Rindas ir milzīgas: 17% vecāku mentālās veselības speciālista konsultāciju savam bērnam gaidījuši pusgadu
Garās rindas pie tādiem speciālistiem kā bērnu psihologs, neirologs, psihiatrs un logopēds dramatiski pasliktina kopējo psihiskās veselības situāciju Latvijā.
Aptuveni katrs sestais jeb 17% vecāku mentālās veselības speciālista konsultāciju savam bērnam gaidījuši vairāk nekā pusgadu, noskaidrots Latvijas Bērnu atbalsta fonda (LBAF) un Latvijas zāļu ražotāja AS "Olpha" pasūtītajā aptaujā, kuru veica pētījumu kompānija "Norstat".
Aptaujas rezultāti liecina, ka vairāk nekā trešdaļa jeb 38% aptaujāto vecāku atzīst, ka speciālista vizīti bērnam gaidījuši vairākas nedēļas, savukārt 34% speciālistu pakalpojumus gaidījuši pat vairākus mēnešus.
Garās rindas pie tādiem speciālistiem kā bērnu psihologs, neirologs, psihiatrs un logopēds pasliktina kopējo psihiskās veselības situāciju, atzīmē aptaujas pasūtītāji.
Aptaujā noskaidrots, ka 43% Latvijas vecāku, kuri saviem bērniem konstatējuši mentālās veselības traucējumus, atzīst, ka tos savām atvasēm novēro bieži jeb vairākas reizes nedēļā. Vairāk nekā trešdaļa jeb 39% vecāku atzinuši, ka viņiem trūkst skaidras informācijas par to, kur vērsties, ja bērnam rodas mentālās veselības traucējumu pazīmes. Savukārt ceturtā daļa vecāku pauduši, ka nav pietiekami informēti par pieejamajiem palīdzības saņemšanas veidiem.
Aptaujas pasūtītāji atzīmē, ka tās rezultāti norāda uz skaidriem trūkumiem gan informētības, gan pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā, aktualizējot risinājumu nepieciešamību, lai uzlabotu bērnu mentālās veselības aprūpes pieejamību, informētību par šiem jautājumiem, kā arī atbalsta sistēmas izveidi, kas nodrošinātu savlaicīgu palīdzību ģimenēm visā Latvijā.
Iedzīvotāju aptauju veica pētījumu kompānija "Norstat", pagājušā gada novembrī aptaujājot 701 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem ar vismaz vienu bērnu.