"Tik daudz zāļu bez ārsta ziņas" - izrādās, šādi rīkojas apmēram puse Latvijas iedzīvotāju
Teju puse jeb 48% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka dažkārt lieto medikamentus bez veselības problēmu pārrunāšanas ar ārstu vai farmaceitu, un 6% to dara bieži.
Gandrīz puse jeb 44% iedzīvotāju nemēdz lietot medikamentus bez konsultēšanās ar medicīnas speciālistiem, un tas ir par 10 procentpunktiem vairāk nekā pirms sešiem gadiem, liecina jaunākā "Mana aptieka & Apotheka Veselības indeksa" pētījuma dati.
Lai arī situācija ir būtiski uzlabojusies, joprojām liela daļa iedzīvotāju jeb katrs trešais veic pašārstēšanos, vadoties pēc internetā atrodamās informācijas.
Teju puse jeb 48% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka dažkārt lieto medikamentus bez veselības problēmu pārrunāšanas ar ārstu vai farmaceitu, un 6% to dara bieži.
Paradums zāles lietot patstāvīgi ir izteiktāks iedzīvotājiem, kuri atzīst, ka kopumā dzīvo neveselīgi, ir ar pamatizglītību, kā arī respondentiem no 35 līdz 55 gadu vecumam. Visapzinīgākie zāļu lietotāji ir 18 līdz 24 gadus veci iedzīvotāji, seniori virs 65 gadiem, kā arī iedzīvotāji ar aktīvu dzīvesveidu.
Saskaņā ar aptaujas datiem pašārstēšanos pēc internetā atrodamās informācijas vienu reizi pēdējā gada laikā veikuši 9% aptaujāto, katrs sestais jeb 17% to darījis no divām līdz trīs reizēm, bet 5% - vairāk nekā četras reizes. 63% to nav darījuši nekad, bet 6% ir grūti atbildēt uz šo jautājumu.
Dažādās interneta vietnēs atrodamos pašārstēšanās padomus biežāk izmanto sievietes - 35%, nekā vīrieši - 28%. Tāpat šāda rīcība ir izteiktāka iedzīvotājiem ar vidēji augstiem ienākumiem - 39% un augstāko izglītību - 36%. Savukārt vismazāk šādi rīkojas seniori vecumā virs 65 gadiem.
"Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss" ir Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un dzīvesveida tendenču mērījums, kas tiek veikts jau astoņus gadus. Indekss tapis sadarbībā ar "SKDS". Katru gadu tiešās intervijās tiek aptaujāti vairāk nekā 1000 iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 75 gadiem.