Sasprēgājuši lūpu kaktiņi: cik nopietna ir šī problēma?
foto: Shutterstock
Runā speciālists

Sasprēgājuši lūpu kaktiņi: cik nopietna ir šī problēma?

Jauns.lv

Apsārtums, sāpīgas plaisiņas un zvīņošanās – iekaisumu lūpu kaktiņos dēvē par angulāro heilītu, un tas var attīstīties vienā vai abos lūpu kaktiņos, kā arī skart jutīgo ādu ap tiem. Iekaisuši lūpu kaktiņi var radīt būtisku diskomfortu, traucējot runai un ēdiena uzņemšanai, turklāt nereti tie ilgstoši nedzīst, un nepatīkamās sajūtas pieņemas spēkā. Kāpēc iekaist lūpu kaktiņi un kā tos iespējams ārstēt, stāsta dermatoloģe Alise Balcere un farmaceite Ivanda Krastiņa.

Angulārais heilīts ir jebkura iemesla radīts mutes kaktiņu apsārtums, plaisāšana, ādas lobīšanās, kreveļu veidošanās un dažādu sajūtu, kā savilkuma un dedzināšanas, klātbūtne. Diskomforts parasti pastiprinās, iestiepjot iekaisušo zonu, kā, piemēram, plati atverot muti, ēdot un pat runājot. Šī kaite biežāk skar gados vecākus cilvēkus, taču dažādu iemeslu dēļ tā dzīves laikā var piemeklēt ikvienu, stāsta dermatoloģe.

Kā atšķirt vienkārši sasprēgājušu lūpu kaktiņu no angulārā heilīta?

Aptiekas ikdienā pietiekami bieži saskaramies ar cilvēkiem, kuri sūdzas par saplaisājušiem lūpu kaktiņiem. Šeit svarīgi izšķirt divas situācijas – viena ir saplaisājuši lūpu kaktiņi kā īstermiņa problēma. Piemēram, ja lietotas kairinošas vielas, ēsts ananass vai vējainā laikā bijušas pārlieku mitras lūpas. Tādā gadījumā diskomfortu var mazināt un sadzīšanu veicināt ar barojošu higiēnisko lūpu krāsu.

Tāpat jāatceras pasargāt maigo lūpu ādu ar mitrinošiem balzamiem vai krēmiem, kas papildus nostiprinās ādas barjerfunkciju pret kairinošiem ārējiem faktoriem. Lai neiedzīvotos sasprēgājušās lūpās un lūpu kaktiņos, rūpējamies par uzturu, lai uzņemtu pietiekami daudz vitamīnu, sevišķi  A, B grupas vitamīnus un D vitamīnu, kā arī dzelzi un Omega-3 taukskābes.

Savukārt otra situācija, kad lūpu kaktiņi ir ilgstoši iekaisuši un ādas kopšana neatrisina simptomus, var būt saistīta ar citiem stāvokļiem, kuru rezultātā lūpu kaktiņos regulāri krājas mitrums, gan radot ādas bojājumus, gan bakteriālu infekciju riskus. Tādā gadījumā nepieciešams vērsties pie ārsta un uzsākt terapiju, skaidro farmaceite Ivanda Krastiņa.

Kāpēc veidojas mutes kaktiņu iekaisums?

Pretēji bieži dzirdētajam mītam, ka angulārais heilīts vienmēr ir saistīts ar vitamīnu trūkumu organismā, tas biežāk sastopams siekalu radītā kairinājuma dēļ, sevišķi, kad novecošanās procesa gaitā mainās sejas anatomija un mutes kaktiņi noslīd uz leju. Citiem vārdiem sakot, ar gadiem sejas struktūrām mainoties, mutes kaktiņiem vairs netiek nodrošināts pietiekams balsts, un tie noslīd. Rezultātā veidojas anatomiski zemāka vieta, kur siekalām ir ērti uzkrāties. Tas izraisa ādas macerāciju jeb ādas pārmaiņas ilgstoša mitruma dēļ, kas, savukārt, ir labvēlīga vide dažādiem mikroorganismiem – sēnītēm un baktērijām.

Kā otrs būtisks angulārā heilīta attīstības iemesls ir biežs pastiprināts iestiepums, kas traumē šo jutīgo ādas zonu, piemēram, pēc zobārsta apmeklējuma vai lietojot zobu protēzes vai zobu diegu, kuru ievietošana un izņemšana rada iestiepumu. Tāpat mutes kaktiņu iekaisums var veidoties citu mutes dobuma patoloģiju gadījumā, arī, kad pacientam trūkst zobu, kas parasti nodrošina balstu. Angulāro heilītu var izraisīt arī vietēji kairinoši faktori, arī novājināta imunitāte, svara zudums, nepietiekams uzturs, smēķēšana, elpošana caur muti. Retāk angulārs heilīts ir saistīts ar dažādām iekšķīgām saslimšanām, piemēram, cukura diabētu, vairogdziedzera patoloģijām, iekaisīgām zarnu slimībām un citām.

Lai noteiktu ārstēšanu, jāsaprot cēlonis

Lai sekmīgi ārstētu angulāro heilītu, sākotnēji nepieciešams noteikt tā cēloni – katram pacientam individuāli jāatrod faktori, kas izraisa iekaisumu, un jācenšas tie ierobežot. Tas ietver mutes veselības uzlabošanu, tostarp piemērotu protēžu un citu mutes dobuma palīglīdzekļu valkāšanu, kā arī izvairīšanos no alergēniem un kairinošām vielām, ja tādas ir zināmas.