Lauzts mugurkauls, rokas, kājas un sabojāta vasara! 48 bērni mēneša laikā gūst nopietnas traumas, lēkājot uz batuta
Šā gada aprīlī Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) nonākuši 48 bērni, kas traumas guvuši, lēkājot pa batutiem. No traumām varētu arī izvairīties, ja vien laicīgi tiktu padomāts par bērnu drošību, vēsta LTV “Rīta Panorāma”.
Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) ārsti par batutiem nav sajūsmā. Šā gada aprīlī slimnīcā nonākuši 48 bērni, kas traumas guvuši batutos. Ik gadu tajos tiek gūti nopietni sasitumus, arī kaulu lūzumi.
"Piemēram, lēkājot pa batutu, tiek noņemtas nost aizsargapmalītes, kas ir uz atsperēm paredzētas. Bērns lēkājot ievēra pēdas locītavu tieši starp tām atsperēm, un guva vaļēju mežģījumu. Ļoti nopietna, smaga trauma. Diemžēl arī bijuši varianti, kad lēkājot salauž roku. Ir bijis mugurkaula lūzums šādā veidā," uzsver BKUS bērnu ķirurgs Jānis Upenieks.
Fizioterapeite Arta Ūdre stāsta, ka nereti batutā gūtā trauma bērnam rada problēmas visu vasaru. Nevarēs ne peldēties, ne kārtīgi izskrieties. Ieģipsēta kāja nav nekas patīkams.
“Kliedzošākie varianti bijuši, ka, piemēram, jaunbūvē nolikts batuts. Kamēr vecāki būvē māju, tikmēr bērniņam izklaide – noliek batutu blakus būvgružu kaudzei. Bērns lēkā, pārkrīt pāri, uzduras uz armatūras stieņa,” gadījumu atminas Jānis Upenieks.
Lai mazinātu traumatismu, ārsti aicina vecākus būt atbildīgiem un ievērot ražotāju noteiktās batuta lietošanas instrukcijas, batutā nelēkāt vairākiem cilvēkiem un nelietot tos bez aizsargtīkliem.
Arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina vecākus, bērnus, kā arī visus, kuri pieskata un aprūpē bērnus, īpašu uzmanību pievērst pareizai batutu uzstādīšanai un lietošanai.
Batuts jāuzstāda pilnīgā saskaņā ar ražotāja instrukciju, vienlīdz svarīgi pievērst uzmanību batuta tehniskajam stāvoklim un novietojumam, kā arī uzmanīt bērnus, kamēr tie lēkā uz batuta.
Tehniskais stāvoklis:
- batuta metāla atsperēm, āķiem un rāmim jābūt ar aizsargpārklājumu, kas ir kontrastējošā krāsā salīdzinot ar lēkājamās daļas virsmu;
- ap batutu jābūt drošības tīklam;
- batutam nedrīkst būt caurumu, plīsumu vai plaisu;
- batuta rāmis nedrīkst būt bojāts;
- batutam jābūt tīram un sausam;
- batutam nedrīkst būt nekādu citu defektu.
Izvietojums:
- batutam jābūt izvietotam brīvā vietā, kurā nav potenciālu apdraudējumu, piemēram, žogi, dzīvžogi, koki, mieti vai citi priekšmeti;
- ap batutu jābūt vismaz 2,5 metrus platai „drošas krišanas zonai”;
- batutam jābūt izvietotam uz enerģiju absorbējošas pamatnes (piemēram, mīksts un elastīgs zāliens, smiltis, mizu mulča vai cits materiāls, kas nodrošina amortizējošu efektu);
- batuts nedrīkst būt izvietots uz cietas pamatnes (piemēram, uz betona vai asfalta, bez drošības tīkla).
Izmantojot batutu, ir jāņem vērā vairāki noteikumi:
- uz batuta drīkst atrasties tikai viena persona;
- jālēkā batuta vidusdaļā;
- nedrīkst lekt nost no lēkājamās virsmas;
- nedrīkst mest kūleņus;
- jāstāv drošā attālumā, kad kāds cits izmanto batutu;
- nedrīkst atrasties zem batuta brīdī, kad tas tiek lietots;
- jānoņem visas rotaslietas, pulkstenis, kaklarotas un jānovelk apģērbs, kas varētu aizķerties (piemēram, ar savilcēm, āķiem un cilpām);
- jāievēro norāde par lietotāja maksimālo svaru un/vai vecumu.