Sirds problēmas pazuda! Artūrs Tereško par universālu līdzekli, kas slēpjas parastākajā bērzā un augu patieso spēku
foto: Rojs Maizītis
Fitoterapeits Artūrs Tereško.
Runā speciālists

Sirds problēmas pazuda! Artūrs Tereško par universālu līdzekli, kas slēpjas parastākajā bērzā un augu patieso spēku

Reklāmas projekts

Ārsts, fitoterapeits, adatu terapeits, grāmatu autors, Veselības tēju “karalis” un nu jau arī teju par "brīnumlīdzekli" dēvētā betulīna vēstnesis – tā varētu pieteikt Artūru Tereško, kurš ar savām zināšanām dalās ne vien Cēsīs, pieņemot pacientus savā ārsta praksē, bet ar ikvienu no mums caur nu jau vairāk nekā 30 dažādām Veselības tējām un betulīnu, čagu, zeltsakni saturošiem uztura bagātinātājiem. Dārznieks, kura dārzam nav robežu - un pret savvaļā augušo viņš attiecas tikpat rūpīgi un atbildīgi, kā pret paša audzēto.

Aprunājāmies par tēju spēku veselības uzlabošanā, šobrīd tik aktuālo vīrusu laiku, Pļavas aptieku – kas kā maza oāze Baznīcas ielas viducī tā vien sauktin sauc ielūkoties, kas tajā slēpjas, un, protams, par betulīnu – bērzu tāss ekstraktu, kas var palīdzēt pret neskaitāmām kaitēm.

1. Vai augu pasaule var dot savu artavu cilvēka ilgmūžībai?

Ilgi dzīvo tas, kas par to domā, izglītojas un rīkojas, nenoveļot atbildību uz gēniem. Augi, zaļā daba ir mūsu dzīves pamats, tā dod pārtiku, mājokļus, siltumu un veselību. Augi satur vielas, bez kā cilvēks nevar dzīvot – vitamīnus, mikroelementus, makroelementus, dažādas bioloģiski aktīvas vielas, kas vitāli nepieciešamas dzīvošanai. Cilvēkam iekšā ir veselības programma, ko palīdz uzturēt veselīgs ēdiens, ārstniecības augu lietošana, kustības, svaigs gaiss, pilnvērtīgs miegs un mierīga, līdzsvarota saskarsme ar līdzcilvēkiem, visas darbības, kas rada prieku. Tas viss kopā dod ilgmūžību. 

2. Kurš no dabā pieejamajiem augiem visefektīvāk paceļ imūnsistēmu?

Dakteris bērzs. Ne velti, līdzīgi kā ārsts, tas ir ietērpts baltā tērpā. Bērza pumpuros, lapās, it īpaši, tāsī un melnajā bērza sēnē – čagā ir tādas vielas, kas veicina imūnsistēmas asins šūnu vairošanos, kā arī interferona veidošanos visās organisma šūnās, kas neļauj vīrusiem un baktērijām iekļūt un vairoties šūnās un audos. Par to ir stāstīts ļoti daudzos zinātniskajos pētījumos. Ar šiem pētījumiem var iepazīties mūsu mājas lapā www.fitoterapija.lv Jaunumi sadaļā. 

3. Kas ir bērza čaga un kāpēc tā būtu jālieto ikvienam? 

Bērza čaga ir tāda parazītiska sēne, kas aug uz dzīviem bērziem, tās sēņotne iestiepjas pa visu stumbru, bet redzamā daļa ir tāds melns izaugums. Tā izsūc no bērza aktīvās vielas un koncentrē sevī. Čagas sastāvs ir ļoti, ļoti bagātīgs. Tajā ir apmēram  120 dažādas vielas, no tām arī daudz tādas, kas ir vajadzīgas organismam - mikroelementi dzelzs, magnijs, cinks, varš, kālijs, selēns; betulīnskābe, pigments melanīns, kas dod melno krāsu un darbojas onkoprotektīvi. Čaga kopš seniem laikiem ir specifisks līdzeklis, ko lieto onkoloģijā. Tas ir gadu simtiem jau lietots, tāpēc, ka reāli palīdz. Īpaši pie kuņģa un zarnu trakta un plaušu audzējiem. To profilaktiski var ieteikt palietot periodiski ikvienam cilvēkam, īpaši, ja rados ir sastopamas onkoloģiskas saslimšanas. Arī kuņģa - zarnu trakta iekaisuma gadījumā un imunitātes stiprināšanai čaga vienmēr palīdzēs.

