Kur X stundā ņemsim pretsāpju zāles un citus medikamentus?
foto: Shutterstock
Dažas pirmās dienas ieteicams paļauties tikai uz saviem spēkiem, jo valsts dienesti būs aizņemti ar svarīgākām lietām. Ne jau velti ieteikumos par 72 stundu noturību bez ēdiena un dzēriena ir pieminēti arī medikamenti.

Kur X stundā ņemsim pretsāpju zāles un citus medikamentus?

Sandris Metuzāls

"Patiesā Dzīve"

Krīzes situācijā vispirms mēs noteikti domāsim par to, kur glābties, kā glābt tuviniekus, kur atrast pajumti, ko ēst un dzert. Taču pienāks arī brīdis, kad atjēgsimies – pag, kur ņemt sirdsdrapes omītei, asinsspiediena zāles opītim un kaut ko pret caureju bērnam? Tādēļ žurnāls "Patiesā Dzīve" jaunākajā numurā skaidro, ko valsts dara, lai izveidotu medikamentu rezerves X stundas situācijai.

Pirmais noteikums attiecībā uz medikamentiem ir tieši tāds pats, kā par visiem citiem jautājumiem, kas saistīti ar iespējamo kritisko situāciju – vienalga, vai tie būt plūdi vai karš. Proti, dažas pirmās dienas ieteicams paļauties tikai uz saviem spēkiem, jo valsts dienesti būs aizņemti ar svarīgākām lietām. Ne jau velti ieteikumos par 72 stundu noturību bez ēdiena un dzēriena ir pieminēti arī medikamenti. Kādi tieši, tas jāizsver katram pašam, vadoties pēc ģimenes locekļu vajadzībām.

Medikamentu somā noteikti vajadzētu būt pretsāpju līdzekļiem, pārsienamajiem materiāliem un plāksteriem, zālēm pret vēdera problēmām, dezinfekcijas līdzekļiem, kā arī specifiskām zālēm, ko ģimenes locekļiem izrakstījis ārsts: asinsspiediena medikamentiem, insulīnam un tā tālāk. Vajadzētu raudzīties, lai  recepšu medikamentiem vienmēr ir rezerve vismaz pāris nedēļām, un neatlikt gājienu uz aptieku uz pēdējo brīdi. Prātīgs risinājums būtu sazināties ar savu ģimenes ārstu un, ņemot vērā vajadzības, laikus sastādīt X stundas medikamentu sarakstu, lai tad slavenajā 72 stundu somā būtu atrodamas arī nepieciešamās zāles.

Krājumi slimnīcām un hroniskajām slimībām

Valsts līmenī veidotā medikamentu apgādes sistēma ir daudzslāņaina un sadalīta divos segmentos. Pirmais ir medikamenti, kas domāti ārstniecības iestādēm un arī neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādēm krīzes situācijās. Šī sistēma patlaban jau darbojas, jo kovida pandēmijas laikā tika iedibināta kārtība, kas nosaka, ka ārstniecības iestādēm jābūt medikamentu krājumiem ar vismaz triju mēnešu rezervi. Kādi tieši medikamenti šajās rezervēs iekļauti, tas atkarīgs no katras konkrētās slimnīcas; skaidrs, ka psihoneiroloģiskajai klīnikai un traumatoloģijas klīnikai sortiments atšķirsies.