Kas īsti ir automatizētie ārējie defibrilatori, kam Latvijā jābūt publiskās vietās? Ārzemēs tos prot lietot pat pusaudži
No šā gada 1. janvāra stājušies spēkā grozījumi Ārstniecības likumā, kas paredz, ka Latvijā publiskās vietās jābūt pieejamiem automatizētiem ārējiem defibrilatoriem. Kas ir šīs ierīces, un kā tās lietot?
Automatizētais ārējais defibrilators ir pārnēsājama ierīce, ko pirmajās kritiskajās minūtēs izmanto dzīvības glābšanai pie sirds apstāšanās pazīmēm (bet ne sirdslēkmēm!), līdz ierodas profesionāla palīdzība.
Katru gadu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests dodas uz simtiem izsaukumu publiskās vietās – veikalā, uz ielas, vilcienā vai kultūras namā –, jo cilvēkam ir konstatēta sirdsdarbības apstāšanās. Situācija ir kritiska, un katra minūte, kad netiek izmantots defibrilators vai veikti reanimācijas pasākumi (līdz brīdim, kad ierodas profesionāla palīdzība), par 10–12 % samazina cietušā iespēju izdzīvot. Ja pie sirdsdarbības apstāšanās trīs minūšu laikā nesniedz nekādu palīdzību, atdzīvināšanas iespējas strauji samazinās.
Pagaidām defibrilatori ir uzstādīti lielākajos veikalos, lidostās, vēstniecībās un dažos lielajos uzņēmumos, taču paredzēts, ka tos pakāpeniski izvietos arī citās sabiedriskās vietās.
Bet kā ar tiem rīkoties? Apgūt defibrilatora lietošanu pagaidām varam paši, jo tie ir papildināti ar vieglām attēlu pamācībām. Pētījumi valstīs, kur ārējie defibrilatori publiskās vietās ir pieejami jau sen, liecina, ka šo ierīci prot izmantot pat pusaudži.