Nekad neaizturi šķavas! Ar ko tas var beigties?
Nekad neaizturi šķavas, brīdina ārsti, pēc pirmā gadījuma, kad vīrietim šāda rīcība beigusies ar „izrautu caurumu kaklā”.
30 gadus vecais vīrietis no Skotijas mēģināja apspiest šķaudīšanu, aizspiežot degunu, taču šķaudīšanas radītais spiediens bija tik liels, ka viņa elpvadā tika izrauts 2 centimetru liels caurums, un viņam nācās steigšus doties uz slimnīcu.
Vīrietis cieta mokošas sāpes, un, elpojot ārsti dzirdēja krakšķēšanu, lai gan viņš joprojām spēja runāt, norīt un elpot.
Dr. Rasads Nisirovs no Dandī universitātes sacīja, ka šim gadījumam vajadzētu kalpot kā brīdinājumam cilvēkiem, lai viņi nemēģina aizturēt šķaudīšanu. "Ikvienam būtu jāiesaka neaizturēt šķaudīšanu, aizspiežot degunu un turot muti aizvērtu, jo tas var izraisīt trahejas perforāciju,” paskaidro ārsts.
Vīrietis cieta no alerģiska rinīta, kas ir bieži sastopama slimība.
Šķaudot palielinās spiediens elpceļos, bet, aizturot šķavas, šis spiediens var palielināties aptuveni 20 reižu. Vīrieša gadījums, par kuru ziņots izdevumā BMJ Case Reports, ir vienīgais zināmais gadījums pasaulē, kad tas izraisījis kakla plīsumu.
Kad viņš ieradās slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļā, viņa kakls bija pietūcis abās pusēs, un viņš ar grūtībām to kustināja. Rentgena izmeklējums atklāja, ka viņam ir ķirurģiska emfizēma - kad gaiss iesprūst dziļākajos audos zem ādas.
Datortomogrāfija parādīja, ka plīsums atrodas starp kakla trešo un ceturto skriemeli, un gaiss bija sakrājies krūškurvja telpā starp plaušām.
Ārsti nolēma, ka viņam nav nepieciešama operācija, bet divas dienas slimnīcā viņu uzraudzīja, lai pārbaudītu, vai skābekļa līmenis ir stabils.
"Trahejas plīsumu konservatīva ārstēšana ir iespējama klīniski stabiliem pacientiem, kuriem nav nepieciešama mehāniska ventilācija un kuriem ir nelieli trahejas plīsumi.
Pacienti ir rūpīgi jāuzrauga 24-48 stundas stacionārā, lai konstatētu jebkādu stāvokļa pasliktināšanos,” piebilst ārsts.