Kā tautas medicīnā noder saulaini ziedošās kliņģerītes, un kurš tās lietot nedrīkst
Dzelteni oranžā kliņģerīte silda jau ar savu izskatu vien. Izrādās, draudzībai ar to ir daudz iemeslu. Kliņģerīšu ziediem ir nomierinoša, pretiekaisuma, antiseptiska, žultsdzenoša, aknu audus aizsargājoša, antialerģiska, muskuļu spazmas mazinoša, brūces dziedējoša un imūnsistēmu stimulējoša iedarbība.
Vāc ziedus un ziedlapas
Drogai vāc veselus ziedus vai tikai ziedlapas. Ziedus vāc sausā, saulainā laikā pilnībā uzziedējušus, nogriežot ar 3 cm garu kātu vai bez tā, savukārt ziedlapas izplūc no zieda. Ievākto materiālu izklāj plānā kārtā un žāvē istabas temperatūrā, sargājot no saules. Var žāvēt arī mākslīgā siltumā, nepārsniedzot 45 grādu temperatūru. Sausā, tumšā vietā var uzglabāt divus gadus.
Izmanto gudri!
No kliņģerīšu ziediem gatavo uzlējumu, novārījumu, izvilkumu spirtā vai eļļā, bet ziedlapas izmanto kā krāsainu sastāvdaļu zāļu tējās. Tās var saberzt pulverī un izmantot kā dabisko krāsvielu zupām, mērcēm, eļļām un citiem taukus saturošiem ēdieniem – ziedlapās esošie karotinoīdi šķīst taukos un iekrāso produktu dzeltenu.
Kliņģerīšu uzlējums
Tev vajadzēs: 1 tējk. sasmalcinātu drogu, glāzi verdoša ūdens.
Dari tā: aplej drogas verdošo ūdeni un ļauj 15 minūtes ievilkties, tad nokās.
Kā lietot? Dzer pa ⅓–½ glāzes 4 reizes dienā starp ēdienreizēm dažādu gremošanas sistēmas orgānu slimību ārstēšanai (gastrīts, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūla, kolīts, aknu, žultspūšļa, žultsceļu iekaisums). To var izmantot arī menstruālā cikla regulēšanai, aterosklerozes profilaksei, bezmiega novēršanai, sevišķi klimaktērija periodā. Šo uzlējumu mēdz lietot vienlaikus gan iekšķīgi, gan ārīgi – kompresēm, kā skalojamo līdzekli, lai ārstētu dažādus ādas un gļotādas bojājumus (brūces, čūlas, apdegumus, rīkles iekaisumu).
Kliņģerīšu novārījums
Tev vajadzēs: 2 ēdk. sasmalcinātu drogu, 1 glāzi auksta ūdens.
Dari tā: katliņā ielej ūdeni un pieber drogas. Pagaidi, kad uzvārās, tad samazini uguni un turpini vārīt vēl 5 minūtes. Noņem no uguns un ļauj 1 stundu ievilkties, nokās.
Kāds labums? Izmanto kompresēm un kā skalojamo līdzekli, iekšķīgi var lietot pa 1 ēdk. 3–4 reizes dienā tādu pašu problēmu risināšanai, kādām izmanto uzlējumu.
Spirta izvilkums
Tev vajadzēs: 100 ml 40 % degvīna, 2 ēdk. drogu.
Dari tā: noslēdzamā pudelē vai burkā ieber drogas un aplej ar degvīnu. Ļauj 7 dienas ievilkties, trauku ik pa laikam saskalini. Pēc tam nokās un izspied biezumus.
Kāds labums? Iepilini nelielā ūdens daudzumā (15–20 ml) 30 pilienu izvilkuma, lieto 3 reizes dienā visu iepriekšminēto problēmu gadījumā. Ja iekaisusi rīkle, pagatavo skalojamo līdzekli no ½ glāzes ūdens, kurā iejaukta 1 tējk. izvilkuma. Skalo rīkli vairākas reizes dienā.
Eļļas izvilkums
Tev vajadzēs: 2 ēdk. drogu, 100 ml olīveļļas.
Dari tā: noslēdzamā traukā ieber drogas un pārlej ar eļļu. Noliec siltā, saulainā vietā, lai 20 dienas ievelkas. Nokās.
Kāds labums? Šis izvilkums noder ādas apdegumu – arī saules radītu – brūču, čūlu dziedēšanai.
Zināšanai
Uzlējumu un eļļas izvilkumu mēdz izmantot ādas attīrīšanai, kā arī ādas veselības uzlabošanai, bet ar ziedlapām var dekorēt ēdienus. Kliņģerītes nedrīkst lietot, ja ir paaugstināta jutība pret asteru dzimtas augiem, un grūtniecības laikā.