Tas var kaitēt tavām acīm - optometriste atgādina būtisku lietu, kas jāzina par saulesbrillēm
foto: Shutterstock
Esi vesels

Tas var kaitēt tavām acīm - optometriste atgādina būtisku lietu, kas jāzina par saulesbrillēm

Veselības nodaļa

"100 Labi Padomi"

Svarīgi zināt, ka atrašanās saulē neatbilstošās saulesbrillēs ir kaitīgāka nekā saulesbriļļu nenēsāšana, jo, aptumšojot acis, paplašinās zīlītes, pa kurām acīs lielā devā iekļūst UV stari.

Stāsta Vision Express galvenā optometriste Jeļena Stūriška.

No kataraktas līdz redzes zudumam

UV starojums var kaitēt vairākām acs struktūrām. Uz acs baltās daļas var izveidoties dzelteni sabiezējumi; tas gan ir tikai vizuāls defekts un veselībai ļaunumu nenodara. Milzīgu kaitējumu UV stari nodara acs lēcai, palielinot risku, ka nākotnē attīstīsies katarakta. Vislielākais risks ir saistīts ar tīklenes šūnu bojāšanu, kas pēc daudziem gadiem var rezultēties ar centrālās redzes zaudējumu.

Svarīgi zināt, ka atrašanās saulē neatbilstošās saulesbrillēs ir kaitīgāka nekā saulesbriļļu nenēsāšana, jo, aptumšojot acis, paplašinās zīlītes, pa kurām acīs lielā devā iekļūst UV stari. Ja tu atrodies spožā saulē bez saulesbrillēm, zīlītes kļūst šaurākas, ierobežojot kaitīgā starojuma nonākšanu acu dziļumā. Nepiemērotu saulesbriļļu nēsāšanas sekas nav jūtamas uzreiz, bet gan pēc daudziem gadiem.

Tomēr jāteic, ka nav labi vasarā staigāt bez saulesbrillēm. Mēs taču ādu sargājam no saules, un to pašu vajadzētu darīt ar acīm, īpaši pavasarī un vasarā, kad UV indekss ir augsts. Tam var sekot līdzi telefona laika ziņu lietotnē.

UV staru drošas ikdienas brilles

Lielākā daļa parasto briļļu, kas domātas, lai skatītos tālumā, arī pasargā acis no UV starojuma, tomēr tas neattiecas uz visām brillēm, bet gan uz tām, kam ir speciāls pārklājums, kā arī uz tām, kuru lēcas ir plāninātas. Tiesa gan, šīs brilles nesniedz komfortu, ko piedāvā aptumšotas lēcas, tāpēc ir vairāki varianti, lai cilvēki, kuriem ikdienā jānēsā brilles, var izvēlēties sev piemērotāko.

foto: Shutterstock

Fotohromās briļļu lēcas tautā sauc par hameleoniem, jo tās pielāgojas apstākļiem. Ir divu veidu fotohromās lēcas – standarta un speciālās. Pirmās reaģē tikai uz UV starojumu, tāpēc situācijās, kad loga stikls aiztur UV starus, brilles neiekrāsojas. Tas rada problēmas autovadītājiem, jo mūsdienu automašīnu logi šos starus aiztur. Tāpēc autovadītājiem piemērotas ir speciālās fotohromās lēcas, kas reaģē ne tikai uz UV starojumu, bet arī uz spožu gaismu. Šādas lēcas nedaudz iekrāsosies arī ļoti gaišās telpās.

Daļa cilvēku šādas lēcas nevēlas, jo viņiem bijusi negatīva pieredze, proti, agrāk, ieejot tumšā telpā, lēcas uzreiz nekļuva caurspīdīgas. Tagad tas ir mainījies, jo fotohromo lēcu tehnoloģijas attīstās.

Jāņem vērā, ka visātrāk un intensīvāk fotohromās lēcas iekrāsojas aukstā laikā, turklāt sniegs atstaro UV starus. Tad gan var gadīties, ka, ieejot kāpņu telpā, kādu mirkli jāpagaida, līdz lēcas atkal kļūs caurspīdīgas, jo brilles ir aukstas.

Sākotnēji bija divi fotohromo lēcu toņi – brūns un pelēks. Šādi toņi pieejami speciālajām fotohromajām lēcām, savukārt standarta lēcām, kas reaģē tikai uz UV stariem, iespējami arī citi toņi, piemēram, zaļganpelēks, zaļš, zils, violets.

Var uzklāt arī polarizētu pārklājumu, kas ir svarīgi autovadītājiem un cilvēkiem, kas strādā pie ūdens, jo tas noņem atspīdumu no horizontālām virsmām.

Labākas par īstām saulesbrillēm

Optiskās saulesbrilles ir pēc receptes izgatavotas brilles ar tonētām lēcām, turklāt to tonis ir nemainīgs. Šādas brilles var izgatavot gan optiskajā, gan saulesbriļļu ietvarā. Ir situācijas, kad optometrists pēc iepazīšanās ar recepti teiks, ka optiskās lēcas nevar ielikt kādā saulesbriļļu ietvarā, tomēr tā notiek reti. Ja patīk tumšas saulesbrilles, tad šīs lēcas tādas var izgatavot, savukārt fotohromās lēcas tik tumšas nebūs nekad.

Ir neierobežota lēcu toņu izvēle – no gaišiem līdz izteikti tumšiem. Ir iespēja lēcu iekrāsot pakāpeniski, no augšas uz leju to padarot gaišāku, var arī lēcas augšpusi krāsot citā tonī nekā apakšdaļu. Var uzklāt arī polarizētu pārklājumu. Jāņem vērā, ka, ieejot telpās, optiskās saulesbrilles vajadzēs nomainīt pret parastajām brillēm.

Liec lietā magnētu!

Divi vienā – tādas ir clip-on brilles jeb parastās brilles, kurām virsū uzliek ar magnētu piestiprināmu vēl vienu slāni, tā pāris sekundēs ikdienas brilles padarot par saulesbrillēm. Tādas piedāvā arvien vairāk optisko briļļu ražotāju, jo tas ir ērti. Diemžēl ne visiem šādas brilles ir piemērotas, dažreiz, ieliekot ietvarā lēcas ar dioptrijām, tas kļūst apaļāks vai plakanāks, līdz ar to saules aizsargslānis neturas, jo tam nav saķeres ar ietvarā iestrādātajiem magnētiem. Pasūtot brilles, optikas darbinieki pēc briļļu receptes varēs pateikt, vai šādām brillēm varēs piestiprināt uzlikas.

Sargā bērnu acis!

Saulainā laikā īpaši jārūpējas par bērnu redzi, jo viņu acu lēcas ir dzidras un caurspīdīgas, līdz ar to acis pašas sevi nevar pasargāt. Bērniem ieteicams lietot ne tikai saulesbrilles (obligāti pārbaudi, vai tajās ir UV filtrs!), bet arī cepuri ar nagu vai platām malām, lai pasargātu acis no saules gaismas, kas var iekļūt acīs pa briļļu malām.

Ņem vērā!

Pērkot saulesbrilles optikā, vari būt droša, ka tās ir sertificētas un pārbaudītas. Ja esi iegādājusies brilles citur, dodies uz optiku un palūdz pārbaudīt, vai tās aizsargās no UV stariem. Diemžēl joprojām ir negodprātīgi tirgotāji, kuri pārdod saulesbrilles, kas nepasargā no UV stariem, kaut gan norāde uz brillēm vēsta ko citu.