3. Pastāstiet par betulīnu – kas tas ir par brīnumlīdzekli?

Negribētu to tik skaļi pasniegt, jo sauklis "Brīnumlīdzekļu nav!" ir patiess. Tomēr, nu jau vairāk ne kā 10 gadu lietošanas rezultāti liecina, ka esam uz pareizā ceļa. Esmu saņēmis daudz pateicības apliecinājumu no pacientiem par uzlaboto veselību, tieši lietojot betulīnu saturošos uztura bagātinātājus. Tas protams, iepriecina un iedvesmo virzīties tālāk. Liekas, ka ekstrakts, kas iegūts no bērza baltās tāss un nosaukts par betulīnu (atvasinot no bērza latīniskā nosaukuma Betula alba), ar savu daudzpusīgo, maigo un nekaitīgo ietekmi uz daudzām organisma funkcijām, tuvojas brīnumlīdzekļa nosaukumam, tādā nozīmē, ka iedarbojas uz visu organismu kopumā, to atveseļojot, bez nekādām blakusparādībām, kas ir reti sastopams fenomens.

4. Kā nonācāt pie idejas, ka bērza tāss ekstrakts var uzlabot cilvēku veselību?

Kā jau teicu, man patīk rakāties interneta zinātnisko pētījumu krātuvēs. Ap gadiem 60, kad nedaudz "nosēdās baterijas" uzstādīju sev uzdevumu, ka no augu valsts jāatrod kāds līdzeklis, kas uzlabotu visas organisma funkcijas un ļautu justies jaunam pēc iespējas ilgāk.

Izskatot daudzus augus un kokus, nonācu pie bērza tāss, jo betulīns, kas apslēpts tāsī, pētījumos ir atklāts kā lielisks pretiekaisuma līdzeklis, antioksidants, aknu darbības stimulētājs un aknu sargs, pretvīrusu, pretsēnīšu līdzeklis, onkoprofilakses un onkoloģisko slimību ārstēšanas līdzeklis, kas darbojas bez blakusparādībām. Tomēr vienkārši sasmalcināt tāsi un tādā veidā to lietot, pavisam nav ieteicams, jo tur ir arī fenoli, darva, suberīns un citas degošas vielas, kas ekstrakcijas gaitā no bērza tāss jāatdala, jo šīs vielas nenāk veselībai par labu. 

Iedvesmojies ar un no šiem zinātniskjiem atklājumiem, reģistrēju PVD uztura bagātinātājus Betuliver – aknām, Betulcard – sirdsdarbības atbalstam, Betulgastro – gremošanai, Betulflu – plaušām, Betuluro – nierēm. 

Izveidoju arī 5 soļu veselības programmu - Betullife, kur apvienoju 5 šos preparātus piecu mēnešu kursā, iesakot vienlaicīgi atbilstošu diētu un garšvielu lietošanu. 

5. Vai pats lietojat betulīnu un jūtat uzlabojumus?

Par veselību jārūpējas no jaunības. Pats to netiku darījis, tāpēc iedzīvojos gan gastrītā, gan vēlākos gados sirdsdarbības ritma traucējumos un locītavu sāpēs. Asins analīzes uzrādīja pastāvīgu leikocitozi virs 10 000, paaugstinātu CRO, kopējo holesterīnu virs 7 mmol/l. Lietojot tējas, savedu kārtībā savu gremošanu. Kad sāku lietot betulīnu, tieši, izmēģinot šo 5 soļu veselības programmu Betulife, pārtraucās arī sirds problēmas, sāku justies kā vesels cilvēks, mēs ar sieviņu pat atsākām dejot kolektīvā, ko neesam pārtraukuši arī patreiz. 

6.  Vai betulīns būtu jālieto jau profilaktiski arī veselam cilvēkam, vai tikai tad, kad jau sākušās veselības problēmas?

Domāju, ka veselība ir jākopj nepārēdoties, nepārdzeroties, mēreni sportojot un darot prieku sev un citiem. Kā teikuši senie, viedie ārsti – Lai ēdiens un dzēriens ir jūsu zāles, tad zāles nebūs jūsu ēdiens.

