Kāpēc tik ļoti trūkst enerģijas? Atbilde slēpjas tavās virsnierēs
foto: Shutterstock
Esi vesels

Kāpēc tik ļoti trūkst enerģijas? Atbilde slēpjas tavās virsnierēs

"Ko Ārsti Tev Nestāsta"

Stresu nemainīgi pavada vajadzība pēc lielāka enerģijas daudzuma. Kad enerģija ir pieejama, mēs varam tikt galā ar jebkādām dzīves izvēlēm, kas nāk mūsu ceļā. Ja ir enerģija, mēs tās visas varam pieņemt un spējam pārvarēt visus sķēršļus. Tas sniedz atalgojumu, gandarījumu un ļauj izdzīvot. Pēc šiem sasniegumiem mēs atpūšamies un atjaunojamies. 

Ja enerģija nav pieejama īstermiņā, mēs to nevaram tērēt, jo tad, ja enerģijas izlietojums pārsniegs tās piegādi, mēs nomirsim. Nebūs enerģijas, lai darbinātu sirdi un citus orgānus.

Tieši tāpēc nomira mūsu pirmais maratonists, grieķu ziņnesis Filipīds, kas pēc kaujas ar persiešiem no Maratonas kaujas lauka skrēja uz Atēnām, lai nodotu lielisko vēsti par uzvaru. Viņam pietika enerģijas, lai pateiktu: “Mēs uzvarējām!”, bet pēc tam viņš sabruka un nomira – pārtērēja sava organisma enerģijas rezerves.

Lai mūs visus pasargātu no šādas nomiršanas, kad tiek pārtērēta enerģija, ķermenis raida brīdinošas zīmes. Šīm zīmēm jābūt ļoti nepatīkamām – ja tā nebūtu, mēs varētu tās ignorēt un turpināt tērēt enerģiju.

Kā noteikt, ka virsnieru dziedzeri slikti strādā (ir izsīkuši)

Klasiskajā medicīnā nekad nav tikusi noteikta virsnieru dziedzeru noguruma jeb izsīkuma diagnoze. Tiek atzīta pilnīga virsnieru dziedzeru mazspēja vai Adisona slimība, ko nosaka, ja serumā ir ļoti zems kortizola līmenis vai, izmantojot AKTH stimulācijas jeb sinaktēna testu (Synacthen), novērtē, līdz kādai pakāpei palielinās kortizola līmenis, ja virsnieru dziedzerus pakļauj adrenokortikotropā (AKTH) hormona ietekmei.

Taču pilnīga virsnieru mazspēja ir reta, turpretim ierobežotas virsnieru dziedzeru funkcijas ir bieži sastopama parādība.

Pieņēmumu, ka ir šī diagnoze, var izvirzīt, ja ir tālāk uzskaitītie simptomi un to apstiprina analīzes un organisma atbildes reakcija uz ārstēšanu.

Tiek slikti nodrošināta enerģijas piegāde

Virsnieres ir ārkārtīgi svarīga enerģijas piegādes mehānisma daļa, tāpēc virsnieru dziedzeru izsīkums var izpausties ar visiem sliktas enerģijas piegādes simptomiem. Viens noderīgs klīnisks mērījums, kas palīdz noteikt kopējo enerģijas piegādes mehānisma darbību, ir temperatūra ķermeņa dobumu iekšējos orgānos (kodola, angliski – core). Tas ir loģiski. Bads, mitohondriju mazspēja, neaktīvs vairogdziedzeris un neaktīva virsnieru dziedzeru darbība – visos šajos gadījumos ir pazemināta ķermeņa kodola temperatūra, un, lai to normalizētu, ir jārisina visi ar enerģijas piegādi saistītie aspekti.

Jūtaties uzvilkti, bet noguruši

Ja virsnieru dziedzeri ir noguruši, tad hormoni, kuru līmeni mēs varam klīniski noteikt, samazinās noteiktā kārtībā: pirmajiem līmenis krītas dzimumhormoniem, pēc tam dehidroepiadrosteronam (DHEA), tad kortizolam un visbeidzot adrenalīnam.

Normāli adrenalīna stimulējošo efektu mīkstina kortizols un DHEA. Ja virsnieru dziedzeri ir noguruši, tas nenotiek, un šis mehānisms varētu būt vienlaicīgā noguruma un uzvilkuma pamatā, kad nevar aizmigt, ir slikta miega kvalitāte un pārspīlēts pārsteiguma reflekss.

Izjaukts sāls un ūdens līdzsvars

Virsnieru dziedzeru nogurumu var saistīt ar palielinātu tieksmi pēc sāls, ar tendenci uz dehidratatāciju, iespējams, biežu urinēšanu, tendenci uz zemu asinsspiedienu un muskuļu krampjiem. Sāls un ūdens līdzsvara regulēšana notiek ar steroīdo hormonu palīdzību, tā sauktajiem minerālkortikoīdiem, ko ražo virsnieres.

Iekaisums

Virsnieru dziedzeru izdalītie hormoni kontrolē iekaisuma procesus organismā. Ja virsnieres ir nogurušas, palielinās dažādu iekaisīgu stāvokļu rašanās iespēja, piemēram, var parādīties alerģiskums kopā ar autoimunitāti un lielāku uzņēmību pret infekcijām.