Ko iesākt, ja ausīs veidojas sēra korķi? Vienkārša metode, kā tos iztīrīt
Ausu sēram ir ļoti svarīga funkcija – tas attīra, aizsargā un ieeļļo auss ārējo dzirdes kanālu, tādēļ ne vienmēr nepieciešams no tā atbrīvoties.
Esi vesels

Ko iesākt, ja ausīs veidojas sēra korķi? Vienkārša metode, kā tos iztīrīt

Jauns.lv

„Man ausīs krājas sērs, un esmu dzirdējusi, ka šādos gadījumos var palīdzēt sveču terapija. Vai ir kādi pierādījumi, kas liecina, ka tā darbojas, un, vissvarīgākais, vai tā ir droša? Ja tā nav, vai ir kādas citas metodes?” jautā Sintija (28).

Sveču terapija ir tradicionāla metode, kas īpašu popularitāti ieguvusi pēdējo gadu laikā. Galvenokārt to izmanto, lai atbrīvotos no ausu korķa (sēra), lai gan tiek apgalvots, ka šī terapija palīdz arī pret citām kaitēm – sākot no siena drudža un citas alerģijas līdz pat aizcietējumiem un hemoroīdiem.

Procedūras laikā ausī tiek ievietota caurulīte ar tukšu vidu (tā saucamā svece), kas gatavota no vaskā iemērkta auduma. To ievada auss kanālā, un sveces ārējo galu aizdedzina. Uzskata, ka tādējādi no auss tiek iztīrīts sērs un citi netīrumi un likvidēts nosprostojums.

Sveču terapijai var būt nevēlamas blaknes

Lai gan daudzi cilvēki ir pilnībā pārliecināti par šo metodi un uzskata, ka tā ir ļoti noderīga, zinātnisku pierādījumu, kas to apstiprinātu, nav. Metodes atbalstītājiem ir divas teorijas par to, kā tā darbojas: vieni uzskata, ka degošā svece rada vakuumu (“skursteņa efektu”), kas maigi izvelk ausu sēra korķi; savukārt citi domā, ka liesma izkausē ausu sēru un dažu nākamo dienu laikā ļauj tam izplūst no auss. Taču nav pierādījumu, kas apstiprinātu kaut vienu no šīm teorijām. Patiesībā laboratorijas pētījumu rezultāti liecina, ka sveču terapija nedz rada ievērojamu siltumu, nedz arī vilkmi ausu kanālā.

 Toties sveču terapijai var būt nevēlamas blaknes. Nelielā klīniskā pētījumā, kas tika veikts 90. gadu beigās, atklājās, ka sveču vasks ne tikai neattīra ausis no sēra, bet dažiem pacientiem pat nogulsnējas un uzkrājas ausī. Tajā pašā pētījumā tika analizēti ziņojumi, ko iesniedza 122 otolaringologi, un konstatēts 21 gadījums, kad sveču terapija bija radījusi auss traumas – apdegumus, infekciju, bungādiņas plīsumu un īslaicīgu dzirdes zudumu. Dažas no šīm blaknēm aprakstītas nesen veiktās atsevišķu gadījumu analīzēs, kas publicētas zinātniskos žurnālos. Tas liek domāt, ka sveču terapija diez vai ir pareizā izvēle, ko vajadzētu izmēģināt.

Kādas ir citas iespējas?

Kādu brīdi nedarīt neko

Pirmais risinājums varētu būt vienkārši nedarīt neko. Amerikas Otolaringoloģijas, galvas un kakla ķirurģijas akadēmijas vadlīnijās uzsvērts, ka ausu sēram ir ļoti svarīga funkcija, – tas attīra, aizsargā un ieeļļo auss ārējo dzirdes kanālu, un tādēļ ne vienmēr ir nepieciešams no tā atbrīvoties. Lielākajai daļai cilvēku ausu sērs pats dabiski iztīrās, tādēļ, iespējams, nogaidīšanas pieeja var būt viss, kas tajā brīdī ir nepieciešams.

