Sajūta, ka griezies karuselī... Ja reibst galva, tas var būt signāls kaut kam nopietnākam
Savu reizi galva var sagriezties jebkura vecuma veselam cilvēkam, piemēram, atrodoties augstumā vai ceļojot ar kuģi, strauji pagriežot galvu vai mainot ķermeņa pozu. Reibonis kā uznācis, tā arī pāriet bez īpašas ārstēšanas. Par gados vecākiem cilvēkiem jau ir cits stāsts – pēc 60 gadu vecuma reiboņus piedzīvo trešā daļa, bet pēc 80 gadiem – puse.
Reibonis ir simptoms, kas var būt gan pie smagākām, gan vieglākām saslimšanām. Par hronisku uzskata reiboni, kas ilgst vairāk par trim dienām, epizodisks ir reibonis no dažām sekundes līdz minūtei.
Interesanti, ka pāris nedēļās ķermenis spēj pielāgoties reibonim, vienalga, kas to būtu izraisījis. Tomēr, problēmai atkārtojoties, dodies pie sava ģimenes ārsta, kurš tevi nosūtīs vai nu pie neirologa, vai LOR jeb ausu, kakla, deguna ārsta.
1. Sistematizētais jeb vestibulārais reibonis
Cilvēkam pasaule griežas pulksteņrādītāja virzienā vai pretēji tam, var būt sajūta, ka pats griežas karuselī. To izraisa iekšējās auss problēmas – labirintīts (iekšējās auss iekaisums), asinsspiediena svārstības (rada asinsrites traucējumus ausī – labirintā), Menjēra slimība (patoloģija, kad mainās auss endolimfas spiediens) un citi.
Ko darīt? Auss slimību, Menjēra sindroma radītu reiboņu ārstēšanai lieto zāles. Vestibulārā jeb līdzsvara nerva iekaisuma ārstēšanā izmanto kortikosteroīdus, iekšējās auss iekaisumam – antibiotikas.
Labdabīgs paroksizmāls pozīcijas reibonis
Tad ir sajūta, ka viss apkārt sagriežas (parasti īslaicīgi), var kļūt slikti. Tā var būt, mainot galvas stāvokli, piemēram, strauji pagriežot galvu, guļus stāvoklī pagriežoties uz otriem sāniem vai pieceļoties. Kaut arī karuselis griežas tikai dažas sekundes līdz minūtei, sajūtas ir ļoti nepatīkamas.
Iemesls ir otolītu (sīki kalcija karbonāta kristāli) pārvietošanās un uzkrāšanās iekšējā ausī pusloka kanālos, līdz ar to receptori sāk raidīt maldinošus signālus – un reibonis klāt. Par vienu no iespējamajiem iemesliem uzskata arī iekšējās auss novecošanu.
Ko darīt? Ārstēšana pavisam vienkārša – ar speciāliem vingrinājumiem. Tos iemācīs LOR.
Reibonis kā viens no insulta simptomiem
Tad biežāk ir svārstīšanās, nestabilitātes sajūta – pēkšņas grūtības staigāt, līdzsvara un koordinācijas traucējumi, tas var būt arī kā karuselis kopā ar vienas ķermeņa puses notirpumu vai nespēku rokā un kājā, ar runas un redzes traucējumiem (vienā vai abās acīs), sliktu dūšu.
Ko darīt? Nekavējoties jāsauc mediķu brigāde, lai ārstu palīdzību saņemtu pirmajās 4,5 stundās.
Nevestibulāri reiboņi
Tad ir sajūta par neskaidru, smagu galvu, nestabilitāti, šķiet, ka tūlīt būs ģībonis, metas tumšs gar acīm. Iespējamie iemesli: ilgstoši paaugstināts vai izteikti pazemināts asinsspiediens, sirds ritma izmaiņas, sirds mazspēja, izmaiņas elektrolītu (nātrijs, kālijs, kalcijs) līmenī asinīs, iepriekš nekonstatēts cukura diabēts. Nereti pie vainas ir B12 vitamīna vai folskābes trūkums organismā – ja, piemēram, ir kādas gremošanas trakta problēmas.
Ko darīt? Protams, jāārstē visas iepriekšminētās veselības problēmas. Ja trūkst B12 vitamīna, sākumā atbilstoši shēmai to injicē, pēc tam jālieto tabletes. Folskābes deficīta mazināšanai lieto folskābi tabletēs.