Probiotiku pārsteidzošā daudzpusība: kā labās baktērijas var ietekmēt veselību
Probiotiku lietošanas iespējas un to plašā pozitīvā ietekme uz veselību ietver ne tikai tradicionālo gremošanas sistēmas atbalstu antibiotiku lietošanas laikā, bet arī daudzas citas situācijas, kurās šīs labās baktērijas var spēlēt izšķirošu lomu.
Probiotiku loma dažādās veselības situācijās
-
Atbalsts kuņģa un zarnu traktam antibiotiku kursa laikā un pēc tā. Antibiotikas iznīcina gan kaitīgās, gan labās baktērijas, radot zarnu mikrofloras līdzsvara traucējumus. Šajā situācijā probiotikas palīdz atjaunot zarnu mikrobiotu un novērst disbiozi, samazinot risku attīstīties caurejai un vēdera diskomfortam. Pētījumos ir konstatēts, ka probiotiku lietošana, piemēram, ar Lactobacillus rhamnosus un Saccharomyces boulardii, efektīvi mazina antibiotiku izraisītu caureju un samazina tās intensitāti. Turklāt jaunākie pētījumi liecina, ka probiotikas un antibiotikas spēj ideāli sadarboties, ievērojami uzlabojot ārstēšanas rezultātus. Probiotiku lietošana pastiprina antibiotiku iedarbību.
-
Imunitātes stiprināšana un infekciju novēršana. Probiotikas var būt efektīvas imūnsistēmas stiprināšanā, jo tās stimulē ķermeņa aizsargspējas un veicina citokīnu veidošanos resnajā zarnā. Dažādas Lactobacillus un Bifidobacterium sugas ir pierādījušas savu efektivitāti elpceļu infekciju un vīrusu infekciju profilaksē. Piemēram, zinātniskos pētījumos secināts, ka bērniem, kuri regulāri lieto probiotikas, ir zemāks risks saslimt ar augšējo elpceļu infekcijām un saaukstēšanos.
-
Probiotikas zīdaiņiem un mazuļiem. Kolikas un vēdera diskomforts ir bieža problēma zīdaiņiem. Probiotikas, piemēram, Bifidobacterium infantis un Lactobacillus reuteri, var palīdzēt mazināt kolikas un vēdera pūšanos, ko izraisa vēl neizveidojusies zarnu mikroflora. Šīs baktērijas palīdz veidot veselīgu zarnu mikrobiomu, kas zīdaiņiem ir praktiski sterils dzimšanas brīdī. Pētījumi apliecina, ka probiotiku lietošana var samazināt raudāšanas ilgumu un intensitāti koliku gadījumā.
-
Probiotiku lietošana ceļojumu laikā. Ceļojumu laikā kuņģa un zarnu trakta problēmas ir izplatītas, īpaši saskarsmē ar jaunām baktēriju vidēm un ēdienu. Probiotikas palīdz samazināt tā saukto “ceļotāju caurejas” risku, ko bieži izraisa Lactobacillus rhamnosus un Saccharomyces boulardii baktērijas. Tās ieteicams sākt lietot dažas dienas pirms ceļojuma un turpināt lietot ceļojuma laikā.
-
Ādas veselības uzlabošana. Āda bieži tiek dēvēta par mūsu veselības spoguli. Kad zarnu mikroflorā ir traucējumi, tas var izpausties uz ādas dažādu problēmu veidā, piemēram, akne, ekzēma un priekšlaicīga ādas novecošanās. Pētījumi liecina, ka Lactobacillus plantarum var palīdzēt uzlabot ādas mitruma līmeni un samazināt grumbu veidošanos. Šāda probiotiku lietošana ir vērtīga sievietēm un vīriešiem, kas vēlas uzlabot ādas izskatu un novērst novecošanās pazīmes no iekšpuses.
-
Probiotikas un emocionālā labsajūta. Zinātniskie pētījumi liecina, ka pastāv saikne starp zarnu veselību un smadzeņu darbību. Probiotiku baktērijas var radīt vielas, kas ietekmē garastāvokli un emocijas, līdzīgi kā neirotransmiteri, piemēram, serotonīns. Oregonas štata universitātes pētījums atklāj, ka uzturs ar augstu tauku un cukura saturu var kaitīgi ietekmēt zarnu baktērijas un līdz ar to arī emocionālo stabilitāti. Probiotikas, piemēram, Bifidobacterium un Lactobacillus sugas, var palīdzēt veicināt veselīgu mikrofloras līdzsvaru un samazināt depresijas un trauksmes simptomus.
Kā izvēlēties kvalitatīvas probiotikas?
Lai maksimāli izmantotu probiotiku pozitīvo ietekmi, ieteicams pievērst uzmanību vairākiem kritērijiem:
-
Plašs baktēriju sugu un skaita diapazons. Kvalitatīvas probiotikas satur dažādu baktēriju veidu kombināciju – ideāli, ja kapsulā ir vairākas Lactobacillus un Bifidobacterium sugas, kas iedarbojas dažādos līmeņos.
