Ārstniecības augus var vākt visu vasaru līdz pat rudenim
foto: Shutterstock
Dabasspēks

Ārstniecības augus var vākt visu vasaru līdz pat rudenim

"Ko Ārsti Tev Nestāsta"

Daži ārstniecības augi ir īpaši noderīgi sievietes veselības problēmu risināšanā. Angļu herbāliste Elizabete Brūka atklāj savus iecienītākos un dalās ar receptēm, kā tos izmantot. Ārstniecības augu apskatu lasi žurnāla "Ko Ārsti Tev Nestāsta" jaunākajā numurā.

Timiāns (Thymus vulgaris)

Ievākšanas laiks: no jūnija līdz septembrim.
Ievācamās daļas: ziedi un lapas.
Kur noderēs: plaušām un kā antiseptisks līdzeklis.

Timiāns ir augs ar izteiktām antiseptiskām īpašībām, un to var lietot visos gadījumos, kad ir kāda infekcija. Mana pieredze liecina, ka īpaši labi timiāns palīdz plaušu un nieru infekciju gadījumos.

Timiāns ir spēcīgs līdzeklis, un vislabāk to lietot precīzās devās īsu laiku – tikai 7 līdz 10 dienas katrā reizē. Es nekad nevienam neiesaku lietot to ilgāk par trim nedēļām pēc kārtas. Ja infekcija līdz tam nav pazudusi, iespējams, nav novērsti kādi citi faktori.

Timiānu var lietot, ja ir bronhīts, tonsilīts, pleirīts, septisks kakla iekaisums, ausu infekcijas un garais klepus. Kopā ar parasto milteni (Arctostaphylos uva-ursi L.) to var izmantot, lai ārstētu cistītu. Trīs vai četru dienu laikā infekcija pazudīs, un nebūs nepieciešamības lietot antibiotikas.

Timiāns arī palīdz izvadīt gļotas no plaušām, tāpēc to var lietot kairinoša, sausa klepus gadījumā. Ja ir saaukstēšanās vai gripa, kad nepieciešams pazemināt temperatūru un ātri attīrīt organismu, timiānu var izmantot kā sviedrējošu līdzekli.

Timiānam nedaudz piemīt arī nomierinošas īpašības, tāpēc to var lietot pret spriedzes galvassāpēm un lai novērstu bezmiegu. Ja to pievienosiet vannai, timiāns remdēs reimatisma sāpes, bet, izmantots losjonā, tas noderēs pret ādas niezi, nātreni un cirpējēdi.

foto: Publicitātes foto

Recepte: lai novērstu cistītu un urīnizvadkanāla iekaisumu

• 25 g timiāna
• 25 g miltenes
• 1,2 l vāroša ūdens.

1. Pagatavojiet tēju un dienas laikā izdzeriet.

2. Atkārtojiet trīs dienas pēc kārtas, līdz simptomi pazuduši.

Miltene  (Arctostaphylos uva-ursi)

Ievākšanas laiks: septembris un oktobris.
Ievācamās daļas: lapas.
Kur noderēs: nierēm.

Miltene ir izcils augs dažādām akūtām nieru slimībām. Milteni var lietot, lai ārstētu artrītu, kas parādījies kopā ar sūdzībām par nierēm. Šis augs tonizē urīnceļu sistēmu, veicina asinsriti nierēs, stimulē nieru darbību un palīdz samazināt urīnskābes uzkrāšanos organismā. Tāpēc miltene var noderēt, ja ir akūts vai hronisks cistīts, podagra, nierakmeņi, urīnizvadkanāla iekaisums un nieru iekaisums.

Tiek uzskatīts, ka miltene vislabāk darbojas tad, ja urīns ir sārmains, un tāds tas ir, piemēram, veģetāriešiem. Ja esat zvērināti gaļas ēdāji, iejauciet ūdenī 2,5 g sodas bikarbonāta – tā padarīsiet miltenes iedarbību efektīvāku.

Miltene ir spēcīgi savelkošs līdzeklis. To var lietot, lai atvieglotu sāpīgas mēnešreizes, atbrīvotos no nespecifiskiem izdalījumiem no maksts, ārstētos no seksuāli transmisīvām infekcijām un hemoroīdiem.

