnijs?

Magnijs piedalās aptuveni 600 dažādās ķīmiskās reakcijās organismā un savus labos darbus spēj paveikt, mijiedarbojoties ar citām minerālvielām un vitamīniem.

* Pazemina asinsspiedienu. Magnijs palīdz pazemināt asinsspiedienu, līdz ar to samazinās sirds slodze, un tas ir svarīgi, jo sirds muskulis strādā nepārtraukti visu cilvēka mūžu.

* Zems cukura diabēts risks. Pētījumos pierādīts, ka cilvēkiem, kam magnijs ir pietiekamā daudzumā, par 47  % retāk attīstās cukura diabēts.

* Retāk iekaisumi. Ja magnija līmenis organismā ilgstoši ir pazemināts, var attīstīties hronisks iekaisums.

* Vieglāka migrēna. Ja magnijs ir pietiekamā daudzumā, migrēnas lēkmes ir retākas un vieglākas. Pētījumos pierādīts, ka cilvēki, kuriem netrūkst magnija, pretsāpju tabletes migrēnas sāpju mazināšanai lieto retāk.

* Labāks garastāvoklis. Magnijam ir liela loma smadzeņu darbībā, un tas spēj uzlabot garastāvokli. Jāpatur prātā – ja nomākts garastāvoklis ir ilgāk par divām nedēļām, pastāv risks, ka var attīstīties depresija.

* Atvieglo premenstruālo sindromu. Ieteikums PMS laikā ēst tumšo šokolādi balstās uz magnija ietekmi – pietiekams tā daudzums atvieglo PMS. Tumšā šokolāde satur īpaši daudz magnija, un, jo vairāk tajā kakao, jo labāk. 100 g kakao pulvera satur 420 mg magnija.

* Spēcīgāki muskuļi. Cilvēkiem, kuri vairākas reizes nedēļā nodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm, ikdienā jāuzņem par 10–20 % vairāk magnija, lai nodrošinātu nepieciešamo enerģiju un muskuļu spēku. Magnijs palīdz no muskuļiem izvadīt pienskābi, kas veidojas pie neierasti lielas fiziskas slodzes.

* Palīdz attīstīties auglim. Grūtniecēm, kuras lieto magniju kopā ar B6 vitamīnu, retāk novēro paaugstinātu dzemdes tonusu un toksikozes, šī kombinācija piedalās jaunu šūnu veidošanā, bērna smadzeņu un nervu sistēmas attīstībā.

Kad jālieto papildus?

Visiem nepietiek ar to magnija daudzumu, ko spēj nodrošināt uzturs. Papildus magnijs jālieto grūtniecēm, cilvēkiem, kas vairākas reizes nedēļa aktīvi sporto vai strādā garīgi smagu darbu, kā arī pēc vīrusu saslimšanām, kas izraisa pastiprinātu vemšanu un caureju.