-
Prebiotiku klātbūtne. Prebiotikas, kas parasti ir šķiedrvielas, palīdz baktērijām iedzīvoties zarnu traktā, veicinot to augšanu un efektivitāti. Bez prebiotikām probiotikas var nebūt tik efektīvas.
-
Izturīgs kapsulas apvalks. Lai probiotikas varētu sasniegt zarnas un pilnvērtīgi darboties, tām jābūt aizsargātām no kuņģa skābes. Šajā nolūkā svarīga loma ir kapsulas apvalkam – augstas kvalitātes probiotikas ir iekļautas kapsulās, kas aktivizējas tikai zarnās, pasargājot baktērijas no ārējās vides ietekmes produkta uzglabāšanas laikā. Dažiem ražotājiem šis kapsulas apvalks ir augu izcelsmes un, ierasti baltās kapsulas, ir zaļā krāsā.
-
Pasaules Gastroenterologu organizācijas un profesionāļu ieteikumi: Pasaules Gastroenterologu organizācijas vadlīnijas un tādu vietējo ekspertu kā Gremošanas slimību biedrības ieteikumi palīdz izvēlēties kvalitatīvas probiotikas, kas ir efektīvas un drošas.
-
Iepakojums. Izvēlieties probiotikas kapsulās, kas ievietotas slēgtos blisteros. Tas nodrošina labāku baktēriju aizsardzību nekā pudelīšu iepakojumi.
-
Dienas deva un lietošanas ērtības. Probiotiku lietošana būtu vienkārša – mūsdienu produktiem pietiek ar vienu kapsulu dienā. Šis faktors padara lietošanu ērtu gan mājās, gan ceļojumos.
-
Uzglabāšanas nosacījumi: Ērtības labad izvēlieties probiotikas, kuras nav jāuzglabā ledusskapī. Šādas probiotikas var ērti paņemt līdzi, un tās ir izturīgākas pret temperatūras svārstībām.
Dažādi probiotiku lietošanas veidi un efekti
-
Menstruāciju sāpju mazināšana. Sievietēm ar sāpīgiem menstruālajiem cikliem probiotikas var būt palīgs sāpju mazināšanā. Pētījumi liecina, ka probiotikas ar lielu Lactobacillus acidophilus baktēriju daudzumu spēj mazināt diskomfortu un veicināt garīgo veselību.
-
Svarīga loma svara regulācijā un vielmaiņas balansēšanā. Veselīga zarnu mikroflora palīdz optimizēt vielmaiņu un regulēt svaru, jo probiotikas ietekmē tauku vielmaiņu un iekaisumu līmeni organismā. Probiotikas var palīdzēt arī cīņā pret aptaukošanos, veicinot nelabvēlīgo baktēriju iznīcināšanu zarnās un stimulējot labvēlīgās baktērijas.
-
Atvieglojums hronisku zarnu trakta traucējumu gadījumos. Cilvēkiem ar hroniskiem zarnu trakta traucējumiem, piemēram, kairināto zarnu sindromu vai Krona slimību, probiotikas bieži vien ir neatņemama ārstēšanas daļa. Dažādi pētījumi rāda, ka Lactobacillus un Bifidobacterium probiotikas var palīdzēt samazināt simptomus, tostarp vēdera sāpes, caureju un vēdera pūšanos.
-
Sievietes intīmās veselības atbalsts. Dažas probiotikas ir īpaši izstrādātas sievietēm, lai līdzsvarotu maksts mikrofloru un novērstu sēnīšu infekcijas. Probiotiku lietošana palīdz līdzsvarot pH līmeni un novērš infekciju risku.
-
Pielietojums ceļojumu laikā un profilakse pret gremošanas traucējumiem. Ceļotājiem īpaši noderīgas ir Lactobacillus rhamnosus un Saccharomyces boulardii, kuras palīdz pasargāt no “ceļotāju caurejas”. Tās jālieto dažas dienas pirms ceļojuma un turpina lietot ceļojuma laikā, lai samazinātu gremošanas traucējumu risku, kas varētu rasties saskarsmē ar svešām baktērijām un citu klimatu.
-
Bērnu veselības atbalsts. Probiotikas bērniem palīdz ne tikai gremošanas sistēmas līdzsvarošanā, bet arī stiprina imunitāti. Piemēram, Bifidobacterium un Lactobacillus palīdz novērst augšējo elpceļu infekcijas un veicina veselīgu zarnu mikrobiomu.
Probiotiku plašais lietojums, sākot no gremošanas veselības atbalsta līdz emocionālajai labsajūtai un ādas veselībai, apliecina to nozīmīgo lomu mūsdienu dzīves kvalitātes uzlabošanā.