Joga ārpus gravitācijas – dodamies izmēģināt. Pieredze
Āsanas antigravitācijas jogā tiek izpildītas gaisā, nevis uz zemes.
Esi vesels

Joga ārpus gravitācijas - dodamies izmēģināt. Pieredze

Jauns.lv

Ar jogu nodarbojos sen, man ir savi centri, skolas un skolotāji, taču žurnālistes daba un nerimstošā zinātkāre neļauj paiet garām jauniem piedāvājumiem. Tā kādreiz izmēģināju karsto, tagad – antigravitācijas jogu.

“Kas tā par cirka izrādi?!” man iešāvās prātā, ieraugot antigravitācijas jogas nodarbību bildes Facebook. Sākumā nepazinu savu skolas laika draudzeni, šķita, ka gaisa vingrotājas cienīgus elementus demonstrē kāda reklāmas meitene vai profesionāla sportiste, taču nē – latviete parastā, kas ar sportu ir drīzāk uz jūs, griestos pakarinātā šūpuļtīklā stiepās visos iespējamos virzienos. Saskatīju vēl dažas paziņas. Visas izskatījās tā, it kā baleta zālē vai intensīvās jogas nodarbībās būtu pavadījušas desmit gadus. “Tas ir tik viegli, šķiet, ka pazūd ķermeņa svars, un pēkšņi var izpildīt vingrojumus, par kuriem neuzdrīkstējos pat sapņot,” sekoja intriģējoši komentāri. Intereses dzīta, vārdu salikumu "antigravitācijas joga" ievadīju google meklētājā. Izrādās, antigravitācijas vingrojumu kompleksu izstrādājis slavens amerikāņu dejotājs un vingrotājs Kristofers Harisons. Cilvēks, kurš apzinājis sava ķermeņa iespējas, meklēja jaunas dimensijas. Un atrada! Šūpuļtīklā viņš varēja stiepties intensīvāk, iedarbinot saites un muskuļus, ko uz zemes izvingrināt būtu grūti. Sākumā viņš īpašo tehniku piedāvāja profesionāliem atlētiem, par jogu nebija pat domas, taču pakāpeniski, iekļaujot deju un pilašu elementus un pilnveidojot vingrojumu klāstu, antigravitācijas vingrošanai varēja ļauties ne tikai sportisti. ­

Dažu gadu laikā antigravitācijas joga kļuvusi populāra gan ASV, gan Eiropā, to dievina arī slavenības: aktrises Gvineta Paltrova un Natālija Portmane, dziedātājas Meraija Kerija, Pinka un citi. Nu jaunais sporta veids parādījies arī Latvijā – nokārtojusi sertifikātus ārzemēs, trenere Olga Sidorova atvērusi savu studiju – pirmo Rīgā un Latvijā.

­ Vairāk par antigravitācijas jogu neko nelasīju, arī paziņas dalīties pieredzē nelūdzu. Man gribējās visu izjust uz savas ādas, neietekmējoties no subjektīviem iespaidiem. Šis jogas veids nav paredzēts plašām grupām. Zālē pie griestiem piekarināti četri šūpuļtīkli, taču biežāk klienti izvēlas individuālas nodarbības. Arī es pierakstījos uz individuālu treniņu. Nodarbību veido vispārēji sporta principi – muskuļu iesildīšana, tad seko spēka vingrinājumi, stiepšanās un atslābināšanās. Jau ar pirmo vingrinājumu sajutu, ka mugurai slodze ir mazāka, jo šūpuļtīkls darbojas kā papildus balsts, taču līdzsvaru turēt ir grūtāk. Tas palīdz sasniegt jogas augstāko mērķi – fizisko un iekšējo balansu. Āsanas antigravitācijas jogā tiek izpildītas gaisā nevis uz zemes. Jāatzīst, tā bija interesanta, jauna pieredze, ko grūti aprakstīt. Atšķirība ir sajūtu līmenī. Atslābināt muguru vai muskuļus var jebkurā brīdī. Trenere piedāvā dažādus variantus, kā to ērti izpildīt, atkarībā no fiziskās sagatavotības vai iekšējā stāvokļa. Man bija viegli veikt spēka un stiepšanās vingrinājumus. Tikai nākamajā dienā sajutu, ka nedaudz sāp muskuļi, par kuru esamību iepriekš pat nenojautu. Šo faktu viegli izskaidrot ar trīsdimensiju pieeju, ko meklēja Kristofers Harisons.

Mans klupšanas akmens – apgrieztās pozas. Vienmēr esmu apbrīnojusi cilvēkus, kas māk stāvēt uz galvas un justies labi. Man bija bail pat mēģināt. Un mans vienīgais mēģinājums beidzās... ar kārtējo stresu. Šūpuļtīkls iedvesa pārliecību, ka viss izdosies, jo – kas gan slikts var notikt, ja manas kājas un gurni ir droši nofiksēti, taču, kad pienāca brīdis pārvarēt bailes, es nekādi nevarēju saņemties, lai uzdrošinātos pēdējam rāvienam un karātos kājām gaisā tāpat kā trenere blakus šūpuļtīklā. Centos atslābināties, bet pirmajā reizē man tas neizdevās. Viens, divi, trīs, dziļa ieelpa, aizieeeet! Sāku skaļi kliegt, lai man palīdz ātrāk atgriezties sākotnējā stāvoklī. “Nākamreiz noteikti veiksies labāk,” viltīgi pasmaida Olga un pārsteidz, piebilstot, ka cilvēkiem apgrieztās āsanas šūpuļtīklā parasti patīk... Kad vēlāk savu pieredzi pārspriedu ar paziņām, viņi teica, ka palaidu garām ko svarīgu – brīvības izjūtu, ko sniedz šīs pozas. Varbūt. Šī dimensija man vēl ir neizpētīta.

Man bija viegli veikt spēka un stiepšanās vingrinājumus. Tikai nākamajā dienā sajutu, ka nedaudz sāp muskuļi, par kuru esamību iepriekš pat nenojautu.
Man bija viegli veikt spēka un stiepšanās vingrinājumus. Tikai nākamajā dienā sajutu, ka nedaudz sāp muskuļi, par kuru esamību iepriekš pat nenojautu.

Kas vēl jāzina par antigravitācijas jogu

* Antigravitācijas jogu nav ieteicams apmeklēt uzreiz pēc ēdienreizes.

* Nodarbībai vēlams izvēlēties augumam piegulošu apģērbu ar garām piedurknēm un starām.

* Ar antigravitācijas jogu nedrīkst nodarboties grūtnieces, cilvēki, kam ir sirds mazspēja un galvas traumas, kas iegūtas pēdējā gada laikā. Arī dažas nedēļas pēc botoksa injekcijām nodarbības apmeklēt nav ieteicams.

* Individuāla antigravitācijas jogas nodarbība ir diezgan dārga – maksā tikpat, cik mēneša abonements sporta klubā.

Irina Perepeļica, žurnāls „OK!” / Foto: Shutterstock