Kas atbildēs, ja pacients nomirs? Farmaceiti un ierēdņi ceļ trauksmi par zāļu nepieejamību
Latvijā pieaug satraukums par jaunajiem zāļu izsniegšanas noteikumiem, kas stājās spēkā šī gada 1. janvārī. Lai gan sākotnēji tika solīts, ka regulējuma izmaiņas uzlabos zāļu pieejamību un samazinās to cenas, realitātē situācija izrādījusies daudz sarežģītāka. Farmaceiti brīdina – ja pacienti paliks bez nepieciešamajiem medikamentiem, kurš uzņemsies atbildību par viņu dzīvībām?
TV24 raidījumā “Kārtības rullis” par šo tematu diskutēja Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis (JV), bijušais veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS), Latvijas Farmaceitu biedrības vadītāja Dace Ķikute un TV24 raidījuma “Dr. Apinis” vadītājs Pēteris Apinis.
Farmaceiti: ierēdņu lēmumi var maksāt dzīvības
Diskusijā izskanēja nopietnas bažas par to, ka jauno noteikumu dēļ aptiekās pieejamās antibiotikas un citas zāles pacientiem var netikt izsniegtas, jo to aizliedz Nacionālais veselības dienests (NVD). Tas nozīmē, ka pacienti var palikt bez vitāli nepieciešamiem medikamentiem.
Bijušais veselības ministrs Guntis Belēvičs norādīja uz iespējamām traģiskām sekām:
"Painteresējos, vai kāds bērns šogad janvārī ir nomiris no gripas. Paldies Dievam, nav. Bet – farmaceiti man jautāja: kas uzņemsies atbildību, ja aptiekā zāles ir, bet to izsniegšana ir aizliegta no NVD puses? Ja tas bērns nomirst, vai kāds tiks tiesāts par atstāšanu bezpalīdzīgā stāvoklī?"
Šis jautājums lika Veselības ministrijas parlamentārajam sekretāram Artjomam Uršuļskim apsolīt, ka situācija tiks steidzami risināta:
"Mums šo jautājumu ar ekspertiem ir jāatrisina ļoti ātri. Mēs tevi uzaicināsim, un visi kopā ar iestāžu ekspertiem to izdiskutēsim un, ja visi būs par, ļoti ātri izlabosim un iestrādāsim nepieciešamās izmaiņas," sacīja Uršuļskis.
E-recepte – risinājums vai katastrofa?
Vēl viena problēma, kas uztrauc farmaceitus un ārstus, ir e-recepšu sistēma, kas joprojām nav pilnībā funkcionāla. Lai gan Veselības ministrija plāno pilnībā atteikties no papīra receptēm, ārsti un farmaceiti brīdina, ka sistēma nestrādā tik efektīvi, kā vajadzētu.
TV24 raidījuma “Dr. Apinis” vadītājs Pēteris Apinis e-recepti nodēvēja par “e-katastrofu”:
"Ārsti joprojām izraksta receptes ar roku, jo valsts izstrādātā e-receptes sistēma vienkārši nedarbojas. Lai netērētu laiku cīņai ar sistēmas kļūdām, ārsts ātrāk un efektīvāk uzraksta recepti uz papīra."
Tikmēr Latvijas Farmaceitu biedrības vadītāja Dace Ķikute uzsver, ka farmaceiti ir tie, kuri realitātē palīdz pacientiem saprast jaunos noteikumus un meklēt risinājumus, lai viņi nepaliktu bez zālēm.
Kamēr politiķi lemj, pacienti cieš
Lai gan Veselības ministrijas pārstāvji sola meklēt risinājumus, pacienti un farmaceiti jau tagad saskaras ar problēmām, kuras var radīt dzīvībai bīstamas situācijas. Kamēr politiķi diskutē un meklē kompromisus, paliek atklāts jautājums – kas uzņemsies atbildību, ja kāds nomirs zāļu nepieejamības dēļ?