Tomēr, ja, it kā pilnīgi veselam cilvēkam, nejauši asinīs atrod holesterīna līmeni virs 8 mmol/l un ārsts uzraksta statīnu recepti, var mēģināt, holesterīna samazināšanas nolūkā, lietot Betulcard – zinātniskajos pētījumos, betulīns ir novērtēts kā līdzvērtīgs ar statīniem, tomēr praktiski tā nenotiek vienmēr. Praksē esmu novērojis, ka Betulcard lietošana kopā ar ļoti mazu statīna devu – 5 mg dienā, dod ļoti labus rezultātus, bez jebkādām statīniem raksturīgām blakusparādībām. 

Arī, ja asins analīzēs kaut kādu iemeslu dēļ ir paaugstinājušās aknu raudzes ALAT, ASAT, LDH, kas liecina par aknu bojājumu, vai arī ir svārstīgs glikozes līmenis, kaut gan cilvēks nejūt nekādus veselības traucējumus, ir ieteicams vienu mēnesi palietot Betulgastro, tad izdarīt analīzes. Ar lielu pārliecību var prognozēt, ka analīzes būs normalizējušās. Vispār cilvēkiem reizi gadā jāiziet “tehniskā pārbaude” pie ārsta un laboratorijā, lai laicīgi atklātu kādu slēptu kaiti. 

7. Vai betulīnu var lietot kopā ar tradicionālajiem medikamentiem, piemēram, ārstējot to pašu otrā tipa cukura diabētu vai, dzerot asinsspiediena pazeminošas zāles?

Tā darīt ir pat ieteicams, jo betulīns ievērojami samazina medikamentu blakusparādības. Vēl kas svarīgi - betulīnu iesaka lietot kopā ar ķīmijterapijas līdzekļiem. Tas dod iespēju pilnībā pabeigt ķīmijterapijas kursu, jo mazinās leikocītu un eritrocītu zudums, kā arī iekšējo orgānu un nervu bojājums. Arī pats par sevi betulīns kavē audzēju augšanu un izplatību, izraisot audzēju šūnu apoptozi, tas ir, dabīgo šūnu nāvi. Par pētījumiem šai sakarā arī var palasīt mūsu mājaslapā.

8. Kas būtu jālieto veselam cilvēkam? Vai vajag kaut ko darīt profilaksei? Līdzīgi, kā dzeram C vitamīnu, varbūt vajag ikdienā dzert arī konkrētas tējas?

Ārstniecības augi tiek lietoti jau gadu tūkstošiem, balstoties uz pieredzi, ka zaļie augi novērš smaganu asiņošanu (C vitamīns), baldriāna sakne nomierina, palīdz aizmigt, vērmele noder smagos gremošanas traucējumu gadījumos, gaiļbikši atvieglo klepu, ķērpis un sūnas palīdz uzveikt iekaisumu, pelašķis – apturēt asiņošanu.

Kopš seniem laikiem ir zināms, ka daži augi spēj cilvēku ilgstoši uzturēt pie labas veselības. Tie ir nosaukti par adaptogēniem, tas ir par tādiem, kas palīdz piemēroties nelabvēlīgiem vides apstākļiem – drēgnam laikam, aukstumam, pārmērīgam stresam, trūcīgai pārtikai, tie pasargā arī no slimībām. Šie slavenie augi ir rožainā radiola, žeņ-šeņ, eleuterkoks, laizeja un citronliāna. Mūsu klimatiskajā zonā kultivēšanai labi padodas radiola, tautā saukta par zeltsakni. Viena kapsula preparāta “Zelta sakne” no „Pļavas aptiekas” dod enerģiju visai dienai un var pasargāt no saslimšanas.  

9. Šobrīd aktīvi cirkulē dažādi ziemas vīrusi, tostarp gripa, vai jums ir kaut kāda viena universāla tēja pret visām šīm vīrusu slimībām?

Smagajā kovida epidēmijas periodā pavadīju vairākus mēnešus zinātnisko darbu apskatā – pārsvarā pētot Ķīnas tautas medicīnas pieredzi vīrusu slimību ārstēšanā ar augiem. Rezultātā tapa pretvīrusu tēja, kuras sastāvā ietilpa dižzirdzenes, lakricas, traganzirņa, Baikāla ķiverenes, dadža saknes, dzeltenā amoliņa, avenes laksti un citi augi. Šī tēja bija ļoti populāra un labi līdzēja pārvarēt šo smago slimību. Ar nelielām sastāva izmaiņām šī tēja arī tagad ir noderīga vīrusu slimību gadījumos.

