foto: Shutterstock
SPKC publicē šī gada ērču encefalīta endēmisko teritoriju sarakstu! Viens novads izceļas ar visvairāk saslimušajiem
Esi vesels
2024. gada 14. februāris, 11:22

SPKC publicē šī gada ērču encefalīta endēmisko teritoriju sarakstu! Viens novads izceļas ar visvairāk saslimušajiem

Jauns.lv

Tuvojoties ērču aktivitātes sezonai svarīgi atcerēties par piesardzību un laikus veikt vakcināciju, lai pasargātu sevi un bērnus no ērču encefalīta. 

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) vietnē publicēts šī gada ērču encefalīta endēmisko teritoriju saraksts. Šogad sarakstā iekļauti 5 novadi –  Kuldīgas novads, Dienvidkurzemes novads, Ventspils novads, Talsu novads un Cēsu novads. 

Teritorijas ar visaugstāko saslimstības līmeni, kurās 2024. gadā tiek nodrošināta bērnu bezmaksas vakcinācija pret ērču encefalītu, tika noteiktas veicot epidemioloģiskās uzraudzības datu analīzi par saslimstību ar ērču encefalītu 5 gadu periodā (2019. - 2023. gadam). 

No 2019. līdz 2023. gadam visvairāk ērču encefalīta saslimšanas gadījumu uz 100 000 iedzīvotājiem, bijis Kuldīgas novadā – 90,5 saslimšanas gadījumi, Dienvidkurzemes novadā – 74,5, Ventspils novadā – 70,4, Talsu novadā – 60 un Cēsu novadā – 32,5.  

Valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu var saņemt bērni no viena gada līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai, ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā. Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts, kura pamatprakse ir attiecīgajā teritorijā. Ja bērns ir reģistrēts endēmiskajā teritorijā, bet viņa ģimenes ārsta prakse neatrodas šajā teritorijā, vakcinācija jāveic pie cita ģimenes ārsta – pie tāda, kura prakse atrodas kādā no endēmiskajām teritorijām. 

Tāpat kā līdz šim, bāreņus un bez vecāku gādības palikušos bērnus ar valsts apmaksāto vakcīnu pret ērču encefalītu vakcinē visā Latvijas teritorijā, neatkarīgi no dzīvesvietas. Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts. Bērnu aprūpes iestādēs un internātskolās bērnu vakcināciju plāno un organizē attiecīgās iestādes administrācija.  

SPKC informē, ka šogad, pamatojoties uz Imunizācijas valsts padomes lēmumumainīta vakcīnu saņemšanas kārtība – rekomendācija pāriet uz 10 gadu (iepriekš 5 gadi) balstvakcinācijas intervālu pēc ceturtās ērču encefalīta vakcīnas devas saņemšanas (pamatvakcinācija – 1; 2; 3 pote un pirmā balstvakcinācija).