Uzmanību!

Tā kā miltenē ir daudz tanīnu, nelietojiet to ilgāk par 21 dienu. Pēc šāda kursa ievērojiet 21 dienu ilgu pārtraukumu un tad, ja nepieciešams, atkārtojiet ārstēšanu. Ja simptomi nav pazuduši, vislabāk šādos gadījumos konsultēties ar ārstu.

Laikā, kad lietojat milteni, nedzeriet melno tēju, jo arī tajā ir daudz tanīnu. Nelietojiet milteni, ja esat stāvoklī vai ir nieru iekaisums.

Kā pagatavot ārstniecības augu tēju

Ņemiet lielu sauju augu – 15 g uz 600 ml vāroša ūdens.

Aplejiet augus, tad nosedziet trauku un atstājiet, lai tēja ievelkas vismaz 10 minūtes. Dzeriet trīs reizes dienā, sadalot pa 200 ml, ja vien nav norādīts citādi.

Ja vēlaties, katrā nākamajā reizē varat viegli uzsildīt dzērienu, taču to nevajadzētu vārīt. Ja nevēlaties sildīt, tēju var dzert arī atdzisušu.

Šādi pagatavotu tēju var glabāt ledusskapī divas vai trīs dienas.

Ja ir ārkārtas situācija, var gatavot ļoti spēcīgu uzlējumu – tad izmanto to pašu augu un ūdens daudzumu, tikai augus aplej ar aukstu ūdeni un liek vārīties. Vāra uz lēnas uguns 10 minūtes, nākamās desmit minūtes nostādina (katliņam uzliek vāku) un tad izkāš.

Lielākā daļa ārstniecības augu tēju ir jālieto pirms ēšanas, parasti kādas 30 minūtes pirms maltītes, bet ir tējas, kas jādzer pirms gulētiešanas.

Kā žāvēt un glabāt ārstniecības augus

* Vislabāk ārstniecības augus žāvēt pakārtus saišķos vai izklātus uz papīra. Tiem ir brīvi jāpiekļūst gaisam, lai augi varētu izkalst un neveidotos pelējums.

* Neturiet augus virtuvē, jo tiem var pielipt taukaini garaiņi, un uzlējumi pēc tam būs nebaudāmi.

* Noteikti katram augam pielieciet zīmīti, lai zinātu, kas tas ir.

* Parasti visi augi izžūst sešu nedēļu laikā. Lai pārliecinātos, ka tie ir sausi, pārlauziet uz pusēm kātiņu. Ja tas pārlūst tīri, bez šķiedrām, tad augs ir sauss. 

* Glabājiet augus papīra maisiņā, koka traukā vai stikla burkā. Neizmantojiet plastmasas kārbas, jo augi var reaģēt ar ķīmiskajām vielām plastmasā. Ja izmantojat stikla burkas, turiet tās skapī vai ēnainā vietā, bet papīra maisiņus ar augiem lieciet tur, kur netiek klāt mitrums.

*Ārstniecības augu kāti, lapas, ziedi, augļi un sēklas ir derīgi vienu gadu, bet saknes nedaudz ilgāk.

* Augiem, it īpaši tiem, kas satur ēteriskās eļļas, ir jāizskatās spilgti, jābūt izteiktai smaržai un skaidri sajūtamai garšai. Viss, kas smaržo vai garšo sasmacis, vai izskatās izbalējis, varētu būt nepareizi glabāts vai pārāk ilgi noturēts, un to nevajadzētu lietot.

Par citiem ārstniecības augiem lasi žurnāla " Ko Ārsti Tev Nestāsta" jaunākajā numurā. Vēl žurnālā intervija ar mākslinieci Zitu Vēveri, raksts par zarnu mikrobioma nozīmi veselības uzturēšanā, labsajūtas hormona ietekmi, badošanās imitācijas diētu un stresa saistību ar vēzi.

foto: Publicitātes foto

Pērc žurnālu preses tirdzniecības vietās visā Latvijā.