To, un visu citu, var iegādāties mūsu firmas veikalā "Pļavas aptieka", Rīgā, Baznīcas ielā 6. 

10. Lasīju intervijā, ka teicāt – cilvēkam nemaz ļoti stipra imūnsistēma nenāk par labu. Kāpēc tā?

Droši vien esat dzirdējuši par "citokīnu vētru" kovida slimības laikā. Tā aprāva daudzu jaunu, spēcīgu vīriešu dzīvi. Vienkārši runājot, tā ir nesaskaņota, pārmērīga organisma aizsargsistēmas reakcija uz vīrusa iekļūšanu organismā. To ir grūti koriģēt, kad tas sākas, bet stāvokli var normalizēt, laicīgi lietojot, piemēram, bērza tāss ekstraktu – betulīnu saturošu preparātu Betulflu, vai lakricas, dadža sakni, bārbeles, nātres, ceļmallapas, pienenes lakstus, kliņģerītes ziedus.

11. Ja cilvēks jau ilgstoši ārstējies ar tradicionālajiem medikamentiem, bet rezultāta nav, vai palīgā var nākt tējas? Nostrādās?

To ir grūti paredzēt, bet vajag mēģināt. Skatoties, pie kādas slimības. Kopumā pamatnostādne ir tāda, ka ar augu terapiju mēs cenšamies atjaunot visa organisma veselības programmu, piesātinot to ar organismam nepieciešamām vielām, kas kaut kādā veidā ir zaudētas, vai arī, stimulējot kāda orgāna darbību, kas ir pat tālu no slimā.

Mēs esam izveidojuši 32 Veselības tējas, kurās apvienoti augi aknu, sirds, gremošanas orgānu, plaušu, nieru slimību un citu kaišu ārstēšanai un profilaksei. Prakse tāda, ka lietderīgi ir palietot dažādas tējas. Esmu izveidojis arī profilaktiskas lietošanas sistēmu "Veselības aplis", kur pa 2 nedēļām (paciņai) lieto Aknu tēju, tēju Žultspūslim, tad tēju Sirds spēkam, Sirds veselības tēju, tālāk, tēju Tavam vēderam un Veselības tēju Kuņģim, pēc tam – tēju Plaušām un tēju Bronhiem, noslēdzot ar tēju Nierēm un Urīnpūslim. Par to var palasīt vairāk internetā, uzrakstot meklētajā "Veselības aplis".

Ārstniecības augi var arī aizstāt medikamentus, piemēram, pret sāpēm locītavās nesteroīdo pretiekaisuma medikamentu vietā var izmantot kārkla mizas novārījumu, turklāt, ieguvums ir tāds, ka neveidojas kuņģa iekaisums, bet neērtības ir mizas vārīšana. 

12. Kā nonācāt pie idejas izveidot pašam savu aptieku?

"Pļavas aptieka" ir manas meitas Ilzes un znota Māra ideja, lolojums un veidojums. Meita man ir ārste homeopāte un pļavā iet no 11 gadu vecuma. Zina šo augu vākšanas, apstrādes, kombinēšanas knifus līdz pēdējai vīlītei. Ir diezgan likumsakarīgi, ka viņi šo nākamo ķēdes posmu veido.

Šāda ideja, protams, jau no pašiem pirmsākumiem ir bijusi arī man pašam, bet no Cēsīm mani prom dabūt ir pagrūti. 
Biju patīkami pārsteigts, kad, kādā ciemošanās reizē, meita pie pusdienu galda ar entuziasmu stāstīja par plānoto "Pļavas aptiekas" radīšanu. Tādos brīžos iestājas miers, kad zini, ka neesi viens un ir kas turpina. Tālākajā īpaši nepiedalījos, tad saņēmu uzaicinājumu uz atvēršanas pasākumu.

