Urīna piles nevietā un nelaikā. Liela kļūda - censties mazāk dzert šķidrumu
Urīna nesaturēšana ir problēma, kas biežāk piemeklē sievietes, īpaši gados vecākas. Sievietēm anatomiski ir daudz īsāki urīnceļi nekā vīriešiem, un pie vainas var būt citas problēmas.
Sievietēm urīnpūslis un urīnceļi balstās uz muskuļu slāni iegurņa lejasdaļā. Šie muskuļi palīdz urīnceļiem aizvērties. Ja tie kļūst vāji un samazinās to elastīgums, tad pat niecīgākā fiziska piepūle, piemēram, klepošana, var izraisīt urīna noplūšanu. Menopauzē, kad organismā ļoti samazinās hormonu estrogēnu daudzums, gļotāda urīnpūslī un urīnceļu sieniņās kļūst plānāka, pavājinās arī iegurņa lejasdaļas muskuļu asins apgāde, to funkcionēšana. Arī liekais svars rada tiem papildu slodzi.
Vēl urīna nesaturēšanas cēlonis var būt izteikts dzimumorgānu noslīdējums, onkoloģiskas slimības, nierakmeņu slimība un arī urīnceļu iekaisums. Pēc tā izārstēšanas ar antibakteriāliem medikamentiem sūdzību parasti vairs nav.
Visbiežāk sastopama tā saucamā slodzes urīna nesaturēšana, kad fiziskās aktivitātes laikā, klepojot, šķaudot, dzimumakta laikā (tādējādi pamatīgi sabojājot mīlas priekus) vai ceļot smagumu, vēdera dobumā paaugstinās spiediens uz mazo iegurni un urīnpūsli, tāpēc notiek urīna noplūde – no dažiem pilieniem un tikai periodiski līdz tādam stāvoklim, kad jāmaina ieliktnītis vai apakšveļa. Iemesls ir novājināta starpenes dziļā muskulatūra (lielai daļai sieviešu ir raksturīga iedzimta tendence uz tās vājumu).
Tādā gadījumā svarīgi ar vingrojumiem stiprināt starpenes muskuļus, citādi ar laiku, tiem kļūstot arvien vājākiem, var sākties mazā iegurņa orgānu (maksts, dzemdes, urīnpūšļa, taisnās zarnas) noslīdēšana. Palīdzēt var arī ārīgi lietojamas hormonālas ziedes – tās samazinās gļotādas sausumu un kairinājumu. Bet dažreiz pietiek atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, un problēma atrisinās pati no sevis.
Ievēro!
Liela kļūda urīna nesaturēšanas un it īpaši pāraktīva urīnpūšļa gadījumā ir censties mazāk dzert. Tad urīns kļūs koncentrētāks un papildus kairinās urīnpūsli, bet tas nav labi, īpaši sievietēm pēc menopauzes, kad pastāv augstāks atrofisku pārmaiņu un līdz ar to urīnceļu infekciju risks.
Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par "Veselības akadēmijas" saturu atbild SIA Izdevniecība "Rīgas Viļņi".