Svarīgākās lietas, kam vasarā jābūt līdzi ņemamajā aptieciņā
foto: Shutterstock
Mājas aptieciņa

Svarīgākās lietas, kam vasarā jābūt līdzi ņemamajā aptieciņā

Veselības nodaļa

"100 Labi Padomi"

Siltajā laikā vairāk baudām āra aktivitātes, tāpēc ir svarīgi līdzi ņemamo aptieciņu papildināt ar sezonai nepieciešamajiem medikamentiem un aprūpes līdzekļiem.

Konsultē Apotheka sertificēta farmaceite Mārīte Šukele.

1. Ziedes, geli, pretsāpju plāksteri un aukstuma maisiņi pret locītavu un muskuļu sāpēm, kas satur ibuprofēnu un diklofenaku, noderēs, ja, fiziski kustoties vai strādājot dārzā, iedzīvosies roku, kāju vai muguras sāpēs. Ieliec aptieciņā arī piparu vai sinepju plāksterus, kā arī smēres ar sildošu efektu. Akūtiem sasitumiem noderēs aukstuma aerosols vai aukstuma maisiņš, kas mazinās sāpes.

2. Līdzekļi brūču dezinfekcijai un tīrīšanai: ūdeņraža pārskābe, furagīnu saturoši līdzekļi un fizioloģiskais šķīdums. Ādas nobrāzumu, saplaisājumu ārstēšanai un profilaksei noderēs hlorheksidīns, kas darbojas pret baktērijām, un dekspantenolu saturošas ziedes, bet brūces mitrināšanai – hialuronskābi saturoši produkti. Brūču apkopšanai un tīrīšanai neiesaka izmantot spirtu saturošus līdzekļus, piemēram, briljantzaļo vai jodu, jo tie var radīt apdegumu. Universāls līdzeklis ir fizioloģiskais šķīdums, ko lieto brūču, acu, deguna un ausu tīrīšanai. Brūču apkopei noderēs dažādu izmēru marles, saites un salvetes sterilos iepakojumos. Vēlams aptieciņā ielikt plāksterus un vati kompresēm. Apdeguma gadījumā nenovērtējamas būs pantenolu saturošas putas.

3. Pretalerģijas medikamenti, kas satur loratadīnu, cetirizīnu vai klemastīnu, palīdzēs tikt galā ar vasaras ziedu izraisītajām alerģijām gan tiem, kurus šie simptomi pārsteiguši negaidīti, gan tiem, kas ar alerģiju saskaras gadu no gada. Ņem vērā, ka klemastīns var mazināt koncentrēšanās spējas un izraisīt miegainību. Difenhidramīnu saturoši geli mazina niezi un apsārtumu pēc kukaiņu kodumiem vai nātres dzēlieniem.

4. Zāles gremošanas traucējumu novēršanai. Pret nelabu dūšu, caureju vai vemšanu – aktivētā ogle vai diosmektīts. Ieliec aptieciņā sāļu un glikozes maisījumu, kas intensīvas caurejas vai vemšanas gadījumā palīdzēs organismam uzņemt pietiekami daudz šķidruma. Pēc pārēšanās vai neierastāku ēdienu baudīšanas noderēs kuņģa pilieni vai gremošanas fermentus saturošas kapsulas, pret vēdera pūšanos – simetikonu saturoši līdzekļi, kas samazinās spiedienu un uzlabos pašsajūtu. Aizcietējumiem derēs makrogola un laktulozes preparāti.

5. Līdzekļi kukaiņu atbaidīšanai­ – to galvenā sastāvdaļa ir citriodiols vai geraniols. Der arī ēteriskās eļļas, piemēram, krustnagliņu eļļa. Tomēr ar ēteriskajām eļļām jābūt uzmanīgam, jo ne visi var tās lietot. Aptiekās meklē līdzekļus pret kukaiņiem un to kodumiem, piemēram, ultraskaņas ierīces ērču atbaidīšanai, kas piemērotas gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Svarīgi iekļaut aptieciņā ērču izņēmēju, kas ļaus noņemt piesūkušos ērci daudz efektīvāk un drošāk nekā ar pinceti.

6. Pretsāpju medikamenti, kas satur paracetamolu jeb acetaminofēnu, ibuprofēnu, naproksēnu vai arī acetilsalicilskābi jeb aspirīnu (to drīkst lietot tikai pieaugušie!). Medikamentu deva un forma ir atkarīga no vecuma, svara un simptomu intensitātes. To lasi zāļu instrukcijā vai jautā farmaceitam.

7. Karstie dzērieni un līdzekļi pret kakla sāpēm derēs saaukstēšanās gadījumā. Ieliec aptieciņā paracetamolu saturošus karstos dzērienus un augu ekstraktu dzērienus, kuru sastāvā ir cinks un C vitamīns. Sūkājamās pastilas ar Islandes ķērpja ekstraktu, smiltsērkšķu un kliņģerīšu eļļa palīdz mazināt kakla kairinājumu. Deguna skalošanai izmanto fizioloģisko šķīdumu vai jūras ūdeni.

8. Saules aizsargkrēmi un krēmi pēc sauļošanās. Vislabāko aizsardzību nodrošina krēmi ar SPF 50+. Pēc sauļošanās mitrini ādu ar krēmu, aerosolu vai losjonu. Ādu nomierina produkti ar alveju – tā mitrina, mazina niezi un iekaisumu. Lai atvieglotu nelāgās sajūtas, aptieciņā iekļauj produktus ar dekspantenolu.