13. Ar ko Pļavas aptieka ir tik īpaša?

Tā ir vienīgā tāda veida drogērija Latvijā ar augiem no Latvijas dabas, kur tiek pagatavoti augu tēju maisījumi pēc pasūtījuma. Vispār, jau pirms ķīmisko medikamentu laikmeta normāla, ikdienišķa aptieka bija ārstniecības augu aptieka ar neskaitāmām augu šūplādītēm un pulverizācijas iekārtām, kur pēc priekšraksta aptiekāri gatavoja gan augu maisījumus, gan pulverus un tinktūru kompozīcijas. Tā tas notiek arī „Pļavas aptiekā”, kur aptiekārs pagatavo visu, kas vajadzīgs un, ja rodas jautājumi, dod arī profesionālus padomus. 

Šeit var iegādāties ap 200 veidu žāvētu augu drogas, visu mūsu ražoto Veselības tēju klāstu, uztura bagātinātājus ar betulīnu un rodiolu, čagu kapsulās un pulvera veidā, arī pumpuru homeopātiskos gemmopreparātus,  kosmētikas eļļas uz asinszāles bāzes, pintukus ķermeņa kopšanai, likopidiju un Mentorium tinktūru.

Mentorium ir spirta šķīduma ekstrakts no grieķu kalnu zāles Sideritis scardika. Tas uzlabo prāta spējas un kavē neirodeģeneratīvu slimību attīstību.

14. Vai te var atrast tējas pret jebkurām kaitēm?

Tā ir. Visām vadošām orgānu sistēmām: Aknām - žultspūslim, sirds – asinsvadu sistēmai, gremošanas orgāniem, plaušām - bronhiem un uroģenitālai sistēmai, kā arī nerviem un miegam, locītavām, ādai, svara mazināšanai un diabēta gadījumam.

15. Vai ir kāda tēja, ko tomēr nevajadzētu ļoti ilgi no vietas dzert?

Bez vajadzības nevajag ilgstoši dzert Veselības tēju nierēm, kas stimulē šķidruma izvadīšanu no organisma, kaķpēdiņas tēju arī nevajadzētu lietot ļoti regulāri, jo var paaugstināties asinsspiediens, vērmeli, struteni var lietot īslaicīgi un mazās devās, jo lielās devās šiem augiem ir toksiska darbība. Protams, ka veselības traucējumu gadījumā, ir jāmeklē ārsta palīdzība, jānoskaidro, kas kaiš, un tad jāārstējas gan, lietojot ārsta parakstītos medikamentus, gan ārstniecības augus. Ārsti mums ir gudri, daudzi arī iesaka lietot tējas un augus, ārstējot konkrētas slimības. Tējas ieteicams lietot, līdz simptomi samazinās vai pārtraucas, tad kādu nedēļu pārtraukt, paskatīties, kas notiek. Žultsakmeņu un nierakmeņu slimības gadījumā tējas jālieto ilgstoši – līdz pusgadam.

16. Teicāt, ka esat uzrakstījis grāmatu “Sirds slimību fitoterapija”  - ko tur var izlasīt?

Grāmata "Sirds slimību fitoterapija" nupat jau ir nodrukāta. Tajā ir rakstīts par to, kādi augi palīdz pie dažādām sirds asinsvadu slimībām, kādi ir sirds slimību profilakses pasākumi, kādi ir alternatīvi nemedikamentozi paņēmieni kritiskos momentos.

Grāmatu, varēs iegādāties grāmatnīcās, esmu gatavs pa grāmatai uzdāvināt bibliotēkām, to varēs pasūtīt arī mūsu mājas lapā www.fitoterapija.lv. Plānojam grāmatas atvēršanas svētkus organizēt Rīgā "Pļavas aptiekā" 24. februārī, Cēsu bibliotēkā 7.martā.

Martā gaidāms Online kurss par ārstniecības augu pielietojumu pašpalīdzībai un veselības atjaunošanai  "Pieci soļi pretī veselībai". Aprīlī sāksies vērienīgas apmācības "Fito skola" klātienē "Pļavas aptiekā".

foto: Privātais arhīvs
Pļavas aptieka un tās īpašnieki - Artūra Tereško meita Ilze ar vīru Māri.
Pļavas aptieka un tās īpašnieki - Artūra Tereško meita Ilze ar vīru Māri.

Dr. Artūrs Tereško joprojām sniedz ārsta konsultācijas, risinot veselības traucējumus gan ar fitoterapiju, gan adatu terapiju Cēsīs K. Valdemāra ielā 13. T. 29484457