Tomēr, ja ausu sērs rada problēmas, piemēram, sāpes, dzirdes pasliktināšanos, tinītu (ilgstošu zvanīšanu ausīs) vai citus simptomus, ir vairāki līdzekļi, kas varētu palīdzēt.

Auss skalošana

Šo metodi, kad jūsu auss tiek skalota ar remdenu ūdeni, kas tiek ievadīts vai nu pa caurulīti vai auss skalošanas šļirci, ģimenes ārsti iesaka visbiežāk, tomēr arī tā var radīt dažas blaknes, ieskaitot sāpes, klepu, auss bungādiņas plīsumu, vertigo un iekšējās auss iekaisumu.

Pat Britu medicīnas žurnālu grupa (BMJ) secina, ka risks, ko rada ausu skalošana, var būt lielāks nekā tās efekts.

Ausu pilieni

Daudz drošāks risinājums ir ausu pilieni, kas šķīdina ausu sēru. Šādiem gadījumiem iesaka nātrija bikarbonātu, olīveļļu vai mandeļu eļļu, tomēr palīdzēt var pat vienkārši tīrs ūdens.

Pētījumā, kurā salīdzināja ūdens, nātrija bikarbonāta un uz eļļas bāzes veidotus pilienus ausu sēra šķīdināšanai, atklājās, ka visi trīs līdzekļi bija labāki nekā nogaidīšana. Pēc piecām dienām auss kanāls pilnībā vai daļēji attīrījās 50% ūdens, 46% nātrija bikarbonāta un 60% eļļas grupas dalībnieku.

Pieņemot, ka nav bojāta auss bungādiņa, šo vienkāršo metodi varat veikt mājās. Nolieciet galvu uz sāniem, ar pipeti vai kokvilnas vates piciņu, kas iemērkta tīrā ūdenī, nātrija bikarbonāta ūdens šķīdumā, olīveļļā vai mandeļu eļļā, iespiediet pāris pilienus auss kanālā. Palieciet šādā pozīcijā vienu vai divas minūtes, tad nolieciet galvu pretējā virzienā, lai ļautu šķidrumam un sēram iztecēt. Ja nepieciešams, atkārtojiet to pašu ar otru ausi un izpildiet šo procedūru četras vai piecas dienas pēc kārtas.

Pagatavojiet ausu skalojamo šļirci paši

Šļirces vietā var izmantot arī gumijas pūslīti, ar kura palīdzību var maigi izskalot ausi ar ūdeni. Kādā pētījumā atklāja, ka apmēram pusei pacientu, kas paši veica auss skalošanu un lietoja ausu pilienus, bija vēlamie rezultāti.

Tomēr auss skalošana ar gumijas pūslīti var izraisīt dažas blakusparādības, kas rodas arī tad, ja ausi skalo ar ausu šļirci. Lai izvairītos no komplikācijām vai ievainojumiem, vienmēr izmantojiet ūdeni ķermeņa temperatūrā, nespiediet pūslīti pārāk spēcīgi un negrūdiet to dziļi ausī. Kad esat ievadījuši ausī ūdeni, nolieciet galvu un ļaujiet ūdenim iztecēt.

Nekādi ausu tīrāmie kociņi!

Lai kuru no metodēm jūs nolemtu izmantot, nekad netīriet auss kanālu ar vates kociņiem. Šādi tikai iestumsiet sēra korķi dziļāk ausī un traumēsiet auss iekšieni.

Vienkārša procedūra, kā iztīrīt ausu sēru

1.    Izvēlieties šķidrumu – noderēs olīveļļa, mandeļu eļļa vai vienkārši tīrs ūdens.

2.    Nolieciet galvu uz sāniem un, izmantojot pipeti vai kokvilnas vates piciņu, iepiliniet ausī pāris pilienus šķidruma.

3.    Palieciet šādā pozīcijā kādu minūti vai divas, tad nolieciet galvu uz pretējo pusi un ļaujiet šķidrumam iztecēt.

4.    Ja nepieciešams, atkārtojiet to pašu ar otru ausi un veiciet šo procedūru četras vai piecas dienas pēc kārtas.

Žurnāls "Ko Ārsti Tev Nestāsta" / Foto